Toshkentda «Hududgazta’minot» kompaniyasining sobiq xodimi firibgarlik ayblovi bilan qo‘lga olindi. Bir necha oy davomida bu shaxs gaz korxonasi xodimi sifatida tanishtirib, ishonuvchan fuqarolardan gaz hisoblagich o‘rnatish va ta’mirlash ishlarini bajarish bahonasida pul talab qilgan.
Aziz ishdan bo‘shagandan keyin yangitdan ish topmadi va ko‘p o‘ylab o‘tirmasdan, oldingi ishda egallagan bilimini ishlatib, sodda firibgarlik sxemasini ishlab chiqdi. U mahalliy aholi xonadonlariga borib, ularni jarima bilan qo‘rqitib, “imtiyozli” narxlarda gaz hisoblagich o‘rnatishni taklif qila boshladi. Masalan, yolg‘iz pensioner ayoldan 350 000 so‘m talab qilib, uni hisoblagich yo‘qligi uchun katta jarima kutib turganiga ishontirdi. Shuningdek, ishlamay qolgan gaz plitasini almashtirish bahonasida Aziz boshqa bir fuqaroning 1 200 000 so‘mini qo‘lga kiritdi. Natijada u 2 650 000 so‘mdan ortiq pulni shaxsiy ehtiyojlari uchun sarfladi.
Firibgarlik oshkor bo‘lganida, pensioner ayol Azizni topish uchun gaz idorasiga murojaat qildi. U yerda unga bunday xodim mavjud emasligi aytildi. Boshqa aldanib qolgan fuqarolar ham huquq-tartibot organlariga murojaat qilishdi. Keyingi tergov jarayonida jabrdiydalardan birortasi Azizning hujjatlarini tekshirmagani yoki uning “Hududgazta’minot”ga tegishli ekanini tasdiqlamaganini aniqladi.
Sud majlisida Aziz o‘z aybini to‘liq tan oldi. Uning pushaymonligini va jabrdiydalarga yetkazilgan zararni to‘liq qoplaganini inobatga olgan sud unga ikki yillik axloq tuzatish ishlarini belgilab, daromadining 20 foizi davlat foydasiga ushlab qolinishini ta’kidladi.
GUVDning ma’lumot berishicha, fuqarolar o‘zlarining ishonuvchanligi tufayli firibgarning qurboni bo‘lishgan. Azizning hujjatlarini tekshirishmagan va uning so‘zlariga rasmiy ma’lumot sifatida ishonishgan. Bu holat fuqarolarning ehtiyotkor bo‘lish zarurligini ko‘rsatadi. Kommunal xodimlar yoki boshqa tashkilot vakillari tashrifi chog‘ida shaxsiy hujjatlarni talab qilish va ularning tegishli xizmatga mansubligini tekshirish muhim.

В Ташкенте задержали бывшего сотрудника компании «Худудгазтаъминот» по обвинению в мошенничестве. В течение нескольких месяцев мужчина, представляясь сотрудником газового предприятия, вымогал деньги у доверчивых граждан, обещая установить газовые счетчики и выполнить ремонтные работы.
Азиз после увольнения не нашёл новую работу и, недолго думая, разработал простую схему обмана граждан, используя знания, приобретенные на прошлой должности. Он начал обходить дома местных жителей, пугая их штрафами и предлагая установить газовые счетчики по «льготным» ценам. Например, он потребовал 350 000 сумов у одинокой пенсионерки, уверяя её, что из-за отсутствия счетчика её ожидает крупный штраф. Также, под предлогом замены неисправной газовой плиты, Азиз выманил 1 200 000 сумов у другой жительницы района. В итоге ему удалось собрать более 2 650 000 сумов, которые он потратил на личные нужды.
Обман вскрылся, когда пенсионерка обратилась в газовое управление с просьбой найти Азиза. Там ей сообщили, что такого сотрудника у них не числится. Другие обманутые жители также обратились с жалобами в правоохранительные органы. Позднее следствие установило, что никто из пострадавших не проверял документы Азиза и не убедился в его принадлежности к «Худудгазтаъминот».
На судебном заседании мужчина полностью признал свою вину. Учитывая его раскаяние и то, что он полностью возместил ущерб пострадавшим, суд назначил ему наказание в виде двух лет исправительных работ с удержанием 20% его дохода в пользу государства.
Как отметили в ГУВД, жители стали жертвами обмана из-за своей доверчивости. Азиз пользовался тем, что ему не задавали вопросов, не проверяли документы, а его слова воспринимались как официальная информация. Это позволило ему провернуть столь простую, но эффективную схему мошенничества.
Этот случай подчеркивает необходимость осторожности со стороны граждан. При визитах коммунальных работников или представителей других организаций важно требовать удостоверения личности и проверять их принадлежность к соответствующей службе.