Yaqin kunlarda O‘zbekistonda kambag‘al oilalar uchun bir martalik kompensatsiya to‘lovlari boshlanadi. Bu kompensatsiya 270 ming so‘mni tashkil etadi va ularning gaz hamda elektr energiyasi xarajatlarining bir qismini qoplashga yordam beradi. Albatta, bu summa katta emas, lekin, aytishlaricha, «suyunchini so‘roqqa tutmaydilar».
Kimlarga va qachon kompensatsiya to‘lanadi?
Kompensatsiya to‘lovlarini 1,4 million ehtiyojmand oila oladi. Davlat bu maqsadda 370 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ ajratdi. Oktabr oyi oxiriga qadar «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi, Mahalla assotsiatsiyasi va hokimiyatlar ehtiyojmand oilalar ro‘yxatini shakllantiradi.
Qish mavsumining boshlanishi (noyabr — fevral) bilan kommunal to‘lovlar xarajatlari keskin oshadi. Bu moliyaviy yuklamani yengillashtirish maqsadida davlat yiliga bir marta ikki toifada yordam ko‘rsatadi:
Qo‘shimcha ro‘yxat — boshqa ehtiyojmand oilalar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, taxminan 180 ming oilani qamrab oladi.
Asosiy ro‘yxat — bu ro‘yxatga «Ijtimoiy himoya yagona reestri» orqali bolalar nafaqasi va/yoki moddiy yordam oluvchi oilalar kiradi. Bu toifadagi oilalar soni 1,2 million.
Mablag‘lar 2024 yil 27 noyabrga qadar «Xalq banki» kartalariga o‘tkaziladi.
Qanday qilib kompensatsiya olish mumkin?
Kompensatsiya olish uchun ro‘yxatga kirish maqsadida o‘z mahallangizga murojaat qilishingiz lozim. Maslahat yoki mojarolarni hal qilish uchun «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazining qisqa raqami — 1140.

В ближайшие дни в Узбекистане начнутся выплаты единовременной компенсации для малоимущих семей в размере 270 тысяч сумов, чтобы они могли покрыть часть расходов на газ и электроэнергию. Конечно, сумма не слишком велика, но, как говорится, «дарёному коню в зубы не смотрят».
Кому и когда будут выплачены компенсации?
Выплаты получат 1,4 миллиона нуждающихся семей. Государство выделило на это более 370 миллиардов сумов. До конца октября Центр социальных услуг «Инсон», Ассоциация махалли и хокимияты сформируют списки нуждающихся семей, которые затем получат выплаты
С началом отопительного сезона (ноябрь — февраль) расходы на коммунальные платежи значительно возрастают. Чтобы смягчить этот финансовый удар, государство один раз в год выплачивает помощь по двум категориям:
1. Основной список — включает семьи, которые уже получают детские пособия и/или материальную помощь через «Единый реестр социальной защиты». В эту категорию входит 1,2 миллиона семей.
2. Дополнительный список — для прочих нуждающихся семей, которых насчитывается около 180 тысяч.
Суммы будут перечислены на карты «Халк банка» до 27 ноября 2024 года.
Как получить компенсацию?
Чтобы попасть в список нуждающихся и получить компенсацию, нужно обратиться в свою махаллю. Для консультаций или разрешения споров работает горячая линия Центра социальных услуг «Инсон» по короткому номеру 1140.