Chilonzor metro bekati yaqinida qurilish ishlari boshlandi, bu ishlar minglab yo‘lovchilar uchun uzoq kutilgan o‘zgarishlarni va’da qilmoqda. Bu yerda zamonaviy avtobus bekatini qurish rejalashtirilgan, bunday talabni poytaxt aholisi, ayniqsa har kuni Toshkentning eng band transport nuqtalaridan foydalanuvchilar, bir necha yildan beri bildirib kelayotgan edi.
Zamonaviy avtobus bekatlari — bu faqat transportni kutuvchi joylar emas. Ular megapolis ehtiyojlarini qondirib, bir necha vazifani bajaradi. Shahar harakatining yuqori tezligi sharoitida, transport aholining kundalik hayotida muhim rol o‘ynagan joylarda qulay va puxta o‘ylangan bekatlar mavjud bo‘lishi shinam shahar muhitining muhim qismiga aylanadi. Bunday bekatlar yomg‘ir va quyoshdan himoya qiladi, o‘rindiqlar, axborot tablolari hamda savdo nuqtalari bilan jihozlangan bo‘lib, yo‘lovchilarning safarlarini yanada qulay va yoqimli qiladi.
Loyiha renderlariga ko‘ra, Chilonzor metro bekati yaqinida quriladigan yangi avtobus bekati bir nechta binolarni o‘z ichiga oladi, ularda do‘konlar va kafelar joylashadi, bu esa faqat qulaylik yaratibgina qolmay, balki shinam muhitni ham hosil qiladi. Bekatning markaziy elementi daraxt shaklidagi art-ob’ekt bo‘lib, bu shahar transport infratuzilmasiga zamonaviy san’at unsurini qo‘shadi. Bu joyning o‘ziga xos uslubini ta’kidlab, uni nafaqat funksional, balki estetik jihatdan ham jozibador qiladi.
Shuningdek, xavfsizlikning muhim elementi aqlli svetoforlar, kuzatuv kameralari va sifatli yoritish tizimi bo‘lib, ular ayniqsa kechki va tun vaqtida ahamiyatlidir. Bu faqat yo‘lovchilarning xavfsizligini oshiribgina qolmay, balki chorrahadagi harakatni samarali boshqarishga yordam beradi.
Shunday qilib, Chilonzor metro bekati yaqinida quriladigan yangi avtobus bekati nafaqat aholining qulaylik va shinamlik haqidagi talablarini qondiribgina qolmay, balki shaharni yanada zamonaviy, jozibador va yashash uchun qulayroq joyga aylantiradi.

Construction work has begun near Chilanzar metro station, promising long-awaited changes for thousands of passengers. A modern bus stop complex is planned to be built here, which residents of the capital, especially those who use this busy transport hub in Tashkent daily, have been requesting for quite some time.
Modern bus stop complexes are more than just waiting areas for public transport. They perform multiple functions, meeting the needs of a bustling metropolis. In the fast-paced urban environment, where transportation plays a key role in residents’ daily lives, having convenient and well-designed stops is a crucial part of creating a comfortable urban space. These stops provide shelter from the weather, seating, information displays, and even retail outlets, making the journey more comfortable and pleasant for passengers.
According to the project renderings, the new bus stop complex near Chilanzar metro station will include several buildings that will house shops and cafes, creating not only a convenient but also a cozy atmosphere. A central feature of the complex will be an art installation in the shape of a tree, adding a touch of modern art to the city’s transport infrastructure. This will emphasize the unique style of the location, making it both functional and aesthetically appealing.
Additionally, smart traffic lights, surveillance cameras, and proper lighting will play a key role in ensuring safety, particularly during the evening and nighttime. This will not only increase passenger safety but also improve traffic flow management at the intersection.
The new bus stop complex near Chilanzar metro station will not only address residents’ requests for comfort and convenience but also contribute to making the city more modern, attractive, and enjoyable to live in.