Ўтган ҳафта охирида Ўзбекистон энергетика вазири Журабек Мирзамахмудов расман баёнот бериб, қуёш панелларини мажбурий ўрнатиш ёки электр энергиясини ўчириш таҳдидига дуч келган тадбиркорлар бевосита унинг қабулхонасига мурожаат қилиши мумкинлигини маълум қилди. Вазир фуқаролар ушбу муаммолар бўйича хабар беришлари мумкин бўлган телефон рақамини шахсан эълон қилди.
Бу баёнот катта мурожаатлар тўлқинини келтириб чиқарди — Минэнерго тадбиркорлар ва фуқароларнинг шундай ҳолатларга дуч келганлиги ҳақида жуда кўп қўнғироқларни қабул қила бошлади. Вазирнинг қабулхонаси телефонлари ҳақиқатан ҳам «перегрузка»га учради, бу муаммонинг долзарблигини тасдиқлайди. Фақат икки кун ичида қабулхонага мингдан ортиқ қўнғироқ тушди, уларнинг кўпчилиги қуёш панеллари, электр энергиясини ўчириш таҳдидлари ҳамда мамлакатнинг турли ҳудудларидаги электр тармоқларининг умумий ҳолати билан боғлиқ эди.
Энергетика вазирлиги вакилларининг хабар беришича, 7 октябрдан 8 октябргача вазирнинг қабулхонасига 1200 дан ортиқ қўнғироқ тушган, бироқ уларнинг кўпчилигига телефоннинг бандлиги сабаб жавоб беришнинг иложи бўлмаган. Жами 131 та қўнғироқ қабул қилинган. Ҳар бир қўнғироқ ўртача 3-6 дақиқа давом этган. Бу вақт мобайнида бир вақтнинг ўзида 4-8 та қўнғироқ тушиб турган, аммо бир киши телефонга жавоб берганлиги сабабли барча қўнғироқларни қабул қилиш имконияти бўлмаган.
Шу муносабат билан, вазирлик 9 октябрдан бошлаб, барча мурожаатларни қабул қилиш ва шундай муаммоларга дуч келган фуқароларга ёрдам бериш учун телефон рақамларини кўпайтирди. Энди вазирликка +99871-231-14-41 ва +99871-231-16-61 (ички рақамлар: 7046, 7037 ва 7057) телефон рақамлари орқали мурожаат қилиш мумкин.
Қабул қилинган қўнғироқларнинг асосий қисми (54) қуёш панелларининг афзалликлари, давлат томонидан берилган имтиёзлар ҳамда қуёш панелларини арзон нархларда қаердан сотиб олиш мумкинлиги ҳақидаги саволлардан иборат бўлган. Шунингдек, 31 киши уларни электр тармоғидан узиш таҳдидлари остида қуёш панелларини ўрнатишга мажбурлашганини маълум қилган. Вазир Мирзамахмудовнинг айтишича, қуёш панелларини ўрнатиш бўйича ҳеч қандай мажбурий чоралар бўлмаслиги керак ва бу ҳар бир тадбиркор ёки хонадоннинг ихтиёрий танлови ҳисобланади.
Яна 28 киши маҳаллалардаги эски электр устунлари ва ҳаво электр узатиш тармоқларини алмаштириш зарурати ҳақида хабар берган, қолган мурожаатлар эса бошқа масалалар бўйича қилинган.
Энергетика вазирлиги қуёш панелларини ўрнатишдан бош тортгани учун ноқонуний равишда электр таъминотидан узилган тадбиркорларнинг айрим ҳудудлардаги электр таъминотини тиклаш бўйича чоралар кўра бошлади. Бу Тошкентнинг Бектемир, Юнусобод, Сергели ва Яшнобод туманлари, шунингдек, Сирдарё, Тошкент, Сурхондарё ва Фарғона вилоятларидир.
Бундан аввал, Тошкент тадбиркорларига қуёш панеллари йўқлиги сабабли электр энергиясидан узилиши ҳақида «ҳушхабар хатлари» юборилаётгани ҳақида ёзгандик.

Late last week, the Minister of Energy of Uzbekistan, Jurabek Mirzamakhmudov, officially announced that entrepreneurs facing pressure to install solar panels or threats of electricity disconnection could directly contact his office. The minister personally provided the office phone number for citizens to report these issues.
This statement sparked a wave of calls — the Ministry of Energy started receiving a massive number of calls from entrepreneurs and citizens facing similar situations. The phone lines of the minister’s office were literally “overloaded” with requests, confirming the urgency of the issue. In just two days, the office received more than a thousand calls, many of which were related to solar panel questions, electricity disconnection threats, and the general condition of electrical networks in various regions of the country.
According to representatives of the Ministry of Energy, from October 7 to 8, more than 1,200 calls were made to the minister’s office, but many of them could not be answered due to overloaded lines. Only 131 calls were answered. On average, each call took between 3 to 6 minutes, while 4 to 8 calls were coming in simultaneously. However, since only one person was answering the phone, it was impossible to handle all the calls.
As a result, the ministry increased the number of phone lines from October 9 to handle all inquiries and assist citizens dealing with similar problems. Now, the ministry can be reached at +99871-231-14-41 and +99871-231-16-61 (extensions 7046, 7037, and 7057).
The majority of calls (54) were related to questions about the benefits of solar panels, the government-provided incentives for installation, and where to buy solar panels at affordable prices. Additionally, 31 citizens reported being forced to install the equipment under the threat of electricity disconnection, despite having alternative energy sources. However, according to Minister Mirzamakhmudov, no one should be forced to install solar panels, and it is a matter of personal choice for each entrepreneur or household.
Another 28 callers reported the need to replace old electrical poles and overhead power lines in their neighborhoods, while the rest contacted the ministry regarding other issues.
The Ministry of Energy has already started taking action to restore power supply in areas where entrepreneurs were unlawfully disconnected for refusing to install solar panels. These areas include Bektemir, Yunusabad, Sergeli, and Yashnabad districts of Tashkent, as well as Syrdarya, Tashkent, Surkhandarya, and Fergana regions.
Earlier, we reported that Tashkent entrepreneurs were receiving “surprise letters” about electricity disconnection due to the absence of solar panels.