Яқинда ижтимоий тармоқлар ва ОАВда SP ООО «BYD Uzbekistan Factory» жорий йилнинг беш ойида жами 23,9 миллиард сўм солиқ тўлагани ҳақида хабарлар пайдо бўлди. Пост муаллифлари бу рақамни умумий овқатланиш корхоналари томонидан тўланган солиқлар билан таққослаб, Ўзбекистонда шаурма ва лаваш ишлаб чиқариш электромобиллар ишлаб чиқаришдан кўра кўпроқ даромад келтиради, деб таъкидладилар. BYD бу маълумот ҳақиқатга мос эмаслигини қайд этиб, шу давр мобайнида компания 366,6 миллиард сўм солиқ тўлаганини маълум қилди.
Автомобил ишлаб чиқарувчи давлат солиқ қўмитаси томонидан қисман эълон қилинган маълумотларга асосланган хулосалар бирёқлама эканини ва ҳақиқий ҳолатни нотўғри акс эттираётганини таъкидлади.
Хусусан, 2024 йилнинг биринчи олти ойида компания давлат бюджетига қуйидаги солиқларни тўлаган:
- Қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) — 332,1 миллиард сўмдан ортиқ,
- Фойда солиғи — тахминан 30,1 миллиард сўм,
- Жисмоний шахслар даромад солиғи — 2,2 миллиард сўм,
- Ягона ижтимоий тўлов — 2,2 миллиард сўм.
Жами тўланган солиқлар миқдори 366,6 миллиард сўмни ташкил этиб, бу компаниянинг умумий айланмасининг тахминан 21% ни ташкил қилади.
BYD шунингдек, ультразамонавий завод қурилиши ва уни юқори технологияли ускуналар билан жиҳозлашга киритилган сармоялар ҳақида ҳам эслатиб ўтди. Ушбу саъй-ҳаракатлар туфайли Ўзбекистон электромобиллар ва гибрид автомобиллар ишлаб чиқариладиган дунёдаги ўнинчи мамлакатга айланди, бу лойиҳанинг мамлакат учун стратегик аҳамиятини кўрсатади.

На днях в соцсетях и СМИ появились публикации, в которых говорилось, что налоговые отчисления совместного предприятия BYD Uzbekistan Factory за первые пять месяцев 2024 года составили всего 23,9 миллиарда сумов. Авторы постов сравнили это с налоговыми выплатами предприятий общепита, заявив, что производство шаурмы и лавашей в Узбекистане приносит больше дохода, чем выпуск электромобилей. В BYD подчеркнули, что это не соответствует действительности — компания уплатила за этот период 366,6 миллиарда сумов налогов.
Автопроизводитель заявил, что выводы, сделанные на основе частично опубликованных данных Государственного налогового комитета, являются предвзятыми и искажают реальную ситуацию.
В частности, за первые шесть месяцев 2024 года компания уплатила в государственный бюджет следующие налоги:
- налог на добавленную стоимость — более 332,1 миллиарда сумов
- налог на прибыль — около 30,1 миллиарда сумов
- налог на доходы физических лиц — 2,2 миллиарда сумов
- единый социальный платеж в размере 2,2 миллиарда сумов.
Общая сумма уплаченных налогов составила 366,6 миллиарда сумов, что составляет около 21% от общего оборота компании.
В BYD также напомнили об инвестициях в строительство ультрасовременного завода и его оснащение передовым оборудованием. Благодаря этим усилиям Узбекистан стал десятой страной в мире, где осуществляется производство электромобилей и гибридных автомобилей, что подчеркивает стратегическое значение этого проекта для страны.