Самарқанд вилоятида қурилиш нормаларининг қўпол равишда бузилиши ҳолати қайд этилди. Бу сафар гап Қорасув массивида қурилаётган мактаб ҳақида кетмоқда. Қурилиш ва коммунал хўжалик соҳасидаги назорат инспекцияси томонидан ўтказилган текширув давомида қурилишчилар томонидан йўл қўйилган жиддий хатолар ва беҳурматликлар аниқланган. Энг ҳайратланарли ҳолатлардан бири шундаки, бинода ички гиштли деворлар деярли мустаҳкамланмаган — ишчилар уларни шунчаки қўл билан уриш орқали осонгина бузиб ташлаган.
Қурилишдаги камчиликлар
Текширув давомида инспекция қурилиш майдонида кўплаб қонунбузарликларни аниқлади. Уларнинг айримлари қуйидагилар:
- Гиштли деворларнинг вертикал ва горизонтал шовларига тўлиқ эритма қўйилмаган, бу эса деворлар мустаҳкамлигини жиддий равишда камайтирган.
- Ёпма плиталар қурилиш нормалари бузилган ҳолда ўрнатилган, бу бинода хавфсизлик муаммоларига олиб келиши мумкин эди.
- Қурилиш ишларини ташкил қилиш лойиҳаси — қурилишнинг барча босқичларини белгилайдиган муҳим ҳужжат — мавжуд эмас эди.
- Фойдаланилган қурилиш материаллари сифатини тасдиқловчи сертификатларга эга эмас эди ва, шунингдек, нотўғри сақланган.
Объектни бузиш
Аниқланган қонунбузарликлар туфайли, Инспекция қурилган объектнинг бир қисмини бузишга қарор қилди. Бу қарор бинода аниқланган қўпол хатолар туфайли унинг хавфли бўлгани сабабли қабул қилинган. Бундай ҳолатлар қурилиш стандартларига қатъий риоя қилиш қанчалик муҳимлигини кўрсатади, айниқса, мактаблар каби жамоат объектлари қурилишида.

В Самаркандской области зафиксирован случай грубых нарушений строительных норм. На этот раз речь идет о строительстве школы в массиве Корасув, где в ходе проверки, проведённой Инспекцией по контролю в сфере строительства и коммунального хозяйства, были выявлены вопиющие ошибки и халатность строителей. Одним из самых шокирующих фактов стало то, что внутренние кирпичные стены здания оказались практически не закреплёнными — рабочие смогли легко их разрушить, просто толкнув руками.
Нарушения строительства
В ходе проверки Инспекция выявила множество нарушений на строительной площадке. Вот некоторые из них:
- Вертикальные и горизонтальные швы кирпичной кладки не были полностью заполнены раствором, что серьёзно снижало прочность стен.
- Плиты перекрытия были установлены с нарушением строительных норм, что могло привести к серьёзным последствиям для безопасности здания.
- Отсутствовал проект организации строительных работ — важный документ, который определяет ход всех этапов строительства.
- Использованные строительные материалы не имели сертификатов, подтверждающих их качество, и, к тому же, хранились с нарушениями.
Демонтаж объекта
Из-за выявленных нарушений Инспекция приняла решение демонтировать часть построенного объекта. Это решение связано с опасностью, которую представляла дальнейшая эксплуатация здания с таким количеством дефектов. Подобные случаи демонстрируют, насколько важно строгое соблюдение строительных стандартов, особенно при возведении общественных зданий, таких как школы.