Тошкентда биринчи расмий Porsche автосалонининг қурилиши бошланди, бу мамлакат автомобиль бозори учун муҳим воқеа бўлди. Лойиҳа Қозоғистоннинг Orbis компанияси томонидан амалга оширилмоқда, у бренднинг минтақа бўйича вакили бўлиб, Алматыдаги Porsche Center учун масъулдир.
Аналитик Тимурмалик Элмуродовнинг айтишича, Тошкентдаги янги Porsche Center «Янги Ўзбекистон» боғи яқинида 3 800 квадрат метр майдонни эгаллайди. Центрнинг концепцияси Destination Porsche форматига мувофиқ бўлади. Бу автосалон нафақат автомобиллар сотиладиган жой, балки Porsche эгалари ва мухлислари учун учрашув маскани бўлишини англатади. Бу ерда фойдаланувчилар фақат автомобиль сотиб олиш билан чекланмай, қаҳвахонада ўтиришлари, бренд аксессуарларини харид қилишлари ва бошқа кўплаб имкониятлардан фойдаланишлари мумкин бўлади.
Porsche Center очилиши 2025 йилнинг иккинчи ярмига мўлжалланган. Бу лойиҳа Ўзбекистонда luxury-брендлар сонининг ошиб бориши жараёнининг бир қисми бўлиб, премиум-класс маҳсулотларига бўлган талабнинг ўсиши билан боғлиқ.
Тимурмалик Элмуродов таъкидлаганидек, luxury-брендларга қизиқишнинг ўсиши мамлакат иқтисодиётининг тез суръатлар билан ривожланаётганини кўрсатади. InterContinental меҳмонхонасининг қайта ишга тушиши, Yandex Ultima хизматининг йўлга қўйилиши, Ritz-Carlton меҳмонхонаси қурилиши ва Galmart супермаркетининг очилиши Ўзбекистоннинг премиум хизматлар ва маҳсулотлар сегментини кенгайтиришга тайёрлигини намойиш этмоқда.
«Ўзбекистон иқтисодиёти ҳақиқатдан ҳам тез ўсмоқда, ва одамлар буни ўз даромадларига қараб турлича ҳис қилмоқдалар, бироқ luxury-брендларга бўлган талаб сезиларли даражада ошиб бормоқда», — дея таъкидлади Элмуродов.

The construction of the first official Porsche dealership has begun in Tashkent, marking a significant event for the country’s automotive market. The project is being carried out by the Kazakh company Orbis, which represents the brand in the region and manages the Porsche Center in Almaty.
According to analyst Timurmalik Elmuradov, the new Porsche Center in Tashkent will cover an area of 3,800 square meters, located near the “Yangi Uzbekistan” park. The center will be built according to the Destination Porsche concept, meaning it will not just be a car dealership but a hub for Porsche owners and enthusiasts. Visitors will be able to not only purchase cars but also meet like-minded people, enjoy a café, buy branded accessories, and more.
The opening of the Porsche Center is planned for the second half of 2025. This project is part of a broader trend of luxury brands increasing their presence in Uzbekistan, driven by growing demand for premium products.
Timurmalik Elmuradov noted that the rising interest in luxury brands reflects the rapid growth of the country’s economy. With the return of InterContinental, the launch of Yandex Ultima, the construction of Ritz-Carlton, and the opening of Galmart, Uzbekistan is demonstrating its readiness to expand its premium services and goods segment.
“Uzbekistan’s economy is indeed growing rapidly, although people feel this differently depending on their income level,” Elmuradov emphasized.