Сўнгги пайтларда Ўзбекистонда аёлларнинг ижтимоий тармоқлардаги суратларидан фойдаланган ҳолда содир этилган фирибгарлик ҳолатлари кўпая бошлади. Жиноятчилар замонавий технологиялардан фойдаланиб, оддий суратларни интим саҳналарга айлантирувчи дипфейк ва монтаж материалларини яратмоқда. Бу фирибгарлик кибербуллинг ва молиявий алдов ҳолатларининг кўпаяшига сабаб бўлмоқда.
Бу қандай амалга ошади? Фирибгарлар ўзбек аёлларининг ижтимоий тармоқлардаги очиқ профилларидан суратларни олади ва махсус дастурлар ва сунъий интеллект ёрдамида ёлғон интим суратлар ва видеоларни яратади, бунда гўёки қизлар порнографик саҳналарда иштирок этаётгандек кўрсатилади. Шундан сўнг, фирибгарлар бу қизларнинг номи билан сохта профиллар яратиб, уларни «секс-ходимлар» сифатида кўрсатади. Шундай профиллар орқали фирибгарлар «мижозлар»ни топиб, интим хизматларни ваъда қиладилар.
Фирибгарлар мижозларни ишонтириш учун уларга яратилган сурат ва видеоларни юборадилар. Мижоз фирибгарларга ишонишни бошлаганида, унга тўлов учун пластик картанинг рақами юборилади. Пулни олганларидан сўнг, улар суҳбатни дарҳол ўчириб, мижозни блоклаб қўядилар.
ИИВ Киберхавфсизлик марказининг маълумотларига кўра, яқинда шундай ҳолат Қашқадарёда содир бўлди. Жиноятчи бир қизнинг ижтимоий тармоқлардаги профилидан ўғирланган суратлардан фойдаланган. Махсус сурат таҳрирлаш дастурлари орқали у Telegram мессенжери ва «Одноклассники» ижтимоий тармоғида сохта профиллар яратган. Ушбу профиллар орқали у гўёки интим хизматлар кўрсатаётганлигини айтган ва фирибгарлик йўли билан фойдаланувчиларнинг банк карталаридан пул ўғирлаган.
Мазкур ҳолат бўйича Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 141-3-моддаси (шахснинг шаъни ва қадр-қимматига путур етказадиган ва унинг шахсий ҳаётини акс эттирувчи маълумотларни ошкор қилиш) 1-қисмига кўра жиноят иши қўзғатилган. Жиноятчи қўлга олинган бўлиб, у Навоий вилоятида яшовчи шахс эканлиги аниқланган.
Бу янги ва жуда хавфли фирибгарлик тури бўлиб, у нафақат молиявий хавфсизликка, балки жабрланганларнинг обрўсига ҳам таҳдид солади. Киберхавфсизлик қўмитаси Ўзбекистон аҳолисини эҳтиёт бўлишга, шахсий маълумотлар ва суратларни очиқ манбаларда чоп этмасликка, шунингдек, бундай ҳолатларни ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига зудлик билан хабар беришга чақиради.

В последнее время в Узбекистане всё чаще стали появляться случаи мошенничества, связанные с использованием фотографий женщин из социальных сетей. Злоумышленники, используя современные технологии, создают дипфейки и монтажные материалы, превращая обычные фотографии в интимные сцены. Это мошенничество уже стало причиной многих случаев кибербуллинга и финансовых махинаций.
Как это происходит? Мошенники берут открытые фотографии из профилей узбекистанок в соцсетях и, используя специальные программы и искусственный интеллект, создают фальшивые интимные фото и видео, где девушки якобы участвуют в порнографических сценах. После этого преступники создают поддельные профили от имени этих девушек, выдавая их за «секс-работниц». Через такие профили мошенники находят «клиентов», обещая интимные услуги.
Для большей убедительности преступники отправляют клиентам созданные фото и видео. Когда клиент начинает доверять мошенникам, ему предлагают перевести задаток на указанную пластиковую карту. После получения денег они немедленно удаляют переписку и блокируют клиента.
По данным Центра кибербезопасности МВД, недавно подобная ситуация произошла в Кашкадарье. Злоумышленник использовал фотографии девушки, похищенные из её профиля в социальных сетях. Используя специальные программы для обработки изображений, он создал поддельные профили от её имени в мессенджере Telegram и социальной сети «Одноклассники». Через эти профили он утверждал, что якобы оказывает интимные услуги, и мошенническим образом похищал деньги с банковских карт пользователей.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 141-3 (разглашение сведений, ущемляющих честь и достоинство личности и отражающих интимные стороны жизни человека) Уголовного кодекса. Преступника удалось поймать, им оказался житель Навоийской области.
Это новый и крайне опасный вид мошенничества, который угрожает не только финансовой безопасности, но и репутации пострадавших. Комитет по кибербезопасности призывает всех жителей Узбекистана быть осторожными и не публиковать личные данные и фотографии в открытых источниках, а также немедленно сообщать о подобных случаях в правоохранительные органы.