Ўзбекистонда юк машиналари ҳайдовчиларига чап йўлакда ҳаракатланиб, ҳаракат қоидаларини бузганликлари учун маъмурий жарималар жорий этиш режалаштирилмоқда. Бу модда «Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонунда кўрсатилган бўлиб, унинг Олий Мажлис Сенати ялпи мажлисида муҳокама қилиниши кутилмоқда.
Амалдаги 2022 йил 12 апрелда қабул қилинган Йўл ҳаракати қоидаларига кўра, юк машиналарига фақат чапга бурилиш ёки айланиб ўтиш учун чап йўлакни эгаллашга рухсат берилади. Бошқа ҳолларда юк машиналарига чап йўлакда ҳаракатланиш тақиқланган.
Ҳозирда амалдаги қонунчиликда ушбу қоидабузарлик учун махсус жарималар кўзда тутилмагани сабабли, кўплаб ҳайдовчилар чап йўлакдан бемалол ҳаракатланишмоқда. Бу эса йўлларда тирбандликлар ва йўл-транспорт ҳодисалари хавфини оширмоқда.
2024 йилнинг илк 7 ойида юк машиналари иштирокида 303 та йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган, бу ҳодисаларда 108 киши ҳалок бўлган ва 227 нафар фуқаро жароҳатланган. Чап йўлакда ҳаракатланиш тақиқини инкор қилган ҳайдовчилар бу аянчли статистикага сезиларли даражада ҳисса қўшмоқда, улар йўлларда хавфли вазиятларни яратмоқда.
Янги қонунга кўра, юк машиналарига чап йўлакда ҳаракатланиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланади, бунда қоидаларда рухсат берилган ҳолатлар бундан мустасно. Бу жарималар йўлларда хавфсизликни ошириш, йўл-транспорт ҳодисаларининг камайишига ва фуқаролар манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши Ўзбекистонда йўл ҳаракатини яхшилаш ва барча йўл ҳаракати иштирокчилари учун хавфсизлик шароитларини яратиш йўлида муҳим қадам бўлади. Ачинарлиси шундаки, сенаторлар юк машиналари ҳайдовчилари учун жарима миқдорини эълон қилмадилар, аммо умид қиламизки, бу жарима катта бўлади.
Аввалроқ, Тошкентда юк машиналарининг ҳафталик пўплат вақтида ҳаракатланишига қўйилган тақиқнинг самарасизлиги ҳақида ёзгандик.

Uzbekistan plans to introduce administrative fines for truck drivers who violate traffic rules by driving in the far-left lane. This provision is included in the law “On Amendments and Additions to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan,” which will be discussed at the plenary session of the upper chamber of parliament.
According to the current traffic rules, approved on April 12, 2022, trucks are only allowed to occupy the far-left lane for left turns or U-turns. In all other cases, driving in the left lane is prohibited for trucks.
However, at present, the legislation does not specify penalties for this violation, which allows many drivers to freely use the left lane, creating traffic jams and increasing the risk of accidents.
According to statistics, in the first 7 months of 2024, there were 303 road accidents involving trucks, resulting in 108 fatalities and 227 injuries. Drivers who ignore the ban on driving in the left lane significantly contribute to these grim numbers, creating hazardous situations on the roads.
The new law introduces administrative penalties for trucks driving in the far-left lane, except in cases permitted by traffic rules. These fines aim to enhance road safety, reduce the number of accidents, and protect citizens’ interests.
The adoption of this law will be an important step toward improving road conditions and creating safer environments for all road users in Uzbekistan. Unfortunately, the senators did not disclose the exact amount of the fine for truck drivers, but it is hoped that it will be substantial.
Previously, we reported that the ban on truck movement during peak hours in Tashkent was not being enforced.