Ўзбекистон криптовалюта ишқибозлари учун муҳим янгилик: бугундан бошлаб, Жанубий Кореянинг Kobea Group компанияси томонидан бошқариладиган UzNEX криптобиржасида TON криптовалютасининг расмий савдоси бошланди. Энди бу криптовалютани савдо қилиш ҳуқуқий оқибатлардан хавотир олишга ҳожат қолмади — савдо қонунийлаштирилди. Ҳозирги вақтда 1 TON нархи 59 187 сўмни ёки 4,68 долларни ташкил қилади.
UzNEX биржаси вакилларининг таъкидлашича, Toncoinни ҳам ўз ичига олган криптоактивларни чиқариш келаси ҳафтадан бошлаб босқичма-босқич амалга оширилади. Айтиш жоизки, ҳозирча биржа фақат Google Chrome орқали компьютерда мавжуд, мобил илова ҳозирда ишлаб чиқилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, UzNEX криптобиржаси 2019 йилнинг охирида очилган бўлиб, у савдо учун мавжуд криптовалюталар рўйхатини босқичма-босқич кенгайтириб бормоқда. Бугунги кунда биржада 15 хил турдаги криптовалюталарни, шу жумладан биткойн (BTC)ни харид қилиш ва сотиш мумкин. TONни биржага киритилиши фойдаланувчилар учун янги имкониятларни очади, чунки ушбу блокчейн Ўзбекистонда катта оммалашган.
TON нима?
TON (The Open Network) — бу учинчи авлод блокчейни бўлиб, у дастлаб Павел ва Николай Дуровлар раҳбарлигидаги Telegram жамоаси томонидан ишлаб чиқилган. Аммо, 2020 йилдаги регуляторлар талаблари сабаб, Telegram лойиҳани тўхтатишга мажбур бўлди ва TON кодини мустақил ишлаб чиқувчилар жамоасига топширди.
2024 йил март ойига келиб, CoinMarketCap маълумотларига кўра, TON криптовалюталар рейтингида 12-ўринни эгаллаб, 15 миллиард долларлик бозор капитализациясига эга. Криптовалютанинг айланишдаги таклифи 5,1 миллиард максимал миқдордан 3,4 миллиард монетани ташкил қилади. TON нархи сезиларли даражада ўсди: 2021 йилда бир монета 0,39 долларни ташкил этган бўлса, 2024 йил март ойига келиб, унинг нархи 1002,86% га ошган.

Exciting news for crypto enthusiasts in Uzbekistan: as of today, the official trading of TON cryptocurrency has begun on the UzNEX exchange, operated by South Korean company Kobea Group. Now, there’s no need to worry about potential legal consequences—trading this cryptocurrency is now fully legal. At the moment, 1 TON is priced at 59,187 Uzbek soums or $4.68.
Representatives of UzNEX stated that the withdrawal of crypto assets, including Toncoin, will be available starting next week. It’s important to note that the exchange is currently accessible only via PC through the Google Chrome browser, with a mobile app still under development.
UzNEX, which launched at the end of 2019, has steadily expanded the range of cryptocurrencies available for trading. Today, users can buy and sell 15 different cryptocurrencies on the platform, including popular coins like Bitcoin (BTC). The introduction of TON on the exchange opens up new opportunities for users, as this blockchain is gaining significant popularity in Uzbekistan.
What is TON?
TON (The Open Network) is a third-generation blockchain initially developed by the Telegram team, led by Pavel and Nikolai Durov. However, due to regulatory pressures in 2020, Telegram was forced to discontinue the project and handed it over to an independent community of developers.
As of March 2024, according to CoinMarketCap, TON ranks 12th among cryptocurrencies, with a market capitalization of $15 billion. The circulating supply of TON is 3.4 billion coins out of a maximum of 5.1 billion. The value of TON has surged significantly: in 2021, one TON coin was worth only $0.39, but by March 2024, it had increased by 1002.86%.