Ўзбекистон криптовалюта ишқибозлари учун муҳим янгилик: бугундан бошлаб, Жанубий Кореянинг Kobea Group компанияси томонидан бошқариладиган UzNEX криптобиржасида TON криптовалютасининг расмий савдоси бошланди. Энди бу криптовалютани савдо қилиш ҳуқуқий оқибатлардан хавотир олишга ҳожат қолмади — савдо қонунийлаштирилди. Ҳозирги вақтда 1 TON нархи 59 187 сўмни ёки 4,68 долларни ташкил қилади.
UzNEX биржаси вакилларининг таъкидлашича, Toncoinни ҳам ўз ичига олган криптоактивларни чиқариш келаси ҳафтадан бошлаб босқичма-босқич амалга оширилади. Айтиш жоизки, ҳозирча биржа фақат Google Chrome орқали компьютерда мавжуд, мобил илова ҳозирда ишлаб чиқилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, UzNEX криптобиржаси 2019 йилнинг охирида очилган бўлиб, у савдо учун мавжуд криптовалюталар рўйхатини босқичма-босқич кенгайтириб бормоқда. Бугунги кунда биржада 15 хил турдаги криптовалюталарни, шу жумладан биткойн (BTC)ни харид қилиш ва сотиш мумкин. TONни биржага киритилиши фойдаланувчилар учун янги имкониятларни очади, чунки ушбу блокчейн Ўзбекистонда катта оммалашган.
TON нима?
TON (The Open Network) — бу учинчи авлод блокчейни бўлиб, у дастлаб Павел ва Николай Дуровлар раҳбарлигидаги Telegram жамоаси томонидан ишлаб чиқилган. Аммо, 2020 йилдаги регуляторлар талаблари сабаб, Telegram лойиҳани тўхтатишга мажбур бўлди ва TON кодини мустақил ишлаб чиқувчилар жамоасига топширди.
2024 йил март ойига келиб, CoinMarketCap маълумотларига кўра, TON криптовалюталар рейтингида 12-ўринни эгаллаб, 15 миллиард долларлик бозор капитализациясига эга. Криптовалютанинг айланишдаги таклифи 5,1 миллиард максимал миқдордан 3,4 миллиард монетани ташкил қилади. TON нархи сезиларли даражада ўсди: 2021 йилда бир монета 0,39 долларни ташкил этган бўлса, 2024 йил март ойига келиб, унинг нархи 1002,86% га ошган.

Важная новость для криптоэнтузиастов Узбекистана: с сегодняшнего дня на криптобирже UzNEX, управляемой южнокорейской компанией Kobea Group, началась официальная купля-продажа криптовалюты TON. Теперь можно не беспокоиться о возможных правовых последствиях – торговля этой криптовалютой узаконена. На данный момент стоимость 1 TON составляет 58-59 тысяч сумов или примерно 4,6 доллара.
Представители биржи UzNEX сообщили, что вывод криптоактивов, включая Toncoin, станет возможным начиная со следующей недели. Важно отметить, что на данный момент биржа доступна только на ПК через браузер Google Chrome, мобильное приложение пока находится в стадии разработки.
Отметим, что криптобиржа UzNEX начала свою работу в конце 2019 года и постепенно расширяет список доступных криптовалют для торговли. Сегодня на бирже можно покупать и продавать 15 различных криптовалют, включая популярные монеты, такие как биткоин (BTC). Введение TON на биржу открывает новые перспективы для пользователей, так как этот блокчейн пользуется высокой популярностью в Узбекистане.
Что такое TON?
TON (The Open Network) — это блокчейн третьего поколения, изначально разработанный командой Telegram под руководством Павла и Николая Дуровых. Однако, из-за претензий со стороны регуляторов в 2020 году, Telegram был вынужден прекратить разработку проекта и передал его независимому сообществу разработчиков.
По данным на март 2024 года, по информации CoinMarketCap, TON занимает 12 место в рейтинге криптовалют с рыночной капитализацией в 15 миллиардов долларов. Циркулирующее предложение криптовалюты составляет 3,4 миллиарда монет из максимальных 5,1 миллиарда. Стоимость TON значительно возросла: в 2021 году одна монета стоила всего 0,39 доллара, а к марту 2024 года она подорожала на 1002,86%.