Ўзбекистон мустақиллигининг 33 йиллигини нишонлаш арафасида Президент Шавкат Мирзиёев 522 маҳкумни авф этиш ҳақидаги фармонни имзолади. Ҳужжатга кўра, авф ўз қилмишига чин дилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий қарор қилган шахсларга берилди. Авф этилганлар орасида 159 киши асосий жазодан тўлиқ озод қилинди, 303 киши шартли равишда муддатидан олдин озод этилди, 60 маҳкумнинг жазоси енгилроқ жазо билан алмаштирилди.
Авф этилганлар орасида 56 аёл, 60 ёшдан ошган 25 эркак, 233 ёш киши, шу жумладан, бир нафар вояга етмаган шахс бор. Шунингдек, авфга 19 хорижий фуқаро ва тақиқланган ташкилотлар фаолиятида қатнашган 27 киши ҳам киритилди.
Президент фармони нафақат ҳуқуқий, балки ижтимоий реабилитациянинг аҳамиятини ҳам таъкидлади. Масъул вазирликлар ва идораларга авф этилганларни оилаларига қайтариш, ижтимоий мослашувига кўмаклашиш, уларни иш билан таъминлаш ва соғлом турмуш тарзини йўлга қўйишга кўмаклашиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди. Авф этилганларга жамиятда муносиб ўрин топишларига ёрдам беришга алоҳида эътибор қаратилади.

В преддверии празднования 33-й годовщины независимости Узбекистана президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о помиловании 522 осужденных. Согласно документу, помилование было предоставлено тем, кто искренне раскаялся в своих деяниях и продемонстрировал решимость исправиться. Из общего числа помилованных 159 человек были полностью освобождены от основного наказания, 303 человека получили условно-досрочное освобождение, а наказание 60 осужденных было заменено на более мягкое.
Среди помилованных 56 женщин, 25 мужчин старше 60 лет, 233 молодых человека, включая одного несовершеннолетнего. Также под амнистию попали 19 иностранных граждан и 27 человек, участвовавших в деятельности запрещенных организаций.
Президентский указ подчеркнул важность не только юридического, но и социального аспекта реабилитации. Ответственным министерствам и ведомствам были даны конкретные поручения по возвращению амнистированных в их семьи, содействию их социальной адаптации, трудоустройству и поддержке в ведении здорового образа жизни. Особое внимание будет уделено тому, чтобы помочь помилованным найти достойное место в обществе.