«Ўзбекконцерт» расмий мурожаат билан юлдузларнинг администраторларига фаолият юритиш учун лицензия олиш зарурлигини эслатди. Мурожаатда лицензия йўқлиги жиддий жарималарга олиб келиши мумкинлиги таъкидланган.
«Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабар бериш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги қонун ва 2022 йил 21 февралдаги Вазирлар Маҳкамасининг 80-сонли қарорига мувофиқ, концерт-томоша фаолияти соҳасида ишловчи барча администраторлар амалдагидан лицензияга эга бўлиши шарт. Бу концертлар, тантанали тадбирлар ва шу каби бошқа тадбирларни ташкил қилиш билан шуғулланувчиларнинг барчасига тааллуқлидир.
«Администраторлик лицензияланиши лозим бўлган фаолият турига киради. Концерт-томоша фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи учун давлат боҷи бир йилда бир маротаба тўланади», – дейилади «Ўзбекконцерт» баёнотида.
Лицензия талабларини бузиш жарима солишга олиб келади. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 165-моддасига кўра, лицензияланиши лозим бўлган фаолият билан лицензиясиз шуғулланиш фуқаролар учун базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн беш баробаридан йигирма баробаригача (5,1 миллиондан 6,8 миллион сўмгача), мансабдор шахслар учун эса йигирма баробаридан йигирма беш баробаригача (6,8 миллиондан 8,5 миллион сўмгача) жаримага сабаб бўлади.
«Ўзбекконцерт» концерт, тантанали ва бошқа тадбирларни ташкил қилишда иштирок этувчи администраторлар лицензиясиз фаолият юритмаслиги кераклигини, акс ҳолда, жавобгарликка тортилиши мумкинлигини таъкидлади.

«Узбекконцерт» выступил с официальным обращением к администраторам звезд, напомнив им о необходимости получения лицензии на ведение своей деятельности. В обращении подчеркивается, что отсутствие лицензии может привести к серьезным штрафам.
В соответствии с законом «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и постановлением Кабинета Министров №80 от 21 февраля 2022 года, все администраторы, работающие в области концертно-зрелищной деятельности, должны иметь действующую лицензию. Это касается всех, кто занимается организацией концертов, торжественных и других подобных мероприятий.
«Администрирование входит в число видов деятельности, подлежащих обязательному лицензированию. Государственная пошлина за право осуществления концертно-зрелищной деятельности оплачивается за одно физическое лицо раз в год в зависимости от вида деятельности», – говорится в заявлении «Узбекконцерта».
Нарушение требований лицензирования влечет за собой наложение штрафов. Согласно статье 165 Кодекса об административной ответственности, занятие деятельностью, подлежащей лицензированию, без соответствующего разрешения может обернуться штрафом для граждан в размере от пятнадцати до двадцати базовых расчетных величин (от 5,1 миллиона до 6,8 миллиона сумов), а для должностных лиц – от двадцати до двадцати пяти базовых расчетных величин (от 6,8 миллиона до 8,5 миллиона сумов).
«Узбекконцерт» предупредил, что администраторы, участвующие в организации концертов, торжественных и других мероприятий, не должны осуществлять свою деятельность без лицензии, в противном случае они могут быть привлечены к ответственности.