«Ўзбекконцерт» расмий мурожаат билан юлдузларнинг администраторларига фаолият юритиш учун лицензия олиш зарурлигини эслатди. Мурожаатда лицензия йўқлиги жиддий жарималарга олиб келиши мумкинлиги таъкидланган.
«Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабар бериш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги қонун ва 2022 йил 21 февралдаги Вазирлар Маҳкамасининг 80-сонли қарорига мувофиқ, концерт-томоша фаолияти соҳасида ишловчи барча администраторлар амалдагидан лицензияга эга бўлиши шарт. Бу концертлар, тантанали тадбирлар ва шу каби бошқа тадбирларни ташкил қилиш билан шуғулланувчиларнинг барчасига тааллуқлидир.
«Администраторлик лицензияланиши лозим бўлган фаолият турига киради. Концерт-томоша фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи учун давлат боҷи бир йилда бир маротаба тўланади», – дейилади «Ўзбекконцерт» баёнотида.
Лицензия талабларини бузиш жарима солишга олиб келади. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 165-моддасига кўра, лицензияланиши лозим бўлган фаолият билан лицензиясиз шуғулланиш фуқаролар учун базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн беш баробаридан йигирма баробаригача (5,1 миллиондан 6,8 миллион сўмгача), мансабдор шахслар учун эса йигирма баробаридан йигирма беш баробаригача (6,8 миллиондан 8,5 миллион сўмгача) жаримага сабаб бўлади.
«Ўзбекконцерт» концерт, тантанали ва бошқа тадбирларни ташкил қилишда иштирок этувчи администраторлар лицензиясиз фаолият юритмаслиги кераклигини, акс ҳолда, жавобгарликка тортилиши мумкинлигини таъкидлади.

“Uzbekkoncert” issued an official statement to star administrators, reminding them of the necessity to obtain a license for their activities. The statement emphasizes that the lack of a license may lead to serious fines.
According to the Law “On Licensing, Permissive and Notification Procedures” and the Cabinet of Ministers Resolution No. 80 dated February 21, 2022, all administrators working in the field of concert and show activities must have a valid license. This applies to everyone involved in organizing concerts, festive events, and other similar activities.
“Administration is among the types of activities subject to mandatory licensing. The state fee for the right to conduct concert and show activities is paid once a year per individual, depending on the type of activity,” says the statement from “Uzbekkoncert.”
Violation of licensing requirements entails fines. According to Article 165 of the Administrative Responsibility Code, engaging in activities requiring a license without proper authorization may result in fines for citizens ranging from fifteen to twenty basic calculation units (from 5.1 million to 6.8 million soums) and for officials – from twenty to twenty-five basic calculation units (from 6.8 million to 8.5 million soums).
“Uzbekkoncert” warned that administrators involved in organizing concerts, festive events, and other activities should not operate without a license, otherwise they may be held accountable.