Тошкентда тадбиркорлардан божхона расмийлаштирувини тезлаштириш ваъдасини бериб, пул талаб қилган фирибгар фош қилинди. У ўзини тадбиркорларга божхона тизимидаги юқори лавозимдаги танишлари орқали иш юритишига ишонтирган. Аслида эса, у тадбиркорлардан пул олиб, товарларнинг одатий тартибда божхонадан ўтишини кутган.
Божхона расмийлаштируви бўйича мутахассислар кўпинча тадбиркорлар ва божхона органлари ўртасида воситачи бўлиб, божхона декларациясини тўлдириш ва топширишда ёрдам беришади. Аммо бу уларга божхона органлари номидан пул талаб қилиш ҳуқуқини бермайди. Айнан шундай ҳолатни фош қилинган фирибгар суиистеъмол қилган.
Тошкентдаги брокерлик фирмаларидан бирининг божхона расмийлаштируви бўйича мутахассиси ўз лавозимидан фойдаланиб, тадбиркорлардан пул талаб қилган. У турли тадбиркорлик субъектларининг номи билан келган товарларнинг божхона расмийлаштируви ва кўригини тезлаштириш учун пул сўраган.
Масалан, тадбиркорлардан бирининг номига келган қиймати 6,5 минг доллардан ортиқ бўлган иккита юк машинаси «сариқ» йўлакдан ўтиб, божхона кўригидан озод қилинган бўлса-да, фирибгар юк эгасидан 1,2 миллион сўм олган. Бошқа бир ҳолатда, 32,5 минг долларлик сув насосларини божхона кўригидан тез ўтказиш учун 300 доллар сўраган. Жамида у фирибгарлик йўли билан тадбиркорлардан 900 доллар ва 1,9 миллион сўм олган. Бу пуллар гўёки божхона кўриги ва расмийлаштирувини амалга ошираётган ходимларга бериш учун олинарди.
Ҳозирда ушбу ҳолатлар бўйича жиноий иш қўзғатилган ва дастлабки тергов ишлари олиб борилмоқда. Божхона органлари ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларини божхона органлари номидан пул талаб қилиш ҳолатларига дуч келганларида, зудлик билан Божхона қўмитасининг 11-08 қисқа рақамли ишонч телефонига мурожаат қилишларини сўрайди.
Бу ҳолат божхона расмийлаштируви жараёнида қаттиқ назорат ва шаффофлик зарурлигини яна бир бор таъкидлайди. Ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари ўз ҳуқуқларини билишлари ва фирибгарларнинг найрангларига тушмасликлари муҳимдир.

В Ташкенте разоблачили мошенника, который вымогал деньги у предпринимателей, обещая ускорить процесс таможенного оформления их товаров. Мошенник заявлял бизнесменам, что он действует через своих высокопоставленных знакомых в системе таможни. На самом деле он просто брал деньги у предпринимателей и ждал, пока товары пройдут через таможенный контроль в обычном порядке.
Специалисты по таможенному оформлению часто становятся посредниками между предпринимателями и таможенными органами, помогая в заполнении и подаче таможенных деклараций. Однако это не дает им право требовать деньги от имени таможенных органов. Именно на этом спекулировал разоблаченный мошенник.
Специалист по таможенному оформлению одной из брокерских фирм в Ташкенте использовал свое положение для вымогательства денег у предпринимателей. Он требовал деньги за якобы ускорение процесса таможенного оформления и осмотра товаров, поступающих на имя различных субъектов предпринимательства.
Например, в одном из случаев несмотря на то, что две машины с грузом стоимостью более 6,5 тысячи долларов, поступившие на имя одного из предпринимателей, были направлены через «желтый» коридор и освобождены от таможенного осмотра, мошенник взял у владельца груза 1,2 миллиона сумов.
В другом случае он потребовал 300 долларов для ускорения таможенного осмотра водяных насосов стоимостью 32,5 тысячи долларов, которые попали в «красный» коридор. Всего мошенническим путем он выманил у предпринимателей 900 долларов и 1,9 миллиона сумов. Эти деньги якобы предназначались для передачи сотрудникам, осуществляющим таможенный осмотр и оформление.
В настоящее время по данным фактам возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие. Таможенные органы настоятельно призывают всех участников внешнеэкономической деятельности немедленно сообщать о случаях вымогательства денег на горячую линию Таможенного комитета по короткому номеру 11-08.
Эта история подчеркивает необходимость строгого контроля и прозрачности в процессе таможенного оформления. Важно, чтобы все участники внешнеэкономической деятельности знали свои права и не поддавались на уловки мошенников.