Бугун ижтимоий тармоқларда яна бир жиддий йўл ҳаракати қоидаларини бузиш ҳолати билан боғлиқ видео тарқалди, бу деярли фожиага олиб келди. «Дамас» ҳайдовчиси катта тезликда светофорнинг қизил тақиқловчи сигналига ўтиб, йўлни кесиб ўтаётган болани деярли уриб юборди. Уни қўлга олганларида, у жуда ҳам чарчаганини деб оқланди. Эҳтимол, у маршрутка бошқарган бўлса керак. Энди тасаввур қилинг, бу ҳайдовчи ҳар куни ўз йўловчиларини қандай хавф остига қўяди.
Тошкент шаҳар ИИББ хабар беришича, ушбу ҳодиса Тошкентнинг Бектемир туманида содир бўлган. Ҳайдовчига нисбатан маъмурий баённома тузилган ва унинг автомобили жарима майдончасига юборилган. Инспекторлар бошқа «Дамас» ҳайдовчилари билан ҳам профилактик суҳбат ўтказишган. Бу қанчалик самарали бўлишини вақт кўрсатади…
Илгари биз «Дамас»ларнинг Ўзбекистонда кенг қўлланилиши ва уларнинг қанчалик хавфли эканлиги ҳақида ёзган эдик. Уларнинг сабабли ҳар йили юзлаб одамлар йўлларда ҳалок бўлади.

Today, a video of another serious traffic violation that almost led to a tragedy spread across social media. A “Damas” driver sped through a red light and nearly hit a child crossing the road. When caught, he explained that he was tired. It was likely a minibus. Now imagine the danger this driver poses to his passengers every day.
The Tashkent City Police Department reported that the incident occurred in the Bektemir district of Tashkent. An administrative protocol was drawn up against the driver, and the vehicle was impounded. Inspectors also conducted a preventive conversation with other “Damas” drivers.
Earlier, we wrote about how dangerous “Damas” vehicles are, widely used as minibuses in Uzbekistan. They cause hundreds of deaths on the roads every year.