QR-коди бўлган чекни беришни сўрагани учун сотувчи болани уриб, ҳақорат қилгани ҳақидаги хабар ортидан яна бир ҳодиса содир бўлди. Қашқадарёда савдогар болани шунчаки унинг ўрнида бўлмаган пайтида дўконга киргани учун уриб юборди.
Болалар омбудсмани офисида маълум қилишларича, бу ҳодиса 16 июнь куни Қасби тумани Қашқадарё вилоятида содир бўлган.
Она ўзининг 12 ёшли ўғлини харид учун дўконга юборган. Унинг айтишича, 48 ёшли сотувчи болани бир неча марта бошига уриб, “Нега бўш дўконга кирдинг?” деган. Унинг сўзларига кўра, эркак болага тан жароҳати етказган.
Бу иш бўйича олиб борилган дастлабки тергов давомида дўкон сотувчисига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 52-моддаси 2-қисми (Ёнғинли тан жароҳати етказиш) бўйича маъмурий иш қўзғатилган ва иш ҳужжатлари судга юборилган.
Ушбу моддага кўра жазо – иккидан тўрттагача базавий ҳисоб-китоб миқдоридаги жарима (680 мингдан 1,5 миллион сўмгача).

Following the news that a shopkeeper hit and cursed at a child for asking for a receipt with a QR code, another incident has occurred. In Kashkadarya, a shopkeeper beat a boy simply because he entered the store for shopping when the shopkeeper was not present.
According to the office of the children’s ombudsman, this incident took place on June 16 in the Kasbi district of Kashkadarya region.
The mother sent her 12-year-old son to the store for shopping. She reported that the 48-year-old shopkeeper hit the boy several times on the head, saying, “Why did you enter an empty store?”. According to her, the man caused bodily harm to the boy.
During the preliminary investigation of this case, an administrative case was initiated against the shopkeeper under part 2 of article 52 (causing minor bodily harm) of the Administrative Code, and the case materials were sent to court.
The punishment under this article is a fine ranging from two to four base calculating amounts (from 680 thousand to 1.5 million sums).