Dunyoga mashhur ikki ichimlik — Coca-Cola va Pepsi o‘nlab yillardan beri xaridorlar e’tiborini qozonish uchun kurash olib boradi. Bu yil esa O‘zbekistonda Coca-Cola yana bir bor yetakchilikni qo‘lga oldi. O‘zbekistonliklar yil boshidan buyon Coca-Cola mahsulotlariga deyarli yarim milliard dollar sarflashdi.
Coca-Cola o‘z mavqeini mustahkamlamoqda
Tahlilchi Temurmalik Elmurodovning ma’lumotlariga ko‘ra, dunyodagi ayrim mamlakatlarda sotuvlar pasaygan bo‘lsa-da, Coca-Cola Ichimligi O‘zbekiston (Coca-Cola, Fanta, Sprite brendlari) barqaror o‘sishni ko‘rsatmoqda. 2024 yilning yanvar-oktabr oylarida kompaniya aylanmasi 5,68 trillion so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilning xuddi shu davriga nisbatan 15,5% ko‘pdir.
Bunday sur’atlar bilan Coca-Cola 2024 yilni 2023 yildan ham muvaffaqiyatli yakunlaydi. Buning sababi doimiy ravishda yuqori talab va, ehtimol, to‘g‘ri marketing strategiyasidir.
Pepsi sur’atni yo‘qotmoqda
Raqobatchilar holati esa unchalik ijobiy emas. Pepsi, Adrenalin Rush, Miranda, Lipton, 7up va Mountain Dew kabi ichimliklarni ishlab chiqaruvchi International Beverages Tashkent kompaniyasi 2024 yilning 10 oyi davomida 3 trillion so‘mlik aylanmani qayd etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 2,3% kam.
Kompaniyalar orasidagi farq oshib bormoqda: 2023 yilda bu 1,8 trillion so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yilda 2,6 trillion so‘mga yetdi. Ko‘rinib turibdiki, Coca-Cola O‘zbekiston gazlangan ichimliklar bozorida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda.
Dekabr barchasini o‘zgartirishi mumkinmi?
Biroq iste’molchilar uchun kurash hali tugamagan. Dekabr oyida gazlangan ichimliklar kabi ko‘plab mahsulotlarga talab odatda oshadi. Pepsi o‘z holatini yaxshilash imkoniyatiga ega, ammo Coca-Cola’ni quvib yetish juda qiyin bo‘ladi.
Yil g‘olibi kim bo‘ladi?
Hozircha Coca-Cola yetakchilikni qo‘lga kiritgan, ammo bayramlar davridagi sotuv natijalari holatga o‘zgarish kiritishi mumkin.

Two globally renowned beverages, Coca-Cola and Pepsi, have been competing for consumer attention for decades. This year, Coca-Cola has once again claimed the lead in Uzbekistan, with Uzbek consumers spending nearly half a billion dollars on Coca-Cola products since the beginning of the year.
Coca-Cola Strengthens Its Position
According to analyst Temurmalik Elmurodov, despite global challenges and declining sales in some countries, Coca-Cola Ichimligi Oʻzbekiston (brands Coca-Cola, Fanta, Sprite) has shown steady growth. From January to October 2024, the company achieved a turnover of 5.68 trillion Uzbek soms, marking a 15.5% increase compared to the same period last year.
At this pace, Coca-Cola is poised to finish 2024 better than the previous year. This success can be attributed to consistently high demand for its products and possibly an effective marketing strategy.
Pepsi Loses Momentum
Things are less promising for Coca-Cola’s competitor. International Beverages Tashkent, which produces Pepsi, Adrenalin Rush, Miranda, Lipton, 7up, and Mountain Dew, reported a turnover of 3 trillion soms for the first 10 months of 2024. This figure is 2.3% lower than the same period in 2023.
The gap between the two companies continues to widen: it was 1.8 trillion soms in 2023 but has grown to 2.6 trillion soms in 2024. It is clear that Coca-Cola is solidifying its dominance in Uzbekistan’s carbonated beverage market.
Will December Change the Game?
However, the battle for consumer attention isn’t over yet. December is a month when demand for many goods, including soft drinks, traditionally spikes. Pepsi still has a chance to catch up, though overtaking Coca-Cola seems highly unlikely.
Who Will Win the Year?
For now, Coca-Cola is confidently leading, but holiday sales could shift the results. Whether Pepsi can close the gap remains to be seen.