Poytaxt huquq-tartibot organlari sud hukmi bilan yakunlangan qiziqarli ish haqida ma’lumot berdi. Toshkentlik fuqaro qarzdorlaridan qarzini qaytarishni kutib charchab, muammoni o‘ziga xos, ammo noqonuniy usulda hal qildi: u qarzdorlarining telefonlarini o‘g‘irlab, sotib yubordi.
Bu qanday sodir bo‘lgan?
Birinchi jabrlanuvchi kafega birgalikda borganlik uchun qarzdor bo‘lib qolgan tanishi edi. Qarzini qaytarish haqida ko‘p marotaba eslatgan bo‘lsa-da, erkak “pul yo‘q” javobini olishda davom etdi. Shunda ayblanuvchi ayyorlik qilib, tanishidan Samsung A52 telefonini shoshilinch qo‘ng‘iroq qilish uchun so‘radi. Fursatdan foydalanib, u telefonni olib, voqea joyidan yashirindi va qiymati 5,5 million so‘m bo‘lgan qurilmani 1,8 million so‘mga sotib yubordi.
Keyingi jabrlanuvchi ayblanuvchining qo‘shnisi bo‘lib, ijara haqini to‘lash uchun olingan qarzni qaytarmagan edi. Shu sxema asosida erkak qo‘shnisining 2 million so‘m qiymatdagi Redmi Note 8 telefonini qo‘ng‘iroq qilish bahonasida olib, 700 ming so‘mga sotib yubordi.
Sud jarayoni
Tergov vaqtida ayblanuvchi o‘zini aybdor deb hisoblamadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, telefonlar qarzdorlar uchun sarflangan pullar uchun «qonuniy tovon» bo‘lgan.
Biroq, sud uni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bo‘yicha aybdor deb topdi. Hukm chiqarishda u jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy zararlarni to‘liq qoplagani hisobga olindi. Sud uni jamiyatdan ajratmasdan qayta tarbiyalash mumkin, degan xulosaga kelib, bir yil davomida ish haqining 10 foizini davlat foydasiga ushlab qolish sharti bilan axloq tuzatish ishlari bilan jazoladi.
Bu voqea moliyaviy muammolarni hal qilishning eng ijodiy usullari ham qonunbuzarlikka olib kelishi mumkinligini eslatadi. Qarzini qaytarmaslik yomon, lekin o‘zboshimchalik yanada yomonroq.

Правоохранительные органы столицы рассказали об интересном деле, которое закончилось вынесением приговора. Житель Ташкента, устав ждать возврата долгов, решил проблему оригинальным, но незаконным способом: он крал телефоны своих должников и продавал их.
Как это было?
Первым пострадавшим стал знакомый, который задолжал деньги за совместную «посиделку» в кафе. Мужчина многократно намекал на возврат долга, но в ответ слышал одно: «Денег нет». Тогда подсудимый пошёл на хитрость — попросил у знакомого телефон Samsung A52 для срочного звонка. Воспользовавшись моментом, он скрылся и продал устройство, стоившее 5,5 миллиона сумов, всего за 1,8 миллиона сумов.
Следующей жертвой стал сосед, который не вернул деньги, взятые на оплату аренды. Использовав ту же схему, мужчина забрал у соседа Redmi Note 8, стоимость которого составляла 2 миллиона сумов. Этот телефон он продал за 700 тысяч сумов.
В суде
Во время расследования подсудимый не считал себя виновным. По его словам, телефоны были «законной компенсацией» за потраченные на должников деньги.
Однако суд признал мужчину виновным по статье 168 Уголовного кодекса (мошенничество). При вынесении приговора было учтено, что он полностью возместил материальный ущерб потерпевшим.
Суд пришёл к выводу, что его можно перевоспитать без изоляции от общества, и назначил наказание: один год исправительных работ с удержанием 10% дохода в пользу государства.
Эта история — напоминание о том, что даже самые креативные способы решения финансовых проблем не могут быть оправданы, если они нарушают закон. Не отдавать долги — плохо, но самоуправство — ещё хуже.
Уважаемые, зачем суд воспитывает в обществе «косое» мировоззрение? Почему ни слова об этих «кидалах», которые обманули доброго человека (никто никому и ни при каких обстоятельствах не даёт денег в долг). Общество становится в защиту «паразитов»? Если бы суд осудил бы, одновременно, и этих «кидал», поверьте, многие поверили бы, что у нас «справедливое общество». После такого суда представьте на сколько больше стало «кидал» в нашем обществе. Сами их выращиваем, а потом сами же проводим «красивые» суды в их защиту…