Surxondaryo viloyati, Sho‘rchi tumani yashovchisi 21 yoshli yigit Telegram messenjeri orqali yirik firibgarlik sxemasini tashkil qildi. U mashhur brendlar tomonidan o‘tkazilayotgan sovrinli ko‘rinishdagi shou uchun kanal yaratdi. Firibgar foydalanuvchilarning e’tiborini avtomobil yutug‘i asosiy sovrin sifatida e’lon qilinib, jozibador takliflar bilan jalb qilgan. «G‘oliblarga» yutug‘ini rasmiylashtirish va avtomobilni yetkazib berish uchun kichik miqdorda oldindan to‘lovni amalga oshirish taklif etilgan. O‘z omadiga ishongan aldangan fuqarolar firibgarning bank kartasiga pul o‘tkazib, undan keyin u bilan bog‘lanishning iloji bo‘lmagan.
Firibgar butun mamlakat bo‘ylab o‘z faoliyatini amalga oshirib, o‘nlab odamlarning pullarini qo‘lga kiritishga muvaffaq bo‘lgan. Faqatgina Samarqand viloyatida uning harakatlari natijasida kamida o‘n kishi jabrlangan. Biroq uning jinoyatlari faqat 2024-yilning 29-oktyabr kuni, Pastdarg‘om tumani fuqarosi ichki ishlar organlariga murojaat qilganidan keyin ma’lum bo‘ldi. Ko‘rinib turibdiki, ko‘plab jabrlanuvchilar firibgarni topib bo‘lmaydi, deb o‘ylab, huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilmagan.
Tezkor qidiruv xizmati va kiberxavfsizlik bo‘limi xodimlari olib borgan tergov natijasida firibgar shaxsining aniqlanishi va uning joylashuvi ma’lum bo‘ldi. Yigit qo‘lga olinib, uning noqonuniy faoliyati to‘xtatildi. Huquqni muhofaza qilish organlari ma’lumotlariga ko‘ra, u zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda o‘zining makkorlik rejalarini amalga oshirgan.
Hozirda ushbu shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Unga ayniqsa yirik miqdorda sodir etilgan firibgarlik ayblovlari qo‘yilgan. Yigit qamoqqa olingan, tergov ishlari davom etmoqda. Huquqni muhofaza qilish organlari uning boshqa firibgarlik holatlariga aloqadorligini tekshirmoqda.
Bu holat internet va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda hushyor bo‘lish zarurligini yana bir bor eslatib o‘tadi. Ichki ishlar organlari fuqarolarga oldindan to‘lov yoki shaxsiy ma’lumotlarni talab qiluvchi jozibador takliflarga ishonmaslikni qat’iy tavsiya etadi.

Vaib.uz (2 декабря) — 21-летний житель Шурчинского района Сурхандарьинской области организовал масштабную мошенническую схему через популярный мессенджер Telegram. Он создал канал, где якобы проводилось шоу с розыгрышами призов от крупных брендов. Мошенник привлекал внимание пользователей заманчивыми предложениями, где главным призом был автомобиль. «Победителям» предлагалось оплатить небольшую сумму якобы для оформления выигрыша и доставки автомобиля. Обманутые граждане, поверившие в свою удачу, переводили деньги на банковскую карту мошенника, после чего тот переставал выходить на связь.
Обманщик действовал в масштабах всей страны, успев завладеть деньгами десятков людей. Только в Самаркандской области от его действий пострадали не менее десяти человек. Однако о его преступлениях стало известно лишь 29 октября 2024 года, когда житель Пастдаргомского района обратился в органы внутренних дел. Судя по всему, многие пострадавшие просто решили не обращаться к правоохранителям, считая, что те не смогут найти мошенника.
Сотрудники оперативно-розыскной службы и отдела кибербезопасности провели тщательное расследование, что позволило установить личность и местонахождение злоумышленника. Молодой человек был задержан, а его деятельность пресечена. По данным правоохранительных органов, он действовал крайне изобретательно, используя современные технологии для реализации своих корыстных целей.
В настоящее время в отношении задержанного возбуждено уголовное дело по статье 168 (мошенничество) Уголовного кодекса. Ему инкриминируются мошеннические действия, совершённые в особо крупном размере. Молодой человек находится под стражей, ведётся расследование. Правоохранители проверяют его причастность к другим случаям мошенничества.
Этот случай стал ещё одним напоминанием о необходимости быть бдительными при использовании интернета и социальных сетей. Органы внутренних дел настоятельно рекомендуют гражданам не доверять заманчивым предложениям, особенно если они связаны с предоплатой или передачей личных данных.
Бесплатный сыр в мышеловке?! Интересное общество мы построили. Имеющие знания думают о том, как бы украсть; не имеющие знания — как бы ограбить… При этом одни молятся в мечете, другие пиарятся в светских вечеринках или телевидение. Учат и дают советы в медиапространстве. При этом все поголовно думают и оценивают «жизненый успех» друг друга по деньгам… Всё делается ради денег и их количества. Победа в спорте — вот тебе деньги; успехи в знание — вот тебе деньги; успешная работа — вот тебе деньги …