Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov Yevropaga elektr energiyasi eksport qilishni rejalashtirayotgan O‘zbekistonning yirik loyihasi haqida batafsil ma’lumot berdi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ushbu tashabbusni amalga oshirish uchun umumiy energiya tizimidan mustaqil bo‘lgan yangi generatsiya obyektlari quriladi. Bu esa eksport qilinadigan elektr energiyasi mamlakat ichki energiya resurslariga ta’sir ko‘rsatmasligini va tizimga yuklama tushirmasligini anglatadi.
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) loyiha uchun texnik yordamni taqdim etgan. 8-noyabr kuni ushbu ulkan tashabbusni amalga oshirish uchun qo‘shma korxona faoliyatini tayyorlashga qaratilgan bitim imzolandi.
Keyinchalik, COP29 iqlim konferensiyasida Saudiya Arabistoni, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon energetika vazirlari yo‘l xaritasini imzolashdi. Ushbu hujjatda loyihani amalga oshirish rejasi hamda Saudiya Arabistonining loyihada ishtirok etish imkoniyatlarini o‘rganish ko‘zda tutilgan.
Loyiha Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Yevropani birlashtirishga xizmat qiladi:
- Elektr energiyasi O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjonda joylashgan yangi qayta tiklanadigan energiya obyektlarida ishlab chiqariladi.
- Kabellar Kaspiy dengizi, Ozarbayjon va Gruziya orqali, shuningdek, Qora dengizning tubi bo‘ylab Ruminiyaga o‘tkaziladi.
- Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari (TIA) uchun Italiyada tanlangan kompaniya tomonidan ishlar olib borilmoqda.
Mirzamahmudovning ta’kidlashicha, ushbu loyiha uchun quriladigan yangi generatsiya obyektlari umumiy energiya tizimidan mustaqil bo‘lib, elektr energiyasi Yevropaga mamlakat energiya tizimiga zarar yetkazmagan holda eksport qilinadi.
“Keyingi ish bosqichlariga to‘xtaladigan bo‘lsak, Italiya kompaniyasi loyiha bo‘yicha dastlabki texnik-iqtisodiy asosni tayyorlamoqda, shunga asoslanib Osiyo taraqqiyot banki bilan texnik yordam bitimi imzolandi. Ushbu loyiha uchun operator sifatida faoliyat olib boradigan qo‘shma korxona tashkil etish hujjatlarini tayyorlashni boshlaymiz. Dastlabki TIA natijalariga ko‘ra, tegishli tenderlar e’lon qilinadi va moliyalashtirish manbalarini muvofiqlashtirish orqali ushbu ulkan loyihani amalga oshirishga kirishamiz”, – dedi vazir.
Shuningdek, u eksport tomonlarning ulushiga qarab amalga oshirilishini qo‘shimcha qildi. Bunda Ozarbayjon va Gruziya nafaqat tranzit mamlakat sifatida ishtirok etadi, balki o‘zlarining “yashil” energiyasini yetkazib berish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
“Ozarbayjon COP29 doirasida quyosh va shamol energiyasi bo‘yicha yangi generatsiya obyektlarini qurish bo‘yicha ko‘plab hujjatlarni imzoladi. Gruziyada esa katta gidropotentsial mavjud. Shuning uchun bu loyihaning barcha mamlakatlar sa’y-harakatlarini birlashtirishi va Yevropa bozoriga energiya yetkazib berishga qaratilishi har tomonlama foydali”, – deya qayd etdi vazir.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2030-yilga kelib O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiya quvvatlari 20 GVt dan oshib, umumiy generatsiyaning 40 foizini tashkil etadi.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов раскрыл подробности масштабного проекта, в рамках которого Узбекистан планирует экспортировать электроэнергию в Европу. По словам министра, для реализации этой инициативы будут построены новые объекты генерации, изолированные от общей энергосистемы. Это значит, что экспортируемая электроэнергия не повлияет на внутренние энергоресурсы и не создаст нагрузки на энергосистему страны.
Азиатский банк развития (АБР) уже предоставил проекту техническую поддержку. 8 ноября было подписано соглашение, направленное на подготовку деятельности совместного предприятия, которое займётся реализацией этой амбициозной инициативы.
Позже, на климатической конференции COP29, министры энергетики Саудовской Аравии, Узбекистана, Казахстана и Азербайджана подписали дорожную карту. Документ включает план реализации проекта, а также изучение возможности участия в нем Саудовской Аравии.
Проект призван объединить Центральную Азию, Южный Кавказ и Европу:
1. Электроэнергия будет генерироваться на новых объектах возобновляемой энергетики в Узбекистане, Казахстане и Азербайджане.
2. Кабели проложат через Каспийское море, Азербайджан и Грузию, а также по дну Чёрного моря до Румынии.
3. Технико-экономическое обоснование (ТЭО) уже разрабатывается итальянской компанией, выбранной для этих работ.
Мирзамахмудов подчеркнул, что для этого проекта будут построены новые объекты генерации, изолированные от общей энергосистемы, то есть электроэнергия будет экспортироваться в Европу без ущерба для нашей энергосистемы и без нагрузки на неё.
«Что касается дальнейших этапов работ, итальянская компания готовит соответствующее предварительное ТЭО проекта, на основе которого подписано соглашение о техническом содействии с Азиатским банком развития. Мы начнём подготовку документов по созданию совместного предприятия, которое будет выступать оператором в дальнейшей реализации этого проекта. По результатам предварительного ТЭО мы уже объявим соответствующие тендеры и проведём согласование источников финансирования, чтобы приступить к практической реализации этого амбициозного проекта», – отметил министр.
Он также добавил, что экспорт будет осуществляться с учётом долевого участия сторон. При этом Азербайджан и Грузия будут не только выступать как транзитные страны, но у них также будет возможность включить в поставки свою «зелёную» энергетику.
«Азербайджан в рамках COP29 подписал много документов по строительству новых объектов генерации по солнечной и ветровой энергии. В Грузии большой гидропотенциал. Поэтому это объединение усилий всех стран с поставкой на рынок Европы выгодно для всех сторон», – подчеркнул министр.
По его словам, к 2030 году мощность возобновляемой энергетики в Узбекистане превысит 20 ГВт, что составит 40% от общей генерации.
Звучит странно: «Будем экспортировать электроэнергию без ущерба собственной…». Что вечный двигатель придумали? Очень похоже на то, как в первые годы независимости (когда у нас везде был развал экономики) подали заявку на проведение летней Олимпиады в Узбекистане… История повторяется? Старые болезни? Скорее всего, клюнули на «убыточные для нашей страны» обещание и предложения западных стран… Помнится, прошлой зимой, при 0 градусов Цельсия хокимияты закрывали подачу газа промышленным предприятиям, до прогрева воздуха 10 градусов. Газ был только для населения… Надежда умирает последней? Нет. У нас «пиарство» умирает последним…