Majburiy ijro byurosi (MIB) xodimlari qarzdorni qo‘lga olish bo‘yicha qiziq va g‘ayrioddiy operatsiya haqida ma’lumot berishdi. Aliment to‘lovidan qochib yurgan otani ushlab turish maqsadida, xodimlar uning uchun o‘ziga xos «qopqon» — uchrashuv uyushtirishga qaror qilishdi. Qarzdorni qo‘lga olish uchun MIB xodimlari Telegram orqali u bilan muloqot o‘rnatib, romantik uchrashuv tashkil qilishdi. Erkak restoranga kelib, yangi «sevgilisini» o‘rniga inspektorlarni ko‘rganida qattiq hayratda qoldi.
Erkak anchadan beri mas’uliyatdan qochib, bolasining ta’minoti uchun aliment to‘lamayotgan edi. Unga nisbatan qidiruv e’lon qilingan bo‘lsa-da, uni topishning iloji bo‘lmayotgan edi. Shunda MIB xodimlari va sobiq rafiqasining dugonasi bilan birgalikda reja tuzishdi.
Avval ular qarzdorning yangi telefon raqamini topib, uning bilan dugona orqali aloqa o‘rnatishdi. Ular ijtimoiy tarmoqlarda va Telegram orqali faol yozishma boshlashdi. Yozishmada romantik so‘zlar bor edi va nihoyat, restoranda uchrashuv belgilandi.
Qarzdor uchrashuvga biroz kechikib keldi va «yangi sevgilisini» uchrataman deb o‘ylardi. Lekin uning o‘rniga uni Majburiy ijro byurosi xodimlari va boshqa huquq-tartibot organlari kutib turishgan edi. Ularni ko‘rib, erkak savdo majmuasidan chiqib qochib ketmoqchi bo‘ldi, lekin huquqni muhofaza qiluvchilar uni qochishidan oldin tutib olishdi.
Ayni vaqtda aliment qarzi bo‘yicha qarzdorlikni undirish ishlari davom etmoqda. Bu holat yana bir bor eslatadi: alimentdan qochib qutulib bo‘lmaydi va davlat xizmati ba’zan kreativ usullar bilan hayratlantirishi mumkin.

В Бюро принудительного исполнения (БПИ) рассказали об интересной и весьма нестандартной операции по поимке должника в Ташкенте. Чтобы задержать отца, скрывающегося от уплаты алиментов, сотрудники бюро решили организовать для него необычную «ловушку» — организовали с ним переписку в Telegram и устроили романтическое свидание. Каково же было удивление должника, когда он пришел в ресторан и увидел вместо новой возлюбленной инспекторов.
Долгое время мужчина успешно избегал ответственности и не платил алименты на содержание своего ребенка. Должника объявили в розыск, но найти его так и не удавалось. Тогда служба судебных приставов вместе с подругой бывшей жены разработала план.
Для начала они получили новый номер телефона должника, и через подругу установили с ним контакт. Пара начала активно переписываться в социальных сетях и обмениваться СМС и сообщениями, в том числе через Telegram. В переписке шли романтические разговоры, и в конце концов было назначено свидание в ресторане.
Когда должник пришел на встречу, он немного опоздал, но ожидал встретить «новую возлюбленную». Вместо нее его ждали сотрудники Бюро принудительного исполнения и представители правоохранительных органов. Увидев их, мужчина попытался сбежать, выскочив из торгового комплекса и побежав прочь. Но правоохранителям удалось его поймать.
На данный момент продолжаются работы по взысканию задолженности по алиментам. Этот случай еще раз напоминает: от алиментов не спрятаться, и иногда государственные службы могут удивить креативными методами.