Toshkentning Taras Shevchenko ko‘chasida noxush hodisa sodir bo‘ldi, uni shahar hokimiyati gastronomik zonaga aylantirishga harakat qilmoqda. Yaqinda bu loyiha birinchi bosqichi yakunlandi va ko‘cha piyodalar va tashrif buyuruvchilar uchun qisman ochildi, garchi qurilish ishlari hali davom etayotgan bo‘lsa ham. Bu achinarli oqibatlarga olib keldi: yaqinda Yevropa fuqarosi qurilish chuquriga, chuqurligi bir yarim metrga tushib ketdi.
Hodisa haqida «Potrebitel.uz» hamjamiyatining blogeri va asoschisi Liliya Nikolenko ma’lum qildi, u Shevchenko ko‘chasidagi yashirin xavf-xatarlar haqida shahar aholisi va mehmonlarini ogohlantirdi.
Ogohlantirishlarsiz qurilish maydoni
Taras Shevchenko ko‘chasi hozirda faol ravishda gastronomik zonaga aylantirilmoqda va ko‘plab muassasalar qurilish davom etayotganiga qaramay ishlashda davom etmoqda. Bu ko‘plab odamlarni jalb qilmoqda, ammo ma’lum bo‘lishicha, qurilish ishlari xavfsizlik choralariga qo‘pol ravishda rioya qilinmasdan amalga oshirilmoqda. Ogohlantiruvchi belgilar yoki to‘siqlarsiz qoldirilgan ochiq chuqurlar piyodalar uchun jiddiy tahdid solmoqda.
Yaqinda Yevropa fuqarosi Shevchenko ko‘chasida yurib, tasodifan shunday chuqurlardan biriga tushib ketdi. Yaxshiki, jiddiy jarohatlar olinmadi: ayol ko‘plab gematomalar bilan halos bo‘ldi, biroq sodir bo‘lgan hodisadan katta shok oldi.
«Men qurilishni ko‘rganman va odamlar yurganini ham ko‘rganman, ammo chuqurlar to‘silmagan bo‘lishi mumkinligini o‘ylab ham ko‘rmadim. Bizda Yevropada bunday bo‘lganda qurilish egalari katta tovon to‘lardi. Sizlarda, ko‘rinadiki, bunday holat yo‘q», — dedi jabrlanuvchi.
Bu javobga mahalliy aholi kulgu bilan shunday javob berdi: «Yo‘q, bizda bunday emas. Bu sizlarga Yevropa emas.»
Xavfsizlik masalalari hali ham ochiqcha qolmoqda
Bu hodisa yana bir bor qurilish maydonlarida xavfsizlik va uni ta’minlash uchun javobgarlik masalalarini ko‘tarmoqda. Taras Shevchenko ko‘chasini gastronomik zonaga aylantirish bo‘yicha faol ishlarga qaramay, xavfsizlik choralari ochiqdan-ochiq yetarli emas. Ogohlantiruvchi belgilar yoki to‘silmagan chuqurlar shahar aholisi va mehmonlarining hayoti va salomatligiga jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Mahalliy aholi va blogerlar Shevchenko ko‘chasiga tashrif buyurganlarda ehtiyotkor bo‘lishni tavsiya etmoqda. Qurilish davom etayotgan sharoitda to‘siqlar va ogohlantirish belgilarining yo‘qligi bunday hodisalarning takrorlanishiga olib kelishi mumkin. Hozircha hodisa uchun kim javobgar bo‘lishi va bu obyektda xavfsizlikni yaxshilash bo‘yicha qanday choralar ko‘rilishi haqida xabarlar yo‘q.

Неприятный инцидент произошел на улице Тараса Шевченко в Ташкенте, которую власти столицы пытаются превратить в гастрономическую зону. Недавно завершился первый этап этого проекта, и улица была частично открыта для пешеходов и посетителей, хотя строительные работы еще продолжаются. Это привело к печальным последствиям: на днях иностранка из Европы упала в строительную яму глубиной полтора метра.
О происшествии рассказала блогер и основательница сообщества «Потребитель.уз» Лилия Николенко, которая предупредила горожан и гостей столицы о скрытых опасностях на улице Шевченко.
Строительная зона без ограждений
Улица Тараса Шевченко сейчас активно трансформируется в гастрономическую зону, где многие заведения продолжают работать даже в условиях строительства. Это привлекает большое количество людей, однако, как оказалось, строительные работы ведутся с грубыми нарушениями мер безопасности. Открытые ямы, оставленные без ограждений или предупреждающих знаков, представляют серьёзную угрозу для пешеходов.
На днях женщина из Европы, прогуливаясь по улице Шевченко, случайно упала в одну из таких ям. К счастью, обошлось без серьёзных травм: женщина отделалась множественными гематомами, однако получила сильный шок от произошедшего.
«Я видела стройку и видела, что люди ходят, но у меня даже не возникло мысли, что ямы могут быть не огорожены. У нас в Европе за такое владельцы стройки заплатили бы огромную компенсацию за ущерб. У вас, видимо, такого нет», — поделилась пострадавшая.
На это местные жители ответили иронично: «Нет, у нас такого нет. Здесь вам не Европа».
Вопросы безопасности остаются открытыми
Этот случай вновь поднимает важные вопросы о безопасности на стройплощадках и ответственности за их соблюдение. Несмотря на активную работу по превращению улицы Тараса Шевченко в гастрономическую зону, меры безопасности явно недостаточны. Открытые глубокие ямы, за которые никто не несет ответственности, ставят под угрозу жизни и здоровье горожан и гостей города.
Местные жители и блогеры призывают быть осторожными при посещении улицы Шевченко. В условиях продолжающегося строительства, отсутствие ограждений и предупреждающих знаков может привести к повторению подобных инцидентов. Пока что не поступило сообщений о том, кто будет нести ответственность за случившееся и будут ли приняты меры для улучшения безопасности на этом объекте.