Тошкентнинг Учтепа туманида истиқомат қилувчилар ҳайратга солувчи манзарага гувоҳ бўлишди: уйларнинг биридаги ойналардан бирига боғланган арқанда осилиб турган лочин учиб кетишга ҳаракат қиларди. Қушни кондиционерга боғлаб қўйилган ҳолда кўрган хавотирли қўшнилар дарҳол воқеани тушуниб олишга уринди. Ҳайратга тушган аҳоли уйнинг эшигини тақиллатиб, вазиятни аниқлашга ҳаракат қилишди, аммо уй эгалари бефарқлик кўрсатишди. «Бу фақат қуш», — дейишди улар ва қўшниларнинг айтишича, эшикни ёпиб, суҳбатни давом эттиришдан бош тортган.
Воқеа маҳаллий аҳолининг қаттиқ норозилигига сабаб бўлди ва улар Тошкент шаҳри Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси инспекторларини чақиришди. Текширув давомида лочиннинг квартира эгасига тегишли экани аниқланди. Эркак ёввойи ҳайвонларни сақлаш қоидаларини бузгани учун унга нисбатан 3,7 миллион сўм миқдорида жарима солинди, бу Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 90-моддасига мувофиқ амалга оширилди.
Экологик инспекция ходимлари қушни мусодара қилиб, Тошкент ҳайвонот боғига топширишди. Энди лочин малакали мутахассислар қарамоғида.
Учтепадаги бу воқеа нафақат ҳайвонга нисбатан шафқатсиз муомала ҳодисаси, балки жамиятимизда кучсизларга нисбатан ҳамдардлик ва масъулиятни йўқотиб бораётганимизнинг яна бир хавотирли далилидир. Ҳар бир шундай ҳодиса бизга замонавий дунёда инсон қадриятларини сақлаш қанчалик муҳим эканини ўйлаб кўришга сабаб бўлиши керак.
Ҳайвонларга нисбатан шафқатсизлик, ичимиздаги низолар ва стресслар бундай бузғунчи ҳаракатлар орқали намоён бўлаётган чуқур ижтимоий муаммоларнинг индикатори бўлиши мумкин. Баъзи одамлар розилик ёки ўзига ишонч ҳосил қилиш мақсадида ҳайвонлар ҳам ҳимоя ва ғамхўрликка муҳтож жонзотлар эканини унутиб, уларга шафқатсиз муомала қилишади. Бундай ҳолатлар атроф-муҳитга нисбатан бефарқлик ва шафқатсизликнинг қўрқинчли аломатларини кўрсатиб беради, агар бунинг учун тўғридан-тўғри оқибатлар бўлмаса.

Residents of the Uchtepa district in Tashkent witnessed a shocking scene: a falcon was hanging from a window, tied to an air conditioner by a rope, desperately trying to free itself and fly away. Concerned neighbors quickly noticed the bird and tried to understand what was happening. Outraged residents knocked on the door of the apartment to find out more, but the owners were indifferent. “It’s just a bird,” they said, according to the neighbors, and closed the door, unwilling to continue the conversation.
The incident sparked a wave of outrage among locals, who called inspectors from the Tashkent Department of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change. Upon inspection, it was found that the falcon belonged to the apartment owner. The man had violated regulations on the treatment of wild animals and was fined 3.7 million soums under Article 90 of the Code of Administrative Responsibility.
Environmental inspectors confiscated the bird and handed it over to the Tashkent Zoo, where it is now receiving proper care from specialists.
The incident in Uchtepa is not just a case of cruelty to an animal; it is another alarming sign of how our society is gradually losing the ability to show empathy and take responsibility for those who are weaker. Each of these incidents should prompt us to reflect on how important it is to maintain human values in the modern world.
Cruelty to animals can be an indicator of deeper social problems, where internal conflicts and stress manifest in destructive actions. In the pursuit of entertainment or self-assertion, some people forget that animals are living beings in need of protection and care. Such cases point to a moral crisis, where many believe they can treat the world around them irresponsibly and cruelly as long as there are no direct consequences for them.