Фарғона вилоятида ғайриоддий бир воқеа юз берди, унда тўйдан бор-йўғи бир ҳафта ўтгач, янги турмуш қурган жуфтлик ажрашишга қарор қилди ва мол-мулкни бўлишишга киришди. Муроса жанжали куёвнинг келиннинг сепини унинг ота-онасига қайтаришдан бош тортгани ва тўй учун сарфланган 15 минг долларни қайтариб беришни талаб қилганидан бошланди.
Мажбурий ижро бюроси маълумотларига кўра, жуфтлик дабдабали ва тантанали тўйдан сўнг атиги 7 кун бирга яшаган. Аммо шу вақт мобайнида уларнинг муносабатларида келишмовчиликлар пайдо бўлган. Келиннинг айтишича, унинг эри аввалги кунларданоқ унга доимий равишда ирим-сирим қилиб, жанжаллар чиқариб, унинг хатти-ҳаракатларидан норози эканлигини билдирган. Тўйдан атиги бир ҳафта ўтиб, келин доимий низоларга бардош беролмай, эрининг уйини тарк этиб, онасининг уйига қайтган.
Келин кетганидан сўнг унинг оиласи сепни қайтариш учун ҳаракат қилган. Сеп 60 турдаги буюмлардан иборат бўлиб, умумий қиймати тахминан 47 миллион сўмни ташкил қилган. Бироқ куёв ва унинг ота-онаси уни қайтаришдан бош тортган, сабаби тўйга 15 минг доллар сарфлангани ва келин бу харажатларни қоплаши кераклигини айтган.
Юридик ишлар узоқ куттирмади. Келин судга мурожаат қилди ва ижро хизмати орқали ўз сепини қайтариб олишга муваффақ бўлди. Аммо тўй харажатлари бўйича компенсация масаласи очиқлигича қолмоқда, чунки куёвнинг оиласи пул қайтарилиши кераклигини қатъий таъкидламоқда.

Необычная история произошла в Ферганской области, где всего через неделю после свадьбы молодожёны приняли решение расстаться, а затем занялись разделом имущества. Конфликт начался с того, что жених отказался возвращать приданое родителям невесты, потребовав от них возмещения 15 тысяч долларов, потраченных на свадьбу.
Согласно информации Бюро принудительного исполнения, пара прожила вместе всего 7 дней после торжественного мероприятия, которое прошло с роскошью и помпой. Однако за это время в отношениях возникли разногласия. По словам невесты, её муж с первых дней стал придираться к ней, устраивать ссоры и говорить, что не удовлетворён её поведением и качествами. Всего через неделю, не выдержав постоянных конфликтов, девушка покинула дом супруга и вернулась к матери.
После ухода невесты, её семья предприняла попытки вернуть приданое, состоящее из 60 различных предметов общей стоимостью около 47 миллионов сумов. Однако жених и его родители отказались возвращать имущество, заявив, что раз свадьба стоила 15 тысяч долларов, невеста обязана возместить эти расходы.
Юридические разбирательства не заставили себя ждать. Невеста подала в суд, и через исполнительную службу ей удалось вернуть своё приданое. Однако вопрос о компенсации расходов на свадьбу остался открытым, поскольку семья жениха настаивает на том, что деньги должны быть возвращены.
Я думаю с приходом новых экономических отношений и новой фрмацией,старые стереотипы и патерны должны уйти и уступить место более зрелым и функционально эффективным отношениям между мужчиной и женщиной,которые решили создать семью.Надо ,что бы они принимали решение самомтоятельно,так же как и расходы на свадьбу делали самостоятельно,и больше не рассматривать свадьбу как одно из социальных рпзвлечений с неприятными последствиями.