Бугун ижтимоий тармоқларда ёшлар гуруҳи айиқ билан фотосессия ўтказаётган пайтда ноқулай ва хавфли вазиятга тушиб қолгани тасвирланган видео тарқалди. Айиқ иштирокчиларнинг бақир-чақирларидан норози бўлиб, уларга панжаси билан етишишга уринишни бошлади, шундан сўнг қўрқиб кетган ёшлар ҳудуддан қочиб кетишди.
Афсуски, кўплаб огоҳлантиришларга ва жазо муқаррарлигига қарамай, Ўзбекистонда ёввойи ҳайвонларни уй шароитида сақлаш амалиёти давом этмоқда. Видеода кўрсатилган айиқ Қизил китобга киритилган бўлиб, мамлакатимиздаги йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган сўнгги турлардан биридир. Экологик партия тегишли ташкилотларни ушбу воқеани текширишга ва қонунбузарлик аниқланса, зарур чораларни кўришга чақирди.
Ҳозирча видеонинг қаерда олингани аниқ эмас, лекин ҳуқуқ-тартибот идоралари барча иштирокчиларни аниқлаб, қонунга мувофиқ жазолашига умид бор.
Экологик партия вакиллари таъкидлаганидек, ёввойи ҳайвонлар учун энг муҳим омил уларнинг табиатда эркин яшашидир. Айниқса, бу каби нодир турларни уйда боқишга уриниш уларнинг ўлимига олиб келиши мумкин, чунки уларнинг кўпчилиги узоқ вақт давомида асирликда яшашга қодир эмас.
Бу муаммо яқинда президент иштирокида ўтказилган йиғилишда ҳам муҳокама қилинди, унда ёввойи ҳайвонларни хўжаликларда сақлаш масаласи кўтарилган эди. Ўзбекистонда бу амалиёт кенг тарқалган: шерлар, илонлар, эндиликда эса ҳаттоки крокодиллар ҳам «уй ҳайвони»га айланмоқда. Аммо мутахассислар таъкидлаганидек, буни тартибга солувчи ҳуқуқий база деярли йўқ.
Бу масаланинг тартибга солинмаганлиги ҳайвонлар ва улар билан алоқада бўлган одамлар учун хавф туғдиради. Экологлар хавф остидаги турларни ҳимоя қилиш, уларнинг йўқолиб кетишига йўл қўймаслик ва уларнинг табиий муҳитида хавфсиз яшашларини таъминлаш учун назоратни кучайтириш ва қонунчиликни ишлаб чиқишга чақиришда давом этмоқдалар.

Сегодня в социальных сетях появилось видео, на котором группа молодых людей, устроивших фотосессию с медведем, оказалась в неловкой и опасной ситуации. Медведю не понравились крики участников, и он попытался дотянуться до них лапой, после чего перепуганная молодёжь разбежалась.
К сожалению, несмотря на многочисленные предупреждения и неизбежность наказаний, практика содержания диких животных в домашних условиях продолжается в Узбекистане. Медведь, показанный в видео, занесён в Красную книгу и является одним из немногих оставшихся представителей этого вида в стране, находящегося на грани исчезновения. Экологическая партия призвала соответствующие органы провести расследование инцидента и, при выявлении нарушений закона, принять необходимые меры.
На данный момент точно неизвестно, где было снято это видео, но есть надежда, что правоохранительные органы установят всех участников и накажут их по закону.
В Экологической партии отметили, что для диких животных важнейшим фактором является их свободное существование в природе. Попытки приручить их в домашних условиях, особенно таких редких видов, как этот медведь, могут привести к их гибели, так как многие из них не могут долго жить в неволе.
Эта проблема также обсуждалась на недавнем совещании с участием президента, где затрагивался вопрос содержания диких животных в домохозяйствах. В Узбекистане эта практика широко распространена: львы, змеи, а теперь даже крокодилы часто становятся «домашними питомцами». Однако, как отмечают эксперты, правовая база для регулирования такого содержания практически отсутствует.
Неурегулированность этого вопроса создаёт опасность как для самих животных, так и для людей, контактирующих с ними. Экологи продолжают призывать к ужесточению контроля и разработке законодательства для защиты исчезающих видов, чтобы не допустить их гибели и обеспечить их безопасное существование в естественной среде.