Бугун ижтимоий тармоқларда ёшлар гуруҳи айиқ билан фотосессия ўтказаётган пайтда ноқулай ва хавфли вазиятга тушиб қолгани тасвирланган видео тарқалди. Айиқ иштирокчиларнинг бақир-чақирларидан норози бўлиб, уларга панжаси билан етишишга уринишни бошлади, шундан сўнг қўрқиб кетган ёшлар ҳудуддан қочиб кетишди.
Афсуски, кўплаб огоҳлантиришларга ва жазо муқаррарлигига қарамай, Ўзбекистонда ёввойи ҳайвонларни уй шароитида сақлаш амалиёти давом этмоқда. Видеода кўрсатилган айиқ Қизил китобга киритилган бўлиб, мамлакатимиздаги йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган сўнгги турлардан биридир. Экологик партия тегишли ташкилотларни ушбу воқеани текширишга ва қонунбузарлик аниқланса, зарур чораларни кўришга чақирди.
Ҳозирча видеонинг қаерда олингани аниқ эмас, лекин ҳуқуқ-тартибот идоралари барча иштирокчиларни аниқлаб, қонунга мувофиқ жазолашига умид бор.
Экологик партия вакиллари таъкидлаганидек, ёввойи ҳайвонлар учун энг муҳим омил уларнинг табиатда эркин яшашидир. Айниқса, бу каби нодир турларни уйда боқишга уриниш уларнинг ўлимига олиб келиши мумкин, чунки уларнинг кўпчилиги узоқ вақт давомида асирликда яшашга қодир эмас.
Бу муаммо яқинда президент иштирокида ўтказилган йиғилишда ҳам муҳокама қилинди, унда ёввойи ҳайвонларни хўжаликларда сақлаш масаласи кўтарилган эди. Ўзбекистонда бу амалиёт кенг тарқалган: шерлар, илонлар, эндиликда эса ҳаттоки крокодиллар ҳам «уй ҳайвони»га айланмоқда. Аммо мутахассислар таъкидлаганидек, буни тартибга солувчи ҳуқуқий база деярли йўқ.
Бу масаланинг тартибга солинмаганлиги ҳайвонлар ва улар билан алоқада бўлган одамлар учун хавф туғдиради. Экологлар хавф остидаги турларни ҳимоя қилиш, уларнинг йўқолиб кетишига йўл қўймаслик ва уларнинг табиий муҳитида хавфсиз яшашларини таъминлаш учун назоратни кучайтириш ва қонунчиликни ишлаб чиқишга чақиришда давом этмоқдалар.

Today, a video surfaced on social media showing a group of young people who organized a photoshoot with a bear and ended up in an awkward and dangerous situation. The bear didn’t appreciate the shouting from the participants and attempted to swipe at them with its paw, after which the frightened group scattered.
Unfortunately, despite numerous warnings and the inevitability of punishment, the practice of keeping wild animals in domestic settings continues in Uzbekistan. The bear shown in the video is listed in the Red Book and is one of the few remaining representatives of its species in the country, on the verge of extinction. The Ecological Party has called on the relevant authorities to investigate the incident and, if any legal violations are found, to take appropriate action.
At this point, it is still unknown where the video was filmed, but there is hope that law enforcement will identify all participants and punish them according to the law.
The Ecological Party noted that the most important factor for wild animals is their free existence in nature. Attempts to domesticate them, especially rare species like this bear, can lead to their death, as many cannot survive long in captivity.
This issue was also discussed at a recent meeting with the president, where the topic of keeping wild animals in households was raised. In Uzbekistan, this practice is quite widespread: lions, snakes, and now even crocodiles often become “pets.” However, experts point out that there is practically no legal framework to regulate such practices.
The lack of regulation creates a danger both for the animals and the people who come into contact with them. Environmentalists continue to call for stricter control and the development of legislation to protect endangered species, to prevent their extinction and ensure their safe existence in their natural habitat.