Тошкент бош режасини ишлаб чиқиш эпопеяси давом этмоқда. Бугун бош режа лойиҳаси Шавкат Мирзиёевга тақдим этилди. Мансабдор шахслар ҳужжат тасдиқлангандан кейин у барча аҳоли учун Градостроительный кадастр геоинформацион тизими ва Тошкент ҳокимияти веб-сайтида очиқ равишда мавжуд бўлишини ваъда қилишди. Кутиб кўрамиз, деганларидек. Ҳозир эса пойтахтни кутаётган ўзгаришлар ҳақида маълумот берамиз.
Тошкент бош режаси лойиҳаси 2045 йилгача мўлжалланган ва жуда катта ўзгаришларни кўзда тутади. Айни пайтда шаҳар майдони 43 822 гектарни ташкил этади, аҳоли сони эса 3 миллиондан ортиқ. Бу кўрсаткичлар келгусида яна ортиши кутилмоқда ва янги шаҳарсозлик режалари келажакдаги кенгайишни ҳисобга олган.
Президентга дастлабки ишланмалар 2022 йилда тақдим қилинган бўлиб, шундан сўнг, унинг кўрсатма ва тавсиялари асосида лойиҳа такомиллаштирилди. Лойиҳа ишлаб чиқиш учун «ТошкентбошпланЛИТИ» корхонаси Сингапур, Буюк Британия, Туркия, Германия, Хитой ва Нидерландиядан келган хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда иш олиб борган.
Янги лойиҳага кўра, Тошкент ҳудуди учта зонага бўлинади:
- Консервация зонаси: маданий мерос объектлари, тарихий бинолар ва яшил ҳудудларни сақлаш.
- Реконструкция зонаси: мастер-планлар асосида қўшимча қурилишлар.
- Реновация зонаси: эски уйлар ва иншоотларни бузиб, ўрнида янги турар жойлар ва бошқа объектларни қуриш ва таъмирлаш.
Янги бош режанинг муҳим вазифаларидан бири экологик ва транспорт муаммоларини ҳал қилишдир. Сўнгги йилларда Тошкентда ўртача ҳаво ҳарорати 1 даражага ошган ва баъзи кунларда атмосферадаги зарарли моддалар миқдори меъёрдан ошиб кетади. Шунингдек, йил сайин автомобиллар сони ортиб бормоқда, бу эса ҳаракатни янада қийинлаштирмоқда.
Бош режа шаҳар ва атрофдаги яшил ҳудудларни сезиларли даражада оширишни кўзда тутган: уларнинг майдони уч баробарга ортиб, 25 минг гектарга етказилади. Бунинг ҳисобига ҳар бир аҳолига тўғри келадиган яшил ҳудуд миқдори 3 квадрат метрдан 6 квадрат метрга ошади.
Шунингдек, ижтимоий ва транспорт инфратузилмасининг етиб бориш имкониятини яхшилаш режалаштирилган: аҳоли ўз турар жойидан 15 дақиқадан ошмайдиган вақт ичида яқин атрофдаги болалар боғчаси, мактаб, шифохона ёки савдо нуқталарига етиб бориш имкониятига эга бўлиши керак. Бунинг учун жамоат транспорти тармоғи кенгайтирилади, йўналишлар ва бекатлар сони кўпайтирилади. Жумладан, янги йўллар қурилади ва метробус йўналишлари йўлга қўйилади.
Шаҳарнинг электр энергетикаси, сув таъминоти ва канализация инфратузилмалари шаҳарнинг тезкор ривожланиши туфайли тўлиқ қувватда ишламоқда. Лойиҳада уларнинг қувватларини ошириш чоралари назарда тутилган, бу эса аҳолининг қулай яшаш шароитларини таъминлайди.
Бош режа тўлиқ тасдиқланганидан сўнг, унинг хариталари ва маълумотлари Градостроительный кадастр геоинформацион тизими ва Тошкент ҳокимияти веб-сайтида очиқ равишда жойлаштирилиши ваъда қилинмоқда.
Шавкат Мирзиёев Тошкентни замонавий мегаполисга айлантириш зарурлигини таъкидлади, у камида 7,5 миллион одамнинг яшаш ва ишлаш учун қулай шароитларни таъминлай олади. Пойтахт билан ягона агломерация асосида Қибрай, Зангиота, Юқоричирчиқ, Ўртачирчиқ ва Тошкент туманларини ривожлантириш бўйича режалар мавжуд.

Эпопея с разработкой генерального плана Ташкента продолжается. Сегодня проект генплана был презентован Шавкату Мирзиёеву. Чиновники пообещали, что после утверждения документа он будет доступен для всех жителей в геоинформационной системе Градостроительного кадастра и на веб-сайте хокимията Ташкента. Как говорится, поживём — увидим. Сейчас же расскажем, что удалось узнать об изменениях, которые ждут столицу.
Проект генплана Ташкента, рассчитанный до 2045 года, предусматривает значительные изменения. На данный момент площадь города составляет 43 822 гектара, а численность населения — более 3 миллионов человек. Эти показатели будут только расти, и новые градостроительные планы учитывают будущее расширение.
Изначальные наработки были представлены президенту ещё в 2022 году, после чего проект был доработан на основе его указаний и рекомендаций. За разработку плана отвечало предприятие «ТошкентбошпланЛИТИ» в сотрудничестве с иностранными специалистами из Сингапура, Великобритании, Турции, Германии, Китая и Нидерландов.
Согласно новому проекту, территория Ташкента будет разделена на три зоны:
- Зона консервации: сохранение объектов культурного наследия, исторических зданий, зеленых зон.
- Зона реконструкции: возможность дополнительного строительства на основе мастер-планов.
- Зона реновации: снос ветхого жилья и старых зданий с последующим строительством нового жилья и ремонтом объектов.
Одна из ключевых задач нового плана — решение экологических и транспортных проблем. В последние годы средняя температура воздуха в Ташкенте повысилась на 1 градус, а в некоторые дни уровень загрязняющих веществ превышает норму. К тому же, с каждым годом увеличивается количество автомобилей, что усложняет дорожное движение.
Генплан предусматривает значительное увеличение зеленых зон в городе и окрестностях: их площадь планируется увеличить в три раза — до 25 тысяч гектаров. Это позволит увеличить количество зеленых насаждений на душу населения с 3 до 6 квадратных метров.
Также в планах улучшение доступности социальной и транспортной инфраструктуры: жители должны иметь возможность добраться до ближайшего детского сада, школы, больницы или торговых точек за 15 минут от места жительства. Для этого будет расширена сеть общественного транспорта, увеличено количество маршрутов и остановок. В частности, будут построены новые дороги и запущены маршруты метробусов.
Инфраструктурные системы города — электроэнергетика, водопровод и канализация — работают на пределе возможностей из-за быстрого роста города. В проекте предусмотрены меры для увеличения их мощностей, чтобы поддерживать комфортное проживание для горожан.
После окончательного утверждения генерального плана, его карты и данные обещают разместить в геоинформационной системе Градостроительного кадастра и на сайте хокимията Ташкента в открытом доступе.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность превращения Ташкента в современный мегаполис, способный обеспечивать комфортные условия для жизни и работы не менее чем для 7,5 миллионов человек. В рамках агломерации с городом планируется развивать Кибрайский, Зангиатинский, Юкоричирчикский, Уртачирчикский и Ташкентский районы Ташкентской области.