Тошкент вилоятининг Тошкент туманида қурилиш компанияси ва хусусий уй эгаси ўртасида қизиқарли воқеа содир бўлди. Мазкур ҳодиса «Баҳор» маҳалласида рўй берди, бу ерда «Toshkent Mega Stroy» компанияси кўп қаватли турар-жой мажмуасини қурмоқда. Техника хавфсизлиги қоидаларига риоя қилмаслик ва котлован қазиш жараёнидаги хатоликлар қўшни хусусий уйнинг бир қисмининг қулашига сабаб бўлди. Аммо кейин аниқланишича, қулаган қисм — бу ноқонуний равишда қурилган ҳовли қурилмаси экан. Демак, бу ерда ҳаммаси айбдор — қоидаларни бузган қурилиш компанияси ҳам, қўшни ерда хоҳлаган жойга қурилиш қилган уй эгаси ҳам.
Воқеа 8 октябрь куни содир бўлган. Қурилиш ишлари давомида қўшни бинонинг девори қулаган. Шу пайтда бинода одамлар бўлган, ва қутқарувчилар икки қарияни қутқариш учун деворни бузиб киришларига тўғри келган. Яхшиямки, ҳеч ким жабрланмаган.
Кейин аниқланишича, асосий турар-жой биносига зарар етмаган, фақат ноқонуний қурилган ҳовли девори вайрон бўлган. Бу қурилиш аллақачон қонуний таъқибга олинган эди: 2024 йил 26 сентябрь куни Зангиота тумани фуқаролик ишлари бўйича суди ноқонуний равишда қурилган хўжалик иншоотларини уй эгаси ҳисобига бузиб ташлаш ҳақида қарор чиқарган, чунки улар ички йўлда ўзбошимчалик билан қурилган эди.
Инспекция қурилишга оид баҳсли ҳолатлар бўйича суднинг якуний қарори чиққунича объектдаги қурилиш ишларини тўхтатди. Аммо, Қурилиш вазирлиги таъкидлашича, кўп қаватли уй қурилиши қонуний асосда олиб борилган. Лойиҳа 2023 йил 22 июнидаги архитектура ва шаҳарсозлик топшириғига мувофиқ ишлаб чиқилган ва тегишли органлар ҳамда экспертизадан ўтган.
Шунингдек, объект Тошкент вилояти қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасидаги ҳудудий назорат инспекциясида белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилган.
Бу вазият қурилиш компаниялари ва хусусий мулк эгалари ўртасидаги мураккаб муносабатларни кўрсатиб берди. Бу ҳолатда, бир томондан, хусусий уй эгаси ерни ноқонуний эгаллаб, қурилиш қилган, иккинчи томондан эса — қурилиш қоидаларига амал қилмай котлован қазган қурилиш компанияси айбдор. Ҳозирги пайтда ҳар икки томон ҳам ҳуқуқий ва қурилиш баҳсларининг марказида қолмоқда.

В Ташкентском районе Ташкентской области произошла ситуация, связанная с противостоянием между застройщиком и владельцем частного дома. Инцидент случился в махалле «Бахор», где компания Toshkent Mega Stroy возводит многоквартирный жилой комплекс. Нарушение правил техники безопасности при рытье котлована привело к частичному обрушению соседнего частного дома. Однако, как выяснилось позже, обрушившаяся часть была самовольно возведенной пристройкой. Оказалось, что виноваты обе стороны: застройщик нарушал правила, а владелец дома строил там, где ему заблагорассудилось.
Событие произошло 8 октября, когда во время строительных работ стена постройки рядом с возводимым домом рухнула. В этот момент в здании находились люди, и спасателям пришлось ломать стену, чтобы освободить двух пожилых жильцов, оказавшихся в ловушке. К счастью, никто не пострадал.
В Минстрое сообщили, что основной жилой дом остался цел, а пострадала только стена самовольно построенного сооружения. Это строение уже находилось под юридическим преследованием: 26 сентября 2024 года суд по гражданским делам Зангиатинского района постановил снести незаконно построенные хозяйственные объекты за счёт владельца, поскольку они были возведены самовольно на внутренней дороге.
После инцидента инспекция по контролю строительства приостановила работы на объекте до вынесения окончательного решения суда по спорным вопросам. Однако Министерство строительства подчеркнуло, что строительство многоэтажки велось на законных основаниях. Проект был разработан в соответствии с архитектурно-планировочным заданием от 22 июня 2023 года, согласован с органами архитектуры и градостроительства и прошёл необходимую экспертизу.
Кроме того, объект был зарегистрирован в Инспекции по территориальному контролю в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства Ташкентской области.
Ситуация показала сложность взаимодействия между застройщиком и частными владельцами недвижимости. В данном случае, с одной стороны, владелец частного дома незаконно занял часть земли и возвёл пристройку, а с другой стороны — застройщик нарушил технику безопасности при рытье котлована. Теперь обе стороны оказались в центре юридического и строительного разбирательства.