Тошкент вилоятининг Тошкент туманида қурилиш компанияси ва хусусий уй эгаси ўртасида қизиқарли воқеа содир бўлди. Мазкур ҳодиса «Баҳор» маҳалласида рўй берди, бу ерда «Toshkent Mega Stroy» компанияси кўп қаватли турар-жой мажмуасини қурмоқда. Техника хавфсизлиги қоидаларига риоя қилмаслик ва котлован қазиш жараёнидаги хатоликлар қўшни хусусий уйнинг бир қисмининг қулашига сабаб бўлди. Аммо кейин аниқланишича, қулаган қисм — бу ноқонуний равишда қурилган ҳовли қурилмаси экан. Демак, бу ерда ҳаммаси айбдор — қоидаларни бузган қурилиш компанияси ҳам, қўшни ерда хоҳлаган жойга қурилиш қилган уй эгаси ҳам.
Воқеа 8 октябрь куни содир бўлган. Қурилиш ишлари давомида қўшни бинонинг девори қулаган. Шу пайтда бинода одамлар бўлган, ва қутқарувчилар икки қарияни қутқариш учун деворни бузиб киришларига тўғри келган. Яхшиямки, ҳеч ким жабрланмаган.
Кейин аниқланишича, асосий турар-жой биносига зарар етмаган, фақат ноқонуний қурилган ҳовли девори вайрон бўлган. Бу қурилиш аллақачон қонуний таъқибга олинган эди: 2024 йил 26 сентябрь куни Зангиота тумани фуқаролик ишлари бўйича суди ноқонуний равишда қурилган хўжалик иншоотларини уй эгаси ҳисобига бузиб ташлаш ҳақида қарор чиқарган, чунки улар ички йўлда ўзбошимчалик билан қурилган эди.
Инспекция қурилишга оид баҳсли ҳолатлар бўйича суднинг якуний қарори чиққунича объектдаги қурилиш ишларини тўхтатди. Аммо, Қурилиш вазирлиги таъкидлашича, кўп қаватли уй қурилиши қонуний асосда олиб борилган. Лойиҳа 2023 йил 22 июнидаги архитектура ва шаҳарсозлик топшириғига мувофиқ ишлаб чиқилган ва тегишли органлар ҳамда экспертизадан ўтган.
Шунингдек, объект Тошкент вилояти қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасидаги ҳудудий назорат инспекциясида белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилган.
Бу вазият қурилиш компаниялари ва хусусий мулк эгалари ўртасидаги мураккаб муносабатларни кўрсатиб берди. Бу ҳолатда, бир томондан, хусусий уй эгаси ерни ноқонуний эгаллаб, қурилиш қилган, иккинчи томондан эса — қурилиш қоидаларига амал қилмай котлован қазган қурилиш компанияси айбдор. Ҳозирги пайтда ҳар икки томон ҳам ҳуқуқий ва қурилиш баҳсларининг марказида қолмоқда.

An interesting situation has occurred in the Tashkent district of Tashkent region, involving a conflict between a developer and the owner of a private house. The incident took place in the Bahor neighborhood, where the company Toshkent Mega Stroy is building a multi-apartment residential complex. A violation of safety regulations during the excavation of a foundation pit led to the partial collapse of a neighboring private house. However, as it later became clear, the collapsed part was an unauthorized extension. So, both parties are at fault: the developer for breaking safety rules, and the homeowner for building wherever they please.
The event occurred on October 8, when the wall of a structure next to the under-construction building collapsed during the work. At that time, people were inside the house, and rescuers had to break through a wall to free two elderly residents trapped inside. Fortunately, no one was injured.
As it was later revealed, the main residential house remained intact, and only the wall of the unauthorized structure was damaged. This building had already caught the attention of authorities: on September 26, 2024, the Civil Court of Zangiota District issued a ruling to demolish the illegally constructed outbuildings at the owner’s expense, as they had been built without permission on an internal road.
Following the incident, the construction control inspection halted work on the site until the final court decision regarding the disputed issues. However, the Ministry of Construction emphasized that the construction of the high-rise was carried out legally. The project was developed in accordance with the architectural and planning assignment from June 22, 2023, and was approved by architectural and urban planning authorities, as well as passed the required expert review.
Additionally, the object was registered with the Regional Control Inspection in the field of construction and housing and communal services of Tashkent region.
The situation highlighted the complexity of interactions between developers and private property owners. In this case, on one hand, the owner of the private house illegally occupied a portion of the land and built an extension, and on the other hand, the developer dug the foundation pit in violation of safety regulations. Now, both parties find themselves at the center of legal and construction disputes.