2021 йил 25 август куни Тошкентнинг Темур Малик кўчасида содир бўлган фожиали йўл-транспорт ҳодисаси яна жамоатчиликнинг эътиборини тортди. Норегулируемая пиёдалар ўтиш жойида ёш йигитни автомашина уриб кетган эди. Наъезд содир этган ҳайдовчи бир неча бор терговчиларнинг ишни «жиноят таркиби йўқ» деган сабаб билан ёпиб қўйишга уринишлари туфайли жиноий жавобгарликдан қутулиб қолган. Аммо, фожиадан 21 ой ўтиб, жамоатчилик ва ОАВнинг босими остида у судланди. Бугун маълум бўлдики, у атиги 1 йил қамоқда ўтириб, озодликка чиққан. Энг ёмони, эндиликда у ўз жинояти учун товон пули тўлашдан қочиш мақсадида марҳумнинг онасига қарши судга ариза берди.
2023 йил август ойида суд ҳайдовчини 4 йил озодликдан маҳрум қилиш ва 3 йил давомида транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилиш ҳукмини чиқарди. Гўё адолат ўз ўрнини топгандай эди, гарчи катта кечикиш билан бўлса ҳам. Аммо кейинги воқеалар шундан далолат бердики, афсуски, бу ундай эмас.
Бу ҳодиса адолат тизими ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг фаолияти бўйича кўплаб саволларни келтириб чиқаради. Қандай қилиб ўлимга олиб келган йўл-транспорт ҳодисасини содир этган шахс бир неча марта терговчилар томонидан озод қилинган? Нима учун иш судга етиб бориши учун ОАВда катта шов-шув керак бўлди? Ва нима учун айбдор бунчалик тез озод қилинди?
Таниқли журналист Никита Макаренко фикрича, бу тизимий муаммонинг белгисидир.
«Афсуски, бизнинг давлат ҳайдовчи-қотилларни нафақат қўлга олишга қодир эмас, балки уларни қўлга олгач, тезроқ озод қилишга ҳаракат қилади», — дея таъкидлади у.
Макаренконинг айтишича, Елена Лукашнинг ўғлини ўлдирган ҳайдовчини беш марта озод қилишга уринишган, айбининг аниқлигига қарамай. Фақат ОАВ томонидан икки йиллик босимдан сўнг иш судга етди. Аммо суд ҳукми чиқарилганидан кейин ҳам, ҳақиқий жазо кутилганидан анча енгил бўлди.
«Елена Ивановна менга бугун хабар бердики, ҳайдовчи 1 йил ўтгач озод қилинган. Қотил эса марҳумнинг онасига қарши судга ариза бериб, товон пули тўлаш қарори бекор қилинишига ҳаракат қилмоқда. У ўзи судга келган, ва шунда ҳамма унинг озодликда эканлигини билди. Мана сизга адолат, мана жазо», — дея таъкидлади у.
Ҳайдовчининг судланганидан кейин бир йил ўтиб озод қилинишидан ва марҳумнинг онасига қарши даъво киритганидан келиб чиққан хабар жабрланган оилага нисбатан ҳақоратга ўхшайди. Ўғлини йўқотган Елена Лукаш энди уни боласидан маҳрум қилган инсондан ўзини судда ҳимоя қилишга мажбур.
Бу ҳодиса адолат тизими қай даражада самарали ишлаши ва бундай фожиалар қурбони бўлганлар учун адолатнинг ўрнатилиши мумкинлиги тўғрисидаги саволни кўтаради. Аёнки, ОАВдаги янгиликлар ва жамоатчиликнинг шов-шувисиз адолат умуман амалга ошмаслиги мумкин эди. Аммо суд жараёни содир бўлган ҳолатларда ҳам, чиқарилган ҳукмларнинг адолатлилиги ва уларнинг ижроси тўғрисида шубҳалар қолмоқда.
Айбдорлар енгил жазоларни олишган ёки умуман жазодан қутулишган ҳолатлар адолат тизимига бўлган фуқароларнинг ишончини жиддий заифлаштиради. Бу ишонч қайта тикланадими, вақт кўрсатади. Аммо ҳар бир шундай ҳодиса фуқаролар адолат учун курашда кўпинча адолатсизлик билан ёлғиз қолиши эҳтимолини кучайтиради.
UPD – Олий суд хабар беришича, ҳайдовчининг жазо муддатининг ўталмаган қисми 3 йиллик тузатув ишлари билан алмаштирилган, бу даврда унинг иш ҳақининг 15 фоизи давлат даромадига ундирилади. Шу тариқа, ҳайдовчи колония-поселение озод қилинган.
Бундан ташқари, бугун суд ҳайдовчидан марҳумнинг онаси фойдасига 7,4 миллион сўм миқдорида моддий зарар ва 120 миллион сўм миқдорида маънавий зарар ундирилиши ҳақида қарор чиқарди.

История о трагическом ДТП, произошедшем на улице Темура Малика в Ташкенте 25 августа 2021 года, вновь привлекла внимание общественности. На нерегулируемом пешеходном переходе был сбит молодой человек. Водитель, виновный в наезде, несколько раз избежал уголовного преследования благодаря неоднократным попыткам следователей закрыть дело «за отсутствием состава преступления». Однако спустя 21 месяц после трагедии, под давлением общественности и СМИ, он всё-таки был осужден. Сегодня стало известно, что он отсидел всего 1 год в колонии и вышел на свободу. Хуже того, теперь он подал в суд на мать погибшего, чтобы избежать выплаты компенсации за своё преступление.
В августе 2023 года суд вынес приговор — 4 года лишения свободы и 3 года запрета на управление транспортным средством. Казалось бы, правосудие свершилось, пусть и с большим опозданием. Однако дальнейшие события показали, что, к сожалению, это не так.
Этот случай вызывает множество вопросов к системе правосудия и работе правоохранительных органов. Как получилось, что человек, допустивший смертельное ДТП, несколько раз был отпущен следствием? Почему потребовалась масштабная огласка в СМИ, чтобы дело наконец-то дошло до суда? И почему виновный вышел на свободу так быстро?
По мнению известного журналиста Никиты Макаренко, это показатель системной проблемы.
«К сожалению, наше государство не в состоянии не только поймать водителей-убийц, но, даже поймав, стремится скорее их выпустить», — отметил он.
По словам Макаренко, водителя, сбившего сына Елены Лукаш, пытались оставить на свободе пять раз, несмотря на очевидность его вины. Только через два года давления со стороны СМИ дело дошло до суда. Но даже после вынесения приговора реальное наказание оказалось значительно мягче, чем можно было ожидать.
«Елена Ивановна сообщила мне сегодня, что водителя освободили спустя 1 год. Убийца подал на мать погибшего в суд, чтобы отменить решение о выплате компенсации. Он сам явился в суд, и так все узнали, что он на свободе. Вот вам и правосудие, вот вам и наказание», — подчеркнул он.
Новость об освобождении водителя через год после осуждения и его иск против матери погибшего звучит как издевательство над пострадавшей семьёй. Елена Лукаш, потерявшая сына, теперь вынуждена защищаться в суде от человека, который лишил её ребёнка.
Этот случай поднимает вопрос о том, насколько эффективно работает система правосудия, и есть ли шансы на справедливость для тех, кто становится жертвой таких трагедий. Очевидно, что без огласки в СМИ и общественного резонанса правосудие могло бы вовсе не состояться. Но даже в случаях, когда суд состоялся, остаются сомнения в справедливости вынесенных приговоров и их исполнения.
Подобные ситуации, когда виновные получают мягкие наказания или вовсе избегают их, наносят серьёзный удар по доверию граждан к системе правосудия. Сможет ли она восстановить это доверие — покажет время. Однако каждый подобный случай лишь усиливает ощущение, что в борьбе за справедливость граждане часто остаются один на один с несправедливостью.
UPD — Верховный суд сообщил, что неотбытая часть срока наказания для водителя была заменена 3 годами исправительных работ с удержанием 15 процентов заработной платы в доход государства. Таким образом водитель был освобожден из колонии-поселения.
Кроме того, сегодня суд вынес решение о взыскании с водителя в пользу матери погибшего материального ущерба в размере 7,4 миллиона сумов и морального ущерба в размере 120 миллионов сумов.