Яқинда Тошкент ижтимоий тармоқларида бир ҳайдовчининг ажойиб услубда эътибор қозонишга уриниши акс этган видео вируcли бўлиб кетди. Кадрларда пойтахт кўчаларида “ҳуқуқ олдим” деган ёзувлар билан багажниги ва орқа ён ойналарига ёпиштирилган автомобилни кўриш мумкин. Аммо инспекторлар машинани текшириш учун тўхтатганларида, бу ҳайдовчида ҳайдовчилик гувоҳномаси йўқлиги аниқланди.
Тахминларга кўра, ҳайдовчи бу йўл билан ЙҲХБ ходимларини алдамоқчи бўлган ва ёзувлар уларни машинани тўхтатмасликка ишонтиради деб ўйлаган. Бироқ бу трюк ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг диққатидан четда қолмади. Текширувдан сўнг, автомобиль қарз сабабли қидирувда эканлиги ҳам маълум бўлди.
Натижада ҳайдовчига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 135-моддаси бўйича маъмурий баённома тузилди, бу модда ҳужжатларсиз транспорт воситасини бошқарганлик учун жарима белгиланган. Ҳайдовчининг автомобили жарима майдонига жўнатилди.
Жарима миқдори аниқланмаган бўлса-да, қонун бўйича у 1 база ҳисоблаш миқдорига тенг бўлиб, бу 375 минг сўмни ташкил этади.

Недавно в социальных сетях Ташкента стало вирусным видео с участием водителя, который решил привлечь внимание необычным способом. На кадрах видно, как по улицам столицы разъезжает автомобиль с надписями «получил права», приклеенными на багажнике и задних боковых стеклах. Однако, когда инспекторы остановили машину для проверки, выяснилось, что водительских прав у этого чудика нет.
Судя по всему, водитель пытался таким образом ввести в заблуждение сотрудников УБДД, надеясь, что надписи убедят их не останавливать машину. Однако этот трюк не помог избежать внимания правоохранительных органов. Более того, после проверки стало известно, что автомобиль находился в розыске из-за задолженности владельца.
В итоге в отношении водителя был составлен административный протокол по статье 135 Кодекса об административной ответственности, которая предусматривает штраф за управление транспортным средством без документов. Автомобиль нарушителя был отправлен на штрафную стоянку.
Хотя точный размер штрафа не был объявлен, по закону он составляет 1 базовую расчетную величину, что равно 375 тысяч сумов.