Яқинда Тошкент ижтимоий тармоқларида бир ҳайдовчининг ажойиб услубда эътибор қозонишга уриниши акс этган видео вируcли бўлиб кетди. Кадрларда пойтахт кўчаларида “ҳуқуқ олдим” деган ёзувлар билан багажниги ва орқа ён ойналарига ёпиштирилган автомобилни кўриш мумкин. Аммо инспекторлар машинани текшириш учун тўхтатганларида, бу ҳайдовчида ҳайдовчилик гувоҳномаси йўқлиги аниқланди.
Тахминларга кўра, ҳайдовчи бу йўл билан ЙҲХБ ходимларини алдамоқчи бўлган ва ёзувлар уларни машинани тўхтатмасликка ишонтиради деб ўйлаган. Бироқ бу трюк ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг диққатидан четда қолмади. Текширувдан сўнг, автомобиль қарз сабабли қидирувда эканлиги ҳам маълум бўлди.
Натижада ҳайдовчига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 135-моддаси бўйича маъмурий баённома тузилди, бу модда ҳужжатларсиз транспорт воситасини бошқарганлик учун жарима белгиланган. Ҳайдовчининг автомобили жарима майдонига жўнатилди.
Жарима миқдори аниқланмаган бўлса-да, қонун бўйича у 1 база ҳисоблаш миқдорига тенг бўлиб, бу 375 минг сўмни ташкил этади.

Recently, a video went viral on social media in Tashkent, featuring a driver who tried to grab attention in an unusual way. The footage shows a car driving through the streets of the capital with signs saying “got my license” stuck on the trunk and rear side windows. However, when inspectors stopped the car for a check, it turned out that this guy didn’t have a driver’s license at all.
Apparently, the driver was attempting to mislead traffic police officers, hoping that the signs would convince them not to stop the car for a document check. But this trick didn’t help him avoid the attention of law enforcement. Furthermore, after the inspection, it was revealed that the car was wanted due to the owner’s unpaid debts.
As a result, an administrative protocol was drawn up against the driver under Article 135 of the Code of Administrative Responsibility, which provides for a fine for driving without the necessary documents. The car was impounded.
Although the exact amount of the fine was not announced, by law, it amounts to 1 base calculation unit, which is equal to 375,000 soms.