Наманганда яна бир даҳшатли йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди, натижада бир ўсмирнинг ҳаёти якунланди, тўртта дўсти эса реанимацияга тушди. Мактаб ва техникумнинг беш нафар ўқувчиси автомобилни ижарага олиб, юқори тезликда ҳаракатланиб, юк машинасига тўқнашган.
Наманган вилояти ИИВ маълумотларига кўра, трагедия 2 октябрда содир бўлган. Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеотасвирларда «Ласетти» ижара машинаси катта тезликда бошқарувни йўқотгани кўриниб туради. Автомобиль йўлни бўлиб турадиган бетон бордюрга урилиб, қаршисидаги йўлга чиқиб кетади ва у ерда юк машинасига тўқнашади.
Афсуски, ҳодиса натижасида 17 ёшли ҳайдовчи ҳодиса жойида ҳалок бўлди. Ёшлари 15 дан 17 гача бўлган тўртта йўловчи реанимацияга олиб кетилди. Уларнинг барчаси оғир аҳволда, ва шифокорлар уларнинг ҳаёти учун курашмоқда.
Ҳозирги вақтда ҳуқуқ-тартибот органлари барча ҳолатларни, шу жумладан ўсмирлар автомобилни қандай ижарага олганлигини аниқлаш учун тергов ўтказмоқда.
Аввалроқ, Транспорт вазирлиги ва Туризм қўмитаси Ўзбекистонда халқаро автомобил ижараси компаниялари фаолияти учун қулай шароитлар яратишни режалаштираётгани ҳақида хабар берган эдик. Бироқ, бу қарор йўлларда жиддий муаммоларга — алкоголь таъсиридаги ҳайдовчилар ва рульда ўсмирлар сонининг кўпайишига олиб келиши мумкин.

Another horrific traffic accident has occurred in Namangan, claiming the life of one teenager and leaving four of his friends in the intensive care unit. Five school and college students rented a car and, while driving at high speed, collided head-on with a truck.
According to the Namangan Regional Department of Internal Affairs, the tragic incident took place on October 2. Footage shared on social media shows the rented “Lacetti” losing control while driving at high speed. The car hits a concrete curb dividing the lanes and then veers into the opposite lane, where it crashes head-on into a truck.
Tragically, the 17-year-old driver of the car died at the scene. The other four passengers, aged 15 to 17, were rushed to the intensive care unit. They are all in critical condition, and doctors are fighting to save their lives.
Currently, law enforcement agencies are conducting an investigation to determine all the circumstances of the incident, including how the teenagers were able to rent the car.
Earlier, we reported that the Ministry of Transport, in collaboration with the Committee for Tourism, plans to create favorable conditions for international car rental companies to operate in Uzbekistan. However, this decision could lead to serious problems on the roads, including an increase in the number of drunk drivers and underage individuals behind the wheel.