Наманганда яна бир даҳшатли йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди, натижада бир ўсмирнинг ҳаёти якунланди, тўртта дўсти эса реанимацияга тушди. Мактаб ва техникумнинг беш нафар ўқувчиси автомобилни ижарага олиб, юқори тезликда ҳаракатланиб, юк машинасига тўқнашган.
Наманган вилояти ИИВ маълумотларига кўра, трагедия 2 октябрда содир бўлган. Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеотасвирларда «Ласетти» ижара машинаси катта тезликда бошқарувни йўқотгани кўриниб туради. Автомобиль йўлни бўлиб турадиган бетон бордюрга урилиб, қаршисидаги йўлга чиқиб кетади ва у ерда юк машинасига тўқнашади.
Афсуски, ҳодиса натижасида 17 ёшли ҳайдовчи ҳодиса жойида ҳалок бўлди. Ёшлари 15 дан 17 гача бўлган тўртта йўловчи реанимацияга олиб кетилди. Уларнинг барчаси оғир аҳволда, ва шифокорлар уларнинг ҳаёти учун курашмоқда.
Ҳозирги вақтда ҳуқуқ-тартибот органлари барча ҳолатларни, шу жумладан ўсмирлар автомобилни қандай ижарага олганлигини аниқлаш учун тергов ўтказмоқда.
Аввалроқ, Транспорт вазирлиги ва Туризм қўмитаси Ўзбекистонда халқаро автомобил ижараси компаниялари фаолияти учун қулай шароитлар яратишни режалаштираётгани ҳақида хабар берган эдик. Бироқ, бу қарор йўлларда жиддий муаммоларга — алкоголь таъсиридаги ҳайдовчилар ва рульда ўсмирлар сонининг кўпайишига олиб келиши мумкин.

В Намангане произошло ещё одно страшное дорожно-транспортное происшествие, в результате которого оборвалась жизнь одного подростка, а четверо его друзей оказались в реанимации. Пятеро учеников школы и техникума арендовали автомобиль и, двигаясь на высокой скорости, врезались в грузовик.
По данным УВД Наманганской области, трагический инцидент произошёл 2 октября. На кадрах видеозаписи, распространившейся в соцсетях, видно, как арендованный автомобиль «Ласетти», двигаясь на большой скорости, теряет управление. Машина задевает бетонный бордюр, разделяющий полосы, и вылетает на встречную полосу, где происходит лобовое столкновение с грузовиком.
К сожалению, в результате аварии 17-летний водитель автомобиля скончался на месте. Остальные четверо пассажиров, возрастом от 15 до 17 лет, были срочно доставлены в реанимацию. Все они находятся в тяжёлом состоянии, и врачи продолжают бороться за их жизни.
В настоящее время правоохранительные органы ведут расследование, чтобы установить все обстоятельства произошедшего, в том числе как подростки смогли арендовать автомобиль.
Ранее мы писали о том, что Министерство транспорта совместно с Комитетом по туризму планируют создать комфортные условия для работы международных компаний по аренде автомобилей в Узбекистане. Однако это решение может привести к серьёзным проблемам на дорогах — увеличению числа водителей в нетрезвом состоянии, а также подростков за рулём.