Яқинда Тошкентнинг Олмазор туманидаги маҳаллалардан бирида етти киши истиқомат қилган турар-жой уйи қулаб тушди. Уй эгаси ҳодисага хокимият топшириғи билан қўшни ҳудудда олиб борилган таъмирлаш ишлари сабаб бўлганини даъво қилмоқда.
Бу воқеа ҳақида гендер мутахассиси ва феминист фаол Ирина Матвиенко гапириб берди. Унинг сўзларига кўра, бу эски уй бўлган ва унга аввалги таъмирлаш ишлари вақтида деворларида ёриқлар пайдо бўлган. Уй аҳолиси ишчиларни эски уйнинг заифлиги ҳақида огоҳлантирган, аммо улар хавотирланишга ҳожат йўқлигини айтишган — «ҳаммаси жойида бўлади». Аммо «жойида» бутунлай бошқача чиқди — уй қулаб тушди.
«Икки кун олдин бу Олмазор туманидаги турар-жой уйи эди. Бу уйда Нурғиза беваси уч нафар фарзанди (5, 9 ва 11 ёшдаги), қайнотаси, қайнонаси ва марҳум эрининг укаси билан яшар эди. Бу катта, эски уй эди. Бир куни маҳаллада олиб борилган ишлар сабаб уй деворларида ёриқлар пайдо бўлган. Яқинда бу кўчада яна таъмирлаш ишлари бошланди. Нурғизанинг айтишича, бу ишлар хокимият томонидан олиб борилган. Оила аъзолари уй эски эканлигини таъкидлаб, ишчиларни огоҳлантирган. Улар эса хавотирланмасликни айтишган, ҳаммаси жойида бўлади, дейишган. Натижаси мана,» — дейди Матвиенко.
Қулашдан сўнг Нурғиза фарзандларини вақтинча қўшнисига жойлаштирди, чунки мактаб ва боғча яқинда жойлашган. Ўзи эса кундузи адолатни тиклаш учун турли идораларга бориб, кечқурун онасига, Янгиободга жўнаб кетар эди. Қайнотаси, қайнонаси ва уларнинг ўғли вақтинча меҳмонхонада тўхташди.
Нурғиза тикиш билан шуғулланади, кийимларни қайта ишлайди, лекин ҳозир у уй-жой муаммосини ҳал қилиш йўлларини қидиришига тўғри келмоқда. Кеча унинг фарзандлари мактабга боролмади — уларнинг формалари ва шахсий буюмлари вайрона остида қолган эди. Қўшнининг синглиси, Ирина Матвиенконинг таниши, болалар учун кийимлар йиғди ва овқат олиб келди.
Ирина оилага ёрдам сўраб, Ижтимоий ҳимоя агентлигига мурожаат қилган. Унга бу масала хокимият ваколатига киради, деб жавоб беришган, аммо вазиятни ўрганиб чиқишга ваъда беришган, бироқ ҳеч қандай кафолат беришмаган. Фаол шунингдек, волонтёрдан болалар ҳуқуқлари бўйича омбудсменга маълумотни етказишини сўраган.
Кейинги куни Ирина Нурғизадан хабар олиш учун танишидан сўради. Ачинарлиси, ҳокимият томонидан ҳеч қандай хабар йўқ. Нурғиза 1007 рақами орқали прокуратурага мурожаат қилган, ундан аризаси қабул қилинган, лекин аризани кўриб чиқиш 15-30 кун давом этиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирилган. Ундан бошқа ҳеч ким боғланмаган.
«Мен тушунишга қийналаман: бир кунда буюмларсиз, уйсиз ва пулсиз қолиш қандай бўлиши мумкин. Бу ҳодиса ҳозирда уруш бўлмаган пойтахтда эмас, балки уруш пайтидаги ҳаётга ўхшайди,» — деб айтган Ирина Матвиенко.

Недавно в одной из махаллей Алмазарского района Ташкента произошло обрушение жилого дома, где проживала семья из семи человек. Хозяйка дома утверждает, что причиной инцидента стали ремонтные работы, проводившиеся рядом по поручению хокимията.
Этой историей поделилась гендерная экспертка и фемактивистка Ирина Матвиенко. По её словам, это был старый дом, в стенах которого раньше появились трещины из-за предыдущих работ, проводимых в махалле. Жители дома предупреждали рабочих о возможных последствиях для ветхого здания, но им ответили, что волноваться не стоит — «всё будет нормально». Однако «нормально» оказалось совсем не тем, чего ожидала семья — дом обрушился.
«Два дня назад это был жилой дом в Алмазарском районе. Здесь жила вдова Наргиза с тремя детьми (5, 9 и 11 лет), её свёкор, свекровь и брат покойного мужа. Это был большой старый дом. Однажды от работ, которые проводили рядом, в его стенах появились трещины. Недавно на этой улице снова начались ремонтные работы. По словам Наргизы, их проводил хокимият. Члены семьи предупредили, что дом старый, но им сказали не беспокоиться, всё будет в порядке. И вот — результат,» — рассказала Матвиенко.
После обрушения Наргиза временно разместила детей у соседки, так как рядом находятся школа и детский сад. Сама она днём бегает по инстанциям, чтобы добиться справедливости, а на ночь уезжает к матери в Янгиабад. Её свёкор, свекровь и их сын временно остановились в гостинице.
Наргиза работает швеёй, переделывая одежду, но сейчас ей приходится искать пути решения жилищной проблемы. Вчера её дети не смогли пойти в школу — их форма и личные вещи остались под завалами. Близкие семьи оказывают посильную помощь: сестра соседки, знакомая Ирины Матвиенко, собрала для детей одежду и привезла еду.
Ирина обратилась в Агентство социальной защиты с просьбой помочь семье, но ей ответили, что этот вопрос относится к компетенции хокимията. Однако пообещали изучить ситуацию, хотя никаких гарантий не дали. Активистка также попросила волонтёра передать информацию детскому омбудсмену.
На следующий день Ирина уточнила у своей знакомой, есть ли какие-то новости от Наргизы. К сожалению, со стороны властей — тишина. Наргиза позвонила в прокуратуру по номеру 1007, где её заявку приняли, но предупредили, что рассмотрение дела займёт 15-30 дней. Больше никто с ней не связывался.
«Я не представляю, каково это — в один день остаться без вещей, без дома, без денег. Это реалии, которые больше похожи на военное время, а не на жизнь в столице страны, где нет войны,» — с горечью говорит Ирина Матвиенко.