Экология вазирлиги фуқаролардан тўкилган барглар ва бошқа ўсимлик қолдиқларини ёқмасликни сўради. Идорада қайд этилишича, баргларни ёқиш нафақат атроф-муҳитга, балки инсон саломатлигига ҳам жиддий зарар етказади, чунки бу жараёнда заҳарли газ ажралади.
Вазирлик маълумотларига кўра, қуритилган баргларнинг бир тоннаси ёқилганда атмосферага 30 килограммгача ис гази чиқарилади, бу инсон саломатлиги учун жуда хавфлидир. Шунингдек, ҳавога бошқа зарарли моддалар, жумладан, олтингугурт оксиди, азот оксиди ва диоксинлар каби мураккаб органик бирикмалар ҳам чиқади. Бу моддалар нафас йўлларига салбий таъсир қилиб, шиллиқ қаватларни яллиғлантиришга сабаб бўлади ва оғир касалликларга олиб келиши мумкин.
Айниқса, баргларнинг тутиши жараёнида ҳосил бўлган тутун жуда хавфлидир. Бу жараёнда заҳарли газлар чиқади, улар ҳаво сифатига салбий таъсир кўрсатади ва атмосферадаги кислород миқдорини камайтиради. Бундай ҳавони нафас олиш инсоннинг нафас йўллари ва марказий нерв тизимига зарар етказади, бу эса бронхиал астма ва ўпка саратони каби оғир касалликларга сабаб бўлиши мумкин.
Ёнилган ўсимлик қолдиқларидан чиққан тутун ҳомиладор аёллар, болалар, юрак-қон томир ва нафас йўллари касалликлари билан оғриганлар, шунингдек, аллергия билан азият чекадиган одамларга энг катта зарар етказади.
Вазирлик, шунингдек, эслатиб ўтади, қишлоқларда ва аҳоли пунктларида қаловлар, қуритилган барглар, дарахт шохлари ёки бошқа ўсимлик қолдиқларини ёқиш, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 88-моддасига мувофиқ, жарима билан жазоланади. Фуқаролар учун жарима миқдори 3 дан 5 та базавий ҳисоблаш миқдоригача (БҲМ), мансабдор шахслар учун эса 5 дан 10 БҲМгача. Агар ёқиш жиддий оқибатларга олиб келса, жиноий жавобгарлик қўлланилиши мумкин.
Вазирлик Ўзбекистоннинг барча фуқароларини барглар ва бошқа ўсимлик қолдиқларини ёқишдан тийилишга чақиради. Қонунни бузишдан ташқари, бундай ҳаракат одамлар саломатлиги ва атроф-муҳитга катта зарар етказади. Ёқиш ўрнига, вазирлик ўсимлик қолдиқларини компостлаш ёки қайта ишлашни тавсия қилади, бу ҳаво тозалигини сақлашга ва мамлакатимизда экологик вазиятни яхшилашга ёрдам беради.
Ушбу оддий қоидаларга риоя қилиш миллат саломатлиги ва Ўзбекистон экотизимини сақлашга қўшилган ҳиссадир.

Министерство экологии попросило граждан не сжигать опавшие листья и другие растительные остатки. В ведомстве отметили, что сжигание листвы наносит серьезный ущерб не только окружающей среде, но и здоровью людей, так как в ходе этого процесса выделяется ядовитый газ.
По данным министерства, при сжигании тонны сухих листьев в атмосферу выделяется до 30 килограммов угарного газа, что крайне опасно для здоровья. Кроме того, в воздух выбрасываются другие вредные вещества, такие как оксид серы, оксид азота и сложные органические соединения, включая диоксины. Эти соединения оказывают пагубное воздействие на дыхательные пути, вызывают раздражение слизистых оболочек и могут привести к тяжелым заболеваниям.
Особенно опасен дым, который образуется при тлении листвы. Этот процесс сопровождается выделением ядовитых газов, которые значительно ухудшают качество воздуха и снижают содержание кислорода в атмосфере. При вдыхании такого воздуха страдают дыхательные пути и центральная нервная система человека, что может стать причиной серьезных заболеваний, таких как бронхиальная астма и рак легких.
Наибольший вред дым от сжигания растительных остатков наносит беременным женщинам, детям, людям с заболеваниями сердечно-сосудистой системы и дыхательных путей, а также тем, кто страдает аллергией.
Министерство также напоминает, что сжигание стерни, сухих листьев и веток деревьев либо других растительных остатков на полях и в населённых пунктах, согласно статье 88 Кодекса об административной ответственности, карается штрафом. Для граждан размер штрафа варьируется от 3 до 5 базовых расчетных величин (БРВ), а для должностных лиц — от 5 до 10 БРВ. В случае, если сжигание приведет к серьезным последствиям, может быть применена и уголовная ответственность.
Министерство настоятельно призывает всех граждан Узбекистана воздержаться от сжигания листвы и других растительных остатков. Помимо нарушения закона, такой акт наносит непоправимый вред здоровью людей и окружающей среде. Вместо сжигания, министерство рекомендует использовать растительные остатки для компостирования или переработки, что позволит сохранить чистоту воздуха и улучшить экологическую ситуацию в стране.
Соблюдение этих простых правил — это вклад в здоровье нации и сохранение экосистемы Узбекистана.
Хороший призыв — не сжигайте листья и ветки! Убирать — нужно. Сжигать — нельзя. А куда девать все это — кто-нибудь ответит? Такой мусор машина не забирает. Ответьте, для чего оставили эту коррупционную лазейку?Бытовой мусор заберут, а траву, листья и ветки — ну, сами знаете, на каких условиях. Считаю, весь мусор должны забирать. Становится понятно, почему не хочется убирать возле домов. Бросают мусор все: окурки и пустые пачки от сигарет — мужчины, обертки от сладостей и напитков — дети и подростки. А детские памперсы и прокисший суп под забор соседям кто выбрасывает? Детей надо воспитывать. А кто будет воспитывать родителей? Государство должно быть заинтересовано в чистоте всей территории страны. Детские сады, школы, предприятия, телевидение, депутаты — все должны вплотную этим заняться.