Сўнгги кунларда Ўзбекистон ижтимоий тармоқларини Тошкентдаги гўштдан оммавий заҳарланиш ҳақидаги миш-мишлар тўлқини босиб олди. Хабарларга кўра, пойтахт шифохоналари паст сифатли гўшт истеъмол қилиб, азият чеккан беморлар билан тўлган. Бу янгиликлар шаҳар аҳолиси орасида катта хавотир ва қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Бу ҳолатга Соғлиқни сақлаш вазирлиги жавоб бериб, ушбу маълумотларни рад этувчи расмий баёнот билан чиқди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотига кўра, гўштдан оммавий заҳарланиш ҳақидаги хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди. Вазирлик матбуот хизмати баёнотида, гўёки заҳарланиш ҳолатлари кўпайгани ҳақидаги маълумотлар мутлақо асоссиз эканлиги таъкидланади.
Сўнгги кунларда Тошкентдаги Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказига ҳар куни тахминан 750 нафар фуқаро мурожаат қилган бўлиб, улардан 175 нафари тез тиббий ёрдам бригадалари томонидан олиб келинган. Бироқ уларнинг орасида гўштдан заҳарланиш ҳолатлари қайд этилмаган.
Оммавий заҳарланишлар ҳақидаги бундай миш-мишлар ижтимоий тармоқларда тез-тез тарқалиб, аҳоли орасида саросимага сабаб бўлади. Аммо ёлғон маълумотларни тарқатиш жиддий оқибатларга олиб келиши мумкинлигини унутмаслик керак. Соғлиқни сақлаш вазирлиги эслатиб ўтдики, Ўзбекистон қонунчилигига мувофиқ, ёлғон маълумотлар тарқатганлик учун жавобгарлик белгиланган.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги фуқароларни ахборот манбаларини текширишга ва фақат расмий хабарларга ишонишга чақирди. Шуни унутмаслик керакки, оммавий саросима миш-миш манбасидан кўра кўпроқ зарар келтириши мумкин. Озиқ-овқат маҳсулотлари ёки соғлиқ билан боғлиқ саволлар туғилганда, энг маъқули ваколатли органлар ёки мутахассисларга мурожаат қилишдир.
Шундай қилиб, Тошкентда гўштдан заҳарланиш ҳақидаги хабарлар ҳеч қандай асосга эга бўлмаган навбатдаги сохта ахборотдир.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ ижтимоий тармоқларда Тошкентдаги машҳур фастфуд нуқталарида оммавий заҳарланиш ҳақидаги сохта хабарлар тарқалган эди.

В последние дни социальные сети Узбекистана захлестнула очередная волна слухов о массовом отравлении мясом в Ташкенте. Сообщалось, что больницы столицы переполнены пациентами, которые якобы пострадали от употребления некачественного мяса. Эти новости вызвали большой резонанс и обеспокоенность среди горожан. На это сегодня отреагировал Минздрав, выступив с официальным заявлением, опровергающим данную информацию.
По информации Министерства здравоохранения, сведения о массовых отравлениях мясом не соответствуют действительности. В заявлении пресс-службы министерства подчеркивается, что данные о якобы увеличившемся числе пациентов с отравлением абсолютно безосновательны.
За последние дни в Республиканский научный центр скорой медицинской помощи в Ташкенте ежедневно обращаются около 750 человек, из которых около 175 пациентов доставляются бригадами скорой помощи. Однако ни одного случая отравления мясом среди них не было зафиксировано.
Подобные слухи о массовых отравлениях нередко распространяются в соцсетях, вызывая панику среди населения. Однако стоит помнить, что распространение ложных сведений может иметь серьезные последствия. Министерство здравоохранения напомнило, что за распространение дезинформации предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Узбекистана.
Минздрав призывает граждан проверять источники информации и доверять только официальным сообщениям. Важно помнить, что массовая паника может причинить больше вреда, чем сам источник слухов. В случаях возникновения вопросов о безопасности продуктов питания или здоровья лучше всего обратиться за разъяснением к компетентным органам или специалистам.
Таким образом, информация об отравлении мясом в Ташкенте — это очередной фейк, не имеющий под собой никаких реальных оснований.
Напомним, что ранее в соцсетях распространился фейк о массовом отравлении в популярных точках фастфуда в Ташкенте.