Бугун Ўзбекистонда ижтимоий тармоқлар, айниқса аноним телеграм-каналлар эшак гўштини расман сотишга депутатлар гўёки рухсат беришни режалаштираётгани ҳақидаги хабар билан тошиб кетди. Бу маълумот фойдаланувчилар орасида кенг муҳокама ва тушунмовчиликка сабаб бўлди, чунки хабар ҳақиқатга ўхшамайдиган даражада ғалати эди. Шунга қарамай, кўплаб фуқаролар бу хабарга ишониб қолишди.
Вазият шунчалик шиддат билан ривожландики, қонунчилик палатаси вице-спикери Одилжон Тожиев расман бу хабарни рад этишга мажбур бўлди.
Тожиевнинг таъкидлашича, бундай баёнотлар мутлақо ҳақиқатга мос эмас. У қайд этиб ўтдики, парламентда муҳокама қилинаётган қонун лойиҳаси эшак гўштини сотиш ҳақида эмас, балки ҳайвонларни идентификация қилиш ҳақида эди.
«Ҳайвонларни идентификация қилиш, рўйхатга олиш ва кузатиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси қорамол, қўй ва эчки, от, эшак, ит ва мушук каби уй ҳайвонларини ҳисобга олиш тизимини яратишга қаратилган. Унда ҳайвонларни назорат қилиш, касалликларни олдини олиш ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида электрон ёки визуал чиплардан фойдаланиш кўзда тутилган.
«Қонун лойиҳасида эшак гўштини истеъмол қилишга мўлжалланган гўшт тоифасига киритиш назарда тутилмаган», — деб таъкидлади у.
Ушбу миш-мишларнинг пайдо бўлишига сабаблардан бири матбуот релизидаги таҳририй хато бўлган. Унда хатолик билан эшакларни идентификация қилинадиган ҳайвонлар тоифасига киритилгани ҳақида айтилган, бироқ бунинг эшак гўштини истеъмол қилиш билан ҳеч қандай боғлиқлиги йўқ эди.
Одилжон Тожиев фуқароларни сохта янгиликлар ва аниқланмаган маълумотларга ишонмасликка чақирар экан, айниқса тез ривожланаётган технологиялар ва рақамли платформалар шароитида ахборотга танқидий ёндашув муҳимлигини таъкидлади.
Шундай қилиб, эшак гўштини гўёки қонунийлаштириш ҳақидаги хабар натижада тушунмовчилик ва шошма-шошарликдан келиб чиққан бўлиб чиқди.

Today, social networks in Uzbekistan, especially anonymous Telegram channels, exploded with news that deputies allegedly intend to officially allow the sale of donkey meat. This information caused a wide public outcry and confusion among users, as the news seemed too incredible to be true. Nevertheless, many citizens took this message seriously.
The situation escalated so much that the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of Parliament, Odiljon Tojiyev, had to make an official denial.
Tojiyev noted that such statements are completely false. He emphasized that the bill under discussion in Parliament was not about the sale of donkey meat but about animal identification.
The bill “On the identification, registration, and monitoring of animals” is aimed at creating a system for registering domestic animals such as cattle, sheep, goats, horses, donkeys, dogs, and cats. It proposes the use of electronic or visual chips to track animals to improve control, prevent diseases, and ensure safety.
“The bill does not provide for including donkey meat in the category of meat for consumption,” he emphasized.
One of the reasons for the rumors was a misunderstanding caused by an editorial error in the press release. By mistake, it was mentioned that donkeys were subject to identification within the category of animals, but it did not imply any connection with the consumption of donkey meat.
Odiljon Tojiyev urged citizens not to believe fake news and unreliable publications in anonymous channels, while also stressing the importance of critical thinking regarding information, especially in the fast-developing world of digital platforms and technology.
Thus, the panic caused by the news about the alleged legalization of donkey meat turned out to be the result of misunderstandings and hasty conclusions.