Бугун Ўзбекистонда ижтимоий тармоқлар, айниқса аноним телеграм-каналлар эшак гўштини расман сотишга депутатлар гўёки рухсат беришни режалаштираётгани ҳақидаги хабар билан тошиб кетди. Бу маълумот фойдаланувчилар орасида кенг муҳокама ва тушунмовчиликка сабаб бўлди, чунки хабар ҳақиқатга ўхшамайдиган даражада ғалати эди. Шунга қарамай, кўплаб фуқаролар бу хабарга ишониб қолишди.
Вазият шунчалик шиддат билан ривожландики, қонунчилик палатаси вице-спикери Одилжон Тожиев расман бу хабарни рад этишга мажбур бўлди.
Тожиевнинг таъкидлашича, бундай баёнотлар мутлақо ҳақиқатга мос эмас. У қайд этиб ўтдики, парламентда муҳокама қилинаётган қонун лойиҳаси эшак гўштини сотиш ҳақида эмас, балки ҳайвонларни идентификация қилиш ҳақида эди.
«Ҳайвонларни идентификация қилиш, рўйхатга олиш ва кузатиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси қорамол, қўй ва эчки, от, эшак, ит ва мушук каби уй ҳайвонларини ҳисобга олиш тизимини яратишга қаратилган. Унда ҳайвонларни назорат қилиш, касалликларни олдини олиш ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида электрон ёки визуал чиплардан фойдаланиш кўзда тутилган.
«Қонун лойиҳасида эшак гўштини истеъмол қилишга мўлжалланган гўшт тоифасига киритиш назарда тутилмаган», — деб таъкидлади у.
Ушбу миш-мишларнинг пайдо бўлишига сабаблардан бири матбуот релизидаги таҳририй хато бўлган. Унда хатолик билан эшакларни идентификация қилинадиган ҳайвонлар тоифасига киритилгани ҳақида айтилган, бироқ бунинг эшак гўштини истеъмол қилиш билан ҳеч қандай боғлиқлиги йўқ эди.
Одилжон Тожиев фуқароларни сохта янгиликлар ва аниқланмаган маълумотларга ишонмасликка чақирар экан, айниқса тез ривожланаётган технологиялар ва рақамли платформалар шароитида ахборотга танқидий ёндашув муҳимлигини таъкидлади.
Шундай қилиб, эшак гўштини гўёки қонунийлаштириш ҳақидаги хабар натижада тушунмовчилик ва шошма-шошарликдан келиб чиққан бўлиб чиқди.

Сегодня в Узбекистане социальные сети, особенно анонимные телеграм-каналы, буквально взорвались новостью о том, что депутаты якобы намерены официально разрешить продажу ослиного мяса. Эта информация вызвала широкий резонанс и недоумение среди пользователей, поскольку новость казалась слишком невероятной, чтобы быть правдой. Тем не менее, многие граждане восприняли это сообщение всерьез.
Ситуация приобрела настолько большой размах, что вице-спикеру Законодательной палаты парламента Одилжону Тожиеву пришлось выступить с официальным опровержением.
Тожиев отметил, что подобные заявления абсолютно не соответствуют действительности. Он подчеркнул, что законопроект, обсуждаемый в парламенте, касался вовсе не продажи ослиного мяса, а идентификации животных.
Законопроект «Об идентификации, регистрации и мониторинге животных» направлен на создание системы учета домашних животных, таких как крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, ослы, собаки и кошки. В нем рассматривается использование электронных или визуальных чипов для отслеживания животных с целью улучшения контроля и предотвращения болезней, а также для обеспечения безопасности.
«Законопроект не предусматривает включение ослиного мяса в категорию мяса для потребления», – подчеркнул он.
Одной из причин возникновения слухов стало недоразумение, вызванное редакционной ошибкой в пресс-релизе. В нем, по ошибке, было упомянуто, что ослы подлежат идентификации в рамках категории животных, но никакой связи с употреблением ослиного мяса в пищу не имелось в виду.
Одилжон Тожиев призвал граждан не верить фейковым новостям и недостоверным публикациям в анонимных каналах, а также подчеркнул важность критического отношения к информации, особенно в условиях стремительно развивающихся технологий и цифровых платформ.
Таким образом, паника, вызванная новостью о якобы легализации ослиного мяса, оказалась плодом недоразумений и поспешных выводов.