Ўзгидромет дам олиш кунларига мўлжалланган об-ҳаво прогнози эълон қилди – Ўзбекистон аҳолисини ҳаво ҳароратининг босқичма-босқич пасайиши кутмоқда. Синоптикларнинг маълумотига кўра, кечалари ҳарорат 10-15 даража иссиққа тушиб кетади, кундузи эса ҳарорат 22-27 даража атрофида бўлади.
«Бугун Ўзбекистон ҳудудига нисбатан совуқ ва камнам ҳаво кириб кела бошлайди. Кундузги вақтларда ўзгарувчан булутли ҳаво кутилмоқда, аксарият ҳудудларда ёғингарчилик бўлмайди, фақат Тошкент вилоятида кечга бориб айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин,» – дейишди Ўзгидромет мутахассислари.
Дам олиш кунлари давомида мамлакатнинг кўпчилик ҳудудларида қурғоқ ҳаво бўлиши кутилмоқда. Бироқ, тоғ олди ва тоғли ҳудудларда 6-7 сентябрь кунлари қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин. Буюк тоғли ҳудудларда 7 сентябрь куни ёмғир қорга айланиши эҳтимоли бор.
Шунингдек, синоптиклар 6-7 сентябрь кунлари айрим ҳудудларда шамол кучайиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантиришмоқда. Шамол тезлиги 13-18 м/с гача етиши, баъзи жойларда чангли бўронлар кузатилиши мумкин.
Тошкентда об-ҳаво
6 сентябрь куни пойтахтда ёғингарчилик кутилмаяпти, фақат кечга бориб қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин. 7-8 сентябрь кунлари Тошкентда ўзгарувчан булутли ҳаво сақланади, ёғингарчилик кутилмайди. Кечаси ҳарорат 10-13 даража атрофида, кундузи эса 24-27 даража бўлади.

Узгидромет опубликовал прогноз погоды на предстоящие выходные – жителей Узбекистана ждет постепенное снижение температуры. По данным синоптиков, ночные температуры опустятся до 10-15 градусов тепла, а днем столбики термометров будут показывать от 22 до 27 градусов.
«Сегодня на территорию Узбекистана начнется вторжение относительно холодного и слабовлажного воздуха. В дневные часы ожидается переменная облачность, по большей части территории без осадков, лишь в Ташкентской области к вечеру местами возможен небольшой кратковременный дождь,» – сообщили специалисты Узгидромета.
На протяжении выходных в большинстве регионов страны будет сухая погода. Однако в предгорных и горных районах 6 и 7 сентября возможны кратковременные дожди. На высокогорных участках 7 сентября возможен переход дождя в снег.
Также синоптики предупреждают о возможном усилении ветра 6-7 сентября в отдельных районах республики. Ожидается ветер с порывами до 13-18 м/с, а в некоторых местах возможны пыльные бури.
6 сентября в столице осадков не ожидается, но к вечеру возможен небольшой кратковременный дождь.
7-8 сентября в Ташкенте сохранится переменная облачность без осадков. Температура ночью будет колебаться в пределах 10-13 градусов, а днем – от 24 до 27 градусов.