Ўзгидромет дам олиш кунларига мўлжалланган об-ҳаво прогнози эълон қилди – Ўзбекистон аҳолисини ҳаво ҳароратининг босқичма-босқич пасайиши кутмоқда. Синоптикларнинг маълумотига кўра, кечалари ҳарорат 10-15 даража иссиққа тушиб кетади, кундузи эса ҳарорат 22-27 даража атрофида бўлади.
«Бугун Ўзбекистон ҳудудига нисбатан совуқ ва камнам ҳаво кириб кела бошлайди. Кундузги вақтларда ўзгарувчан булутли ҳаво кутилмоқда, аксарият ҳудудларда ёғингарчилик бўлмайди, фақат Тошкент вилоятида кечга бориб айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин,» – дейишди Ўзгидромет мутахассислари.
Дам олиш кунлари давомида мамлакатнинг кўпчилик ҳудудларида қурғоқ ҳаво бўлиши кутилмоқда. Бироқ, тоғ олди ва тоғли ҳудудларда 6-7 сентябрь кунлари қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин. Буюк тоғли ҳудудларда 7 сентябрь куни ёмғир қорга айланиши эҳтимоли бор.
Шунингдек, синоптиклар 6-7 сентябрь кунлари айрим ҳудудларда шамол кучайиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантиришмоқда. Шамол тезлиги 13-18 м/с гача етиши, баъзи жойларда чангли бўронлар кузатилиши мумкин.
Тошкентда об-ҳаво
6 сентябрь куни пойтахтда ёғингарчилик кутилмаяпти, фақат кечга бориб қисқа муддатли ёмғир ёғиши мумкин. 7-8 сентябрь кунлари Тошкентда ўзгарувчан булутли ҳаво сақланади, ёғингарчилик кутилмайди. Кечаси ҳарорат 10-13 даража атрофида, кундузи эса 24-27 даража бўлади.

UzHydromet has released a weather forecast for the upcoming weekend, predicting a gradual drop in temperatures across Uzbekistan. According to meteorologists, nighttime temperatures will fall to 10-15°C, while daytime temperatures will range between 22-27°C.
“Today, relatively cold and slightly humid air will start to enter the territory of Uzbekistan. During the day, partly cloudy skies are expected, with mostly dry weather across the country, though some light, short-term rain is possible in parts of Tashkent region by the evening,” reported UzHydromet specialists.
Throughout the weekend, most regions of the country will experience dry weather. However, short-term rains are expected in the foothills and mountainous areas on September 6-7. In high-altitude areas, the rain may turn to snow on September 7.
Meteorologists also warn of possible wind strengthening on September 6-7 in some parts of the country, with wind speeds expected to reach 13-18 m/s, and dust storms may occur in certain areas.
On September 6, no precipitation is expected in the capital, though a small, short-term rain shower is possible by the evening. On September 7-8, Tashkent will see partly cloudy skies without rain. Nighttime temperatures will range between 10-13°C, while daytime temperatures will be between 24-27°C.