Кеча Qanot Sharq ўзбек авиакомпаниясига тегишли Airbus A-320 самолёти, Истанбулдан Самарқандга йўл олган пайтида, техник носозлик сабабли Туркиянинг Мерзифон аэропортига мажбурий қўнишни амалга оширди. Авиакомпания хабар беришича, йўловчилар ва экипаж аъзолари орасида ҳеч ким жароҳат олмаган. Йўловчиларни Туркиядан олиб чиқиш учун захира самолёти юборилди. Йўловчилар 27 август куни эрталаб Самарқандга олиб келинди.
«Бугунги ҳолат кимларнингдир режаларини бузганидан афсусдамиз, лекин барчаси омон-эсен якунланганидан хурсандмиз. Бизнинг авиакомпаниямиз ҳар доим ўз йўловчиларига ғамхўрлик қилади ва уларга қулай ва хавфсиз парвозни таъминлаш учун барча имкониятларни ишга солади», — деди Qanot Sharq вакиллари.
Қизиғи шундаки, мазкур ҳолат авиакомпаниянинг бошқа рейсларига ҳам таъсир кўрсатди. Жумладан, маълум бир «техник сабаб» туфайли 27 август куни қуйидаги тўртта рейс бекор қилинди:
- HH-741 Самарқанд – Санкт-Петербург
- HH-744 Санкт-Петербург – Наманган
- HH-743 Наманган – Санкт-Петербург
- HH-742 Санкт-Петербург – Самарқанд
«Йўловчиларга чипталар қиймати 100% қайтарилади. Ушбу рейслар йўловчиларига келтирилган ноқулайликлар учун компенсация сифатида Qanot Sharq авиакомпаниясининг шу йўналишлардаги рейсларида бир йил мобайнида бепул парвоз қилиш учун бирта авиачипта тақдим этилади», — деб қўшимча қилди авиакомпания вакиллари.

Yesterday, an Airbus A-320 of the Uzbek airline Qanot Sharq, en route from Istanbul to Samarkand, was forced to make an emergency landing at Merzifon Airport (Turkey) due to a technical malfunction. The airline reported that none of the passengers or crew members were injured. A backup aircraft was sent to Turkey to transport the passengers, who were then brought to Samarkand early in the morning on August 27.
“We sincerely regret that today’s situation disrupted some passengers’ plans, but we are glad that everything ended safely. Our airline always cares for its passengers and does everything possible to ensure a comfortable and safe flight,” Qanot Sharq stated.
Interestingly, this situation also seems to have impacted other flights of the airline. Specifically, due to a “technical reason,” four flights scheduled for August 27 were canceled:
- HH-741 Samarkand – Saint Petersburg
- HH-744 Saint Petersburg – Namangan
- HH-743 Namangan – Saint Petersburg
- HH-742 Saint Petersburg – Samarkand
“Passengers will receive a 100% refund for their tickets. As compensation for the inconvenience caused, all passengers on these flights will be offered one free flight within a year on the same routes operated by Qanot Sharq,” the airline added.