Кеча Qanot Sharq ўзбек авиакомпаниясига тегишли Airbus A-320 самолёти, Истанбулдан Самарқандга йўл олган пайтида, техник носозлик сабабли Туркиянинг Мерзифон аэропортига мажбурий қўнишни амалга оширди. Авиакомпания хабар беришича, йўловчилар ва экипаж аъзолари орасида ҳеч ким жароҳат олмаган. Йўловчиларни Туркиядан олиб чиқиш учун захира самолёти юборилди. Йўловчилар 27 август куни эрталаб Самарқандга олиб келинди.
«Бугунги ҳолат кимларнингдир режаларини бузганидан афсусдамиз, лекин барчаси омон-эсен якунланганидан хурсандмиз. Бизнинг авиакомпаниямиз ҳар доим ўз йўловчиларига ғамхўрлик қилади ва уларга қулай ва хавфсиз парвозни таъминлаш учун барча имкониятларни ишга солади», — деди Qanot Sharq вакиллари.
Қизиғи шундаки, мазкур ҳолат авиакомпаниянинг бошқа рейсларига ҳам таъсир кўрсатди. Жумладан, маълум бир «техник сабаб» туфайли 27 август куни қуйидаги тўртта рейс бекор қилинди:
- HH-741 Самарқанд – Санкт-Петербург
- HH-744 Санкт-Петербург – Наманган
- HH-743 Наманган – Санкт-Петербург
- HH-742 Санкт-Петербург – Самарқанд
«Йўловчиларга чипталар қиймати 100% қайтарилади. Ушбу рейслар йўловчиларига келтирилган ноқулайликлар учун компенсация сифатида Qanot Sharq авиакомпаниясининг шу йўналишлардаги рейсларида бир йил мобайнида бепул парвоз қилиш учун бирта авиачипта тақдим этилади», — деб қўшимча қилди авиакомпания вакиллари.

Накануне самолет Airbus A-320 узбекской авиакомпании Qanot Sharq, летевший из Стамбула в Самарканд, был вынужден совершить экстренную посадку в аэропорту Мерзифон (Турция) из-за технической неисправности.
В авиакомпании сообщили, что ни один из пассажиров и членов экипажа не пострадал. Для вывоза пассажиров из Турции был отправлен резервный борт. Пассажиры были доставлены в Самарканд ранним утром 27 августа.
«Мы искренне сожалеем, что сегодняшняя ситуация нарушила чьи-то планы, но рады, что всё благополучно завершилось. Наша авиакомпания всегда заботится о своих пассажирах и делает всё возможное для комфортного и безопасного полёта», – отметили в Qanot Sharq.
Интересно, что данная ситуация, судя по всему, повлияла и на другие рейсы авиакомпании. В частности, по некой «технической причине» были отменены сразу четыре рейса на 27 августа:
- HH-741 Самарканд – Санкт-Петербург
- HH-744 Санкт-Петербург – Наманган
- HH-743 Наманган – Санкт-Петербург
- HH-742 Санкт-Петербург – Самарканд
«Пассажирам будет 100%-но возвращена стоимость билетов. В качестве компенсации за причиненные неудобства всем пассажирам этих рейсов предоставляется по одному бесплатному авиабилету в течение года на аналогичные направления на рейсах авиакомпании Qanot Sharq», – добавили в авиакомпании.