Бўстонлиқ тумани тадбиркорлар гуруҳи Чорвоқ сув омборида сув транспорти фаолиятига қўйилган тақиқни қайта кўриб чиқишни сўраб Ўзбекистон президентига мурожаат қилишди. Мазкур тақиқ 2024 йил 24 июлда ФВВ томонидан икки инсон ҳаётига зомин бўлган ҳалокат туфайли жорий қилинган бўлиб, сув транспорти орқали йўловчиларни ташиш билан бевосита боғлиқ бўлган кўплаб фуқароларга жиддий зарар етказган.
Тадбиркорлар қайд этишича, тақиқлар киритилиши бутун Бўстонлиқ тумани иқтисодий ривожланишига салбий таъсир кўрсатмоқда. Уларнинг кўпчилиги учун сув транспортида ишлаш асосий даромад манбаи бўлиб, ҳозирда улар ўз оилаларини боқиш имкониятидан маҳрум бўлишди. Мурожаатларида улар ушбу қарорни қайта кўриб чиқишни сўраб, сув транспортининг туманнинг туризм инфратузилмаси учун муҳимлигини таъкидлашди.
Мурожаатда шунингдек, Ўзбекистон президенти 2020 йил 27 августдаги фармонида (УП-6053) Бўстонлиқ тумани ривожланишида туризмнинг ўрни ва ушбу ҳудудда махсус бошқарув тартибини жорий этиш зарурлигини алоҳида таъкидлагани қайд этилган. Сув транспорти туристларни жалб қилишда ва иқтисодий ўсишга ҳисса қўшишда муҳим роль ўйнайди.
Тадбиркорлар шуни ҳам эслашмоқдаки, улар ҳар доим ўз транспорт воситалари учун солиқларни ўз вақтида тўлашади, пляжлардан фойдаланиш учун тўловлар мунтазам равишда амалга оширилади. Улар тақиққа олиб келган ҳар қандай сабабларни бартараф этишга тайёр эканликларини билдиришади ва иш фаолиятини қайта тиклаш имкониятини сўрашади.
«Ҳурматли президент, илтимос, бизнинг ҳолатимизни кўриб чиқинг. Агар тақиққа сабаб бўлган омиллар бор бўлса, биз уларни бартараф этамиз. Ишлашга имконият беринг. Бизнинг фарзандларимиз, оилаларимиз бор, ва ҳозир биз ишсиз қолдик», – деб таъкидлади тадбиркорлардан бири.
Бошқа бир тадбиркор аёл эса, Чорвоқда фойдаланилаётган барча техникалар «Евро-4» стандартларига мос келиши, Европадан олиб келингани ва божхонадан ўтказилганини таъкидлади. Барча кемалар мунтазам техник кўрикдан ўтказилади, тегишли ҳужжатларга эга ва ҳайдовчиларда барча зарур лицензиялар бор.
Яна бир ўзбекистонлик қайд этишича, Чорвоқда сув транспорти соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлар бу иш билан 15 йилдан ортиқ шуғулланиб келмоқда. Шу вақт мобайнида катерлар билан боғлиқ бирор бир ҳодиса ёки бахтсиз ҳолат қайд этилмаган.
Тадбиркорлар президентга мурожаатларида ўз бизнесларини қайта тиклашда ёрдам беришни сўрашади, чунки бу фаолият Бўстонлиқ туманининг ҳаёти ва иқтисодиётининг муҳим қисми ҳисобланади.

Группа предпринимателей из Бостанлыкского района обратилась к президенту Узбекистана с просьбой пересмотреть введенный запрет на работу водного транспорта на Чарвакском водохранилище. Этот запрет, введенный МЧС 24 июля 2024 года из-за несчастного случая, когда погибли два человека, серьёзно ударил по многим гражданам, чья деятельность напрямую связана с пассажирскими перевозками на водном транспорте.
Предприниматели подчеркивают, что введение ограничений негативно сказывается на экономическом развитии всего Бостанлыкского района. Для многих из них работа на водном транспорте была основным источником дохода, и сейчас они лишены возможности обеспечивать свои семьи. В своём обращении к президенту они просят пересмотреть данное решение, акцентируя внимание на важности водного транспорта для туристической инфраструктуры района.
В обращении также указывается, что президент Узбекистана в своём указе от 27 августа 2020 года (УП-6053) особо отмечал роль туризма в развитии Бостанлыкского района и необходимость внедрения особого порядка управления в этом регионе. Водный транспорт играет ключевую роль в привлечении туристов и способствует экономическому росту.
Предприниматели также напоминают, что они всегда своевременно уплачивают налоги за транспортные средства, а оплата за пользование пляжами производится регулярно. Они готовы устранить любые причины, которые могли привести к запрету, и просят дать им возможность вернуться к работе.
«Уважаемый президент, просим вас разобраться в нашей ситуации. Если есть какие-то причины для запрета, мы готовы их устранить. Дайте нам возможность работать. У нас дети, семьи, а мы сейчас остались без работы», – отметил один из предпринимателей.
Другая предпринимательница подчеркнула, что вся техника, используемая на Чарваке, соответствует стандартам «Евро-4», завезена из Европы и прошла таможенную очистку. Все суда регулярно проходят технический осмотр, имеют соответствующие документы, а у водителей есть все необходимые права.
Еще один узбекистанец отметил, что предприниматели, работающие в сфере водного транспорта на Чарваке, занимаются этой деятельностью уже более 15 лет. За всё это время не было зафиксировано ни одного инцидента или несчастного случая с катерами.
В своём обращении к президенту предприниматели просят помочь возобновить их бизнес, который является важной частью жизни и экономики Бостанлыкского района.