Янги ўқув йили яқинлашиши билан ота-оналар болаларини узоқ ёзги таътилдан кейин мактаб режимига қайтариш ҳақида кўпроқ ўйлай бошлашмоқда. Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўқувчиларнинг иммунитетини мустаҳкамлаш ва уларнинг ўқув жараёнига муваффақиятли мослашишини таъминлашга ёрдам берувчи бир қатор тавсияларни эълон қилди.
Уйқу ва ҳордиқ режимининг аҳамияти
Тўйимли овқатланиш
Фаст-фуд маҳсулотлари, газланган ичимликлар, снеклар ва ширинликлардан қочиш муҳим. Бу маҳсулотлар бола организмидан зарур витамин ва минералларни олиб қўйиш билан бирга, унинг умумий саломатлигига салбий таъсир кўрсатади. Бунинг ўрнига, рационда йодланган ош тузи, янги мевалар ва сабзавотлар, шунингдек, А ва Е витаминларига бой маҳсулотлар, масалан, сабзи, ширин картошка ва ёнғоқлар бўлиши керак.
Иммунитетни қўллаб-қувватлаш
Соғлиқни сақлаш вазирлиги болаларда иммунитетни сақлаш аҳамиятини ҳам таъкидламоқда. Асал каби табиий антиоксидантлар ва витамин ва микроэлементларга бой маҳсулотлар иммун тизимини мустаҳкамлаш ва касалликлар хавфини камайтиришга ёрдам беради. А витаминига бой маҳсулотларни рациона киритиш нафас йўллари инфекцияларидан ҳимоя қилишга ёрдам беради, Е витамини эса грипп ва бошқа вирусли инфекцияларга қарши курашишга ёрдам беради.
Нега бу муҳим?
Болани ўқув йилига тайёрлаш фақатгина мактаб анжомлари ва кийимларини харид қилишдан иборат эмас. Шунингдек, унинг саломатлиги ҳақида қайғуриш, янги шарт-шароитларга осон мослашиши ва мумкин бўлган касалликлардан қочиши учун муҳим. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тавсияларига амал қилиш ота-оналарга болаларининг соғлом ва самарали ўқув йили бошланишини таъминлашга ёрдам беради.

As the new school year approaches, parents are increasingly concerned about how to help their children return to the school routine after a long summer break. The Ministry of Health has released a series of recommendations that will help strengthen students’ immune systems and ensure their successful adaptation to the learning process.
The importance of sleep and rest
Another important aspect is the avoidance of electronic devices before bedtime. The use of computers, tablets, and phones negatively impacts sleep quality, leading to a decrease in the production of the hormone melatonin and an increase in cortisol levels—the stress hormone. This can weaken the immune system and increase the child’s susceptibility to various illnesses.
Balanced nutrition
It is important to avoid fast food, carbonated drinks, snacks, and sweets. These products not only deprive the child’s body of necessary vitamins and minerals but also negatively affect their overall health. Instead, the diet should include iodized salt, fresh fruits and vegetables, as well as foods rich in vitamins A and E, such as carrots, sweet potatoes, and nuts.
Immune system support
The Ministry of Health also emphasizes the importance of maintaining the immune system in children. Natural antioxidants like honey and foods rich in vitamins and minerals help strengthen the immune system and reduce the risk of illness. Including foods rich in vitamin A in the diet helps protect the body from respiratory infections, while vitamin E aids in fighting the flu and other viral infections.
Preparing a child for the school year is not just about buying school supplies and clothing. It is also important to take care of their health so that they can easily adapt to new conditions and avoid potential illnesses. Following the recommendations of the Ministry of Health will help parents ensure their children have a healthy and productive start to the school year.