Наманган вилояти Учқўрғон туманида ғалати бир воқеа содир бўлди. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига “Фарғона” маҳалласи аҳолиси томонидан қўнғироқ келиб тушди, унда кўчада нож ва ёғоч таёқ билан юрган ноадекват эркак ҳақида хабар берилган. У ўзини тажовузкорлик билан тутиб, йўловчиларга тегишли бўлиб, можаро чиқаришга уринган.
Ҳодиса жойига зудлик билан тумандаги тунги навбатчиликка тайинланган икки профилактика инспектори етиб келди. Улар эркакни тинчлантириш ва унинг безорилик ҳаракатларини тўхтатишга уринди. Бироқ, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, эркак фаол қаршилик кўрсатди. Нож ва таёқ билан қуролланган ҳолда у инспекторларга ҳужум қилиб, уларга тан жароҳати етказган.
Ушбу ҳодиса юзасидан туман прокуратураси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 219-моддаси 2-қисми (ҳокимият вакили ёки фуқаролик бурчини бажараётган шахсга қаршилик кўрсатиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Қўлга олинган шахсга нисбатан қамоққа олиш тарзида эҳтиёт чораси қўлланилган ва тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Эркак судья қароридан келиб чиқиб, уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоларидан бири билан жазоланиши мумкин.

Странная история произошла в Учкурганском районе Наманганской области. В правоохранительные органы поступил тревожный звонок от жителей махалли «Фергана», сообщивших о неадекватном мужчине, разгуливающем по улицам с ножом и деревянной палкой. Он вел себя агрессивно, приставая к прохожим и провоцируя конфликтные ситуации.
На место происшествия оперативно прибыли два профилактических инспектора, которые были назначены на ночное дежурство в этом районе. Они попытались утихомирить мужчину и предотвратить его хулиганские действия. Однако, вместо того чтобы подчиниться законным требованиям сотрудников правоохранительных органов, мужчина оказал активное сопротивление. Вооружившись ножом и палкой, он напал на инспекторов, нанеся им телесные повреждения.
В связи с этим инцидентом районная прокуратура возбудила уголовное дело по части 2 статьи 219 (сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг) Уголовного кодекса. В отношении задержанного была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, следственные действия продолжаются.
Мужчине грозит один из следующих видов наказания на усмотрение судьи: ограничение свободы от трех до пяти лет или лишение свободы от трех до пяти лет.