Наманган вилояти Учқўрғон туманида ғалати бир воқеа содир бўлди. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига “Фарғона” маҳалласи аҳолиси томонидан қўнғироқ келиб тушди, унда кўчада нож ва ёғоч таёқ билан юрган ноадекват эркак ҳақида хабар берилган. У ўзини тажовузкорлик билан тутиб, йўловчиларга тегишли бўлиб, можаро чиқаришга уринган.
Ҳодиса жойига зудлик билан тумандаги тунги навбатчиликка тайинланган икки профилактика инспектори етиб келди. Улар эркакни тинчлантириш ва унинг безорилик ҳаракатларини тўхтатишга уринди. Бироқ, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, эркак фаол қаршилик кўрсатди. Нож ва таёқ билан қуролланган ҳолда у инспекторларга ҳужум қилиб, уларга тан жароҳати етказган.
Ушбу ҳодиса юзасидан туман прокуратураси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 219-моддаси 2-қисми (ҳокимият вакили ёки фуқаролик бурчини бажараётган шахсга қаршилик кўрсатиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Қўлга олинган шахсга нисбатан қамоққа олиш тарзида эҳтиёт чораси қўлланилган ва тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Эркак судья қароридан келиб чиқиб, уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоларидан бири билан жазоланиши мумкин.

A strange incident occurred in the Uchqurghon district of Namangan region. Law enforcement received an alarming call from residents of the “Fergana” mahalla, reporting an unstable man wandering the streets with a knife and a wooden stick. He was behaving aggressively, harassing passersby and provoking confrontations.
Two preventive inspectors, assigned to night duty in the area, promptly arrived at the scene. They attempted to calm the man and prevent his hooligan actions. However, instead of complying with the lawful demands of the officers, the man actively resisted. Armed with a knife and a stick, he attacked the inspectors, inflicting bodily injuries on them.
In connection with this incident, the district prosecutor’s office initiated a criminal case under Part 2 of Article 219 (resistance to a representative of authority or a person performing civil duties) of the Criminal Code. The suspect was placed under arrest as a preventive measure, and investigative actions are ongoing.
The man faces one of the following penalties at the discretion of the judge: restriction of liberty from three to five years or imprisonment for the same period.