Уфада содир бўлган шов-шувли ҳодиса натижасида икки ўзбекистонлик мигрант тунги клубни ёқиб юбориш ва қоровулни ўлдиришга уринишда айбланиб, узоқ муддатли қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Иш материалларига кўра, ҳодиса 2023 йил 28 сентябрга ўтар кечаси содир бўлган. Уфадаги тунги клуб қоровуллари икки ўзбекистонликка алкоголли ҳолатда эканликларидан шубҳаланиб, клубга киришларига рухсат бермаган. Рад этилганидан жаҳли чиққан эркаклар қасос олишга қарор қилишган. Улар ёқилғи қуйиш шохобчасидан бензин олгач, қайтадан клубга келишган ва бир қоровулни ҳамда клубни ёништирувчи аралашма билан обди ва ёқиб юборишган.
Яхшики, муассаса ходимлари ва меҳмонлари ўз вақтида хавфсиз масофага ўтиб олишган, шунинг учун ҳеч ким жабрланмаган. Ходимлар ёлғиз ўзлари ёнғинни бартараф этиб, катта зарарни олдини олишган. Жиноятчилар воқеа жойидан қочиб кетишга уринган, аммо улар Уфа аэропортида, Москвага учиб кетмоқчи бўлган пайтда полиция томонидан қўлга олинган.
Суд иштирокчилардан бирини 11 йил озодликдан маҳрум қилишга, унинг шеригини эса 10 йилга ҳукм қилди. Икки маҳкум ҳам жазони қатъий режимдаги колонияда ўтайди.
Бундан ташқари, суд маҳкумларни жабрланувчи қоровулга 200 минг рубль миқдорида маънавий зарарни тўлашга мажбур қилди. Ҳукм ҳозирча қонуний кучга кирмаган, бу томонларга қонуний тартибда унинг устидан шикоят қилиш имконини беради.

As a result of a high-profile incident in Ufa, two migrants from Uzbekistan were sentenced to long prison terms for setting fire to a nightclub and attempting to kill the venue’s security guard. According to case materials, the incident occurred on the night of September 28, 2023. Security guards at a nightclub in Ufa refused entry to the two Uzbek citizens, suspecting them of being intoxicated. Angered by the refusal, the men decided to take revenge. They filled a container with gasoline at a gas station, then returned to the venue, doused one of the security guards and the club itself with the flammable mixture, and set it on fire.
Fortunately, the staff and guests of the venue were able to move to a safe distance in time, so no one was injured. The staff managed to extinguish the fire on their own, preventing significant damage. The criminals attempted to flee the scene but were apprehended by police at Ufa airport as they tried to board a flight to Moscow.
The court sentenced one of the defendants to 11 years in prison and the other to 10 years. Both convicts will serve their sentences in a high-security penal colony.
In addition, the court ordered the convicts to pay 200,000 rubles in moral damages to the security guard. The verdict has not yet entered into legal force, allowing the parties to appeal the decision according to the law.