Уфада содир бўлган шов-шувли ҳодиса натижасида икки ўзбекистонлик мигрант тунги клубни ёқиб юбориш ва қоровулни ўлдиришга уринишда айбланиб, узоқ муддатли қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Иш материалларига кўра, ҳодиса 2023 йил 28 сентябрга ўтар кечаси содир бўлган. Уфадаги тунги клуб қоровуллари икки ўзбекистонликка алкоголли ҳолатда эканликларидан шубҳаланиб, клубга киришларига рухсат бермаган. Рад этилганидан жаҳли чиққан эркаклар қасос олишга қарор қилишган. Улар ёқилғи қуйиш шохобчасидан бензин олгач, қайтадан клубга келишган ва бир қоровулни ҳамда клубни ёништирувчи аралашма билан обди ва ёқиб юборишган.
Яхшики, муассаса ходимлари ва меҳмонлари ўз вақтида хавфсиз масофага ўтиб олишган, шунинг учун ҳеч ким жабрланмаган. Ходимлар ёлғиз ўзлари ёнғинни бартараф этиб, катта зарарни олдини олишган. Жиноятчилар воқеа жойидан қочиб кетишга уринган, аммо улар Уфа аэропортида, Москвага учиб кетмоқчи бўлган пайтда полиция томонидан қўлга олинган.
Суд иштирокчилардан бирини 11 йил озодликдан маҳрум қилишга, унинг шеригини эса 10 йилга ҳукм қилди. Икки маҳкум ҳам жазони қатъий режимдаги колонияда ўтайди.
Бундан ташқари, суд маҳкумларни жабрланувчи қоровулга 200 минг рубль миқдорида маънавий зарарни тўлашга мажбур қилди. Ҳукм ҳозирча қонуний кучга кирмаган, бу томонларга қонуний тартибда унинг устидан шикоят қилиш имконини беради.

В результате резонансного инцидента, произошедшего в Уфе, два мигранта из Узбекистана были приговорены к длительным тюремным срокам за поджог ночного клуба и покушение на убийство охранника заведения. Согласно материалам дела, инцидент произошел ночью 28 сентября 2023 года. Охранники ночного заведения в Уфе отказали двоим гражданам Узбекистана во входе в клуб, заподозрив их в алкогольном опьянении. Возмущенные отказом, мужчины решили отомстить. Они набрали на заправке бензин, после чего вернулись к заведению, облили одного из охранников и сам клуб горючей смесью и подожгли.
К счастью, работникам и гостям заведения удалось вовремя отойти на безопасное расстояние, поэтому никто не пострадал. Персонал сумел самостоятельно ликвидировать возгорание, предотвратив большие разрушения. Преступники попытались скрыться с места преступления, но были задержаны полицейскими в уфимском аэропорту, когда они пытались улететь в Москву.
Суд приговорил одного из фигурантов к 11 годам лишения свободы, а его сообщника – к 10 годам. Оба осужденных будут отбывать наказание в исправительной колонии строгого режима.
Кроме того, суд обязал осужденных выплатить компенсацию морального вреда потерпевшему охраннику в размере 200 тысяч рублей. Приговор в законную силу пока не вступил, что позволяет сторонам обжаловать его в установленном законом порядке.