АҚШ элчихонаси Ўзбекистон миллий аёллар самбо жамоаси бош мураббийи, профессионал жиу-житсу ва дзюдо инструкторлари, шунингдек, АҚШнинг халқаро алмашинув дастурлари битирувчилари бўлган Американинг психологик ассоциацияси аъзоси бўлган профессионал психолог билан ҳамкорликда Тошкентда ўзини ҳимоя қилиш курсларининг янги даврасини ишга туширмоқда. Курслар аёллар ва қизларда ишончни ривожлантириш ва ўзини ҳимоя қилиш кўникмаларини эгаллашга қаратилган.
Машғулотлар 2024 йил сентябридан бошлаб уч ой давомида замонавий BeFit Box тренажёр залида ўтказилади. Машғулотлар бошланишининг аниқ санаси танланган иштирокчиларга қўшимча равишда хабар берилади. Танлов жараёнида ҳар бири максимум 30 иштирокчидан иборат бўлган икки ёш гуруҳи шакллантирилади.
Гуруҳ A: 13 дан 17 ёшгача бўлган қизлар – сешанба, пайшанба ва шанба кунлари соат 15:00 дан 16:00 гача. Кичик гуруҳга ариза бериш учун ушбу ҳавола орқали анкета тўлдириш керак.
Гуруҳ B: 18 ёшдан катта бўлган аёллар – сешанба, пайшанба ва шанба кунлари соат 20:00 дан 21:00 гача. Катта гуруҳга ариза бериш учун ушбу ҳавола орқали анкета тўлдириш керак.
Курс иштирокчилари ўзини ҳимоя қилиш учун машқлар мажмуасини ўзлаштирадилар ва махсус машқлар орқали жисмоний тайёргарликларини яхшилайдилар. Ўзини ҳимоя қилиш кўникмаларидан ташқари, иштирокчилар низоларни ҳал қилиш, очиқ мулоқот ва стрессни бошқариш усулларини ўрганадилар.
Аризаларни топширишнинг сўнгги муддати: душанба, 12 август.
“Биз ҳар бир гуруҳда кўриб чиқиш учун атиги 30 та аризани қабул қила оламиз. Аризалар сўнгги муддатга қадар ёки аризалар сони 30 га етгунча кўриб чиқилади, қаери аввало юз берса”, – дея таъкидладилар америкалик дипломатлар.

The U.S. Embassy, in collaboration with the head coach of the Uzbekistan national women’s sambo team, professional jiu-jitsu and judo instructors, as well as a professional psychologist who is a member of the American Psychological Association and an alumnus of U.S. international exchange programs, is launching a new round of self-defense courses in Tashkent. The courses are aimed at building confidence in women and girls and equipping them with self-defense skills.
The training sessions will be held over three months, starting in September 2024, at the modern BeFit Box gym. The exact start date of the sessions will be communicated additionally to all selected participants. During the selection process, two age groups will be formed, each consisting of a maximum of 30 participants.
Group A: Girls aged 13 to 17 – Tuesday, Thursday, and Saturday from 15:00 to 16:00. To apply for the junior group, please follow this link and fill out the application form.
Group B: Women aged 18 and older – Tuesday, Thursday, and Saturday from 20:00 to 21:00. To apply for the senior group, please follow this link and fill out the application form.
Course participants will master a set of self-defense techniques and improve their physical fitness through special exercises. In addition to self-defense skills, participants will learn conflict resolution methods, open communication, and stress management.
The application deadline is Monday, August 12.
“We can accept only 30 applications for consideration in each group. Applications will be reviewed until the deadline or until the number of applications reaches 30, whichever comes first,” the American diplomats noted.