АҚШ элчихонаси Ўзбекистон миллий аёллар самбо жамоаси бош мураббийи, профессионал жиу-житсу ва дзюдо инструкторлари, шунингдек, АҚШнинг халқаро алмашинув дастурлари битирувчилари бўлган Американинг психологик ассоциацияси аъзоси бўлган профессионал психолог билан ҳамкорликда Тошкентда ўзини ҳимоя қилиш курсларининг янги даврасини ишга туширмоқда. Курслар аёллар ва қизларда ишончни ривожлантириш ва ўзини ҳимоя қилиш кўникмаларини эгаллашга қаратилган.
Машғулотлар 2024 йил сентябридан бошлаб уч ой давомида замонавий BeFit Box тренажёр залида ўтказилади. Машғулотлар бошланишининг аниқ санаси танланган иштирокчиларга қўшимча равишда хабар берилади. Танлов жараёнида ҳар бири максимум 30 иштирокчидан иборат бўлган икки ёш гуруҳи шакллантирилади.
Гуруҳ A: 13 дан 17 ёшгача бўлган қизлар – сешанба, пайшанба ва шанба кунлари соат 15:00 дан 16:00 гача. Кичик гуруҳга ариза бериш учун ушбу ҳавола орқали анкета тўлдириш керак.
Гуруҳ B: 18 ёшдан катта бўлган аёллар – сешанба, пайшанба ва шанба кунлари соат 20:00 дан 21:00 гача. Катта гуруҳга ариза бериш учун ушбу ҳавола орқали анкета тўлдириш керак.
Курс иштирокчилари ўзини ҳимоя қилиш учун машқлар мажмуасини ўзлаштирадилар ва махсус машқлар орқали жисмоний тайёргарликларини яхшилайдилар. Ўзини ҳимоя қилиш кўникмаларидан ташқари, иштирокчилар низоларни ҳал қилиш, очиқ мулоқот ва стрессни бошқариш усулларини ўрганадилар.
Аризаларни топширишнинг сўнгги муддати: душанба, 12 август.
“Биз ҳар бир гуруҳда кўриб чиқиш учун атиги 30 та аризани қабул қила оламиз. Аризалар сўнгги муддатга қадар ёки аризалар сони 30 га етгунча кўриб чиқилади, қаери аввало юз берса”, – дея таъкидладилар америкалик дипломатлар.

Посольство США в сотрудничестве с главным тренером национальной женской сборной команды Узбекистана по самбо, профессиональными инструкторами по джиу-джитсу и дзюдо, а также профессиональным психологом, членом Американской психологической ассоциации, которые являются выпускниками программ международного обмена США, запускает новый раунд курсов самообороны в Ташкенте. Курсы направлены на развитие уверенности у женщин и девочек и овладение навыками самозащиты.
Занятия будут проходить в течение трех месяцев, начиная с сентября 2024 года, в современном тренажерном зале BeFit Box. Точная дата начала занятий будет сообщена дополнительно всем отобранным участникам. В ходе отбора будут сформированы две возрастные группы, состоящие максимум из 30 участников.
Группа A: девочки от 13 до 17 лет – вторник, четверг и суббота с 15:00 до 16:00. Чтобы подать заявку в младшую группу, необходимо перейти по этой ссылке и заполнить анкету.
Группа B: женщины от 18 лет и старше – вторник, четверг и суббота с 20:00 до 21:00. Чтобы подать заявку в старшую группу, необходимо перейти по этой ссылке и заполнить анкету.
Участники курса освоят комплекс приемов для самозащиты и с помощью специальных упражнений улучшат свою физическую подготовку. Помимо навыков самообороны, участники изучат методы разрешения конфликтов, открытой коммуникации и управления стрессом.
Занятия с профессиональным коучем по развитию уверенности у девочек и женщин будут проходить один раз в неделю в один из указанных дней:
Группа A: вторник, четверг и суббота с 16:30 до 18:00.
Группа B: вторник, четверг и суббота с 18:00 до 20:30.
Крайний срок подачи заявок: понедельник, 12 августа.
«Мы можем принять всего 30 заявок на рассмотрение в каждую группу. Заявки будут рассматриваться до истечения крайнего срока или до тех пор, пока количество заявок не достигнет 30, в зависимости от того, что наступит раньше», – отметили американские дипломаты.