Наманган вилоятида тўрт киши жабрланган аттракцион бўйича қизиқарли маълумотлар аниқланди. Эслатиб ўтамиз, техник носозлик туфайли аттракцион ўриндиқлари дарахт шохларига урилиб, уч киши енгил жароҳатланган ва бир киши сон суягини синдирган. Текширувдан сўнг, маҳаллий ҳокимият вакиллари ушбу аттракцион ноқонуний ўрнатилгани ва эксплуатация учун рухсат олмагани ҳақида хабар беришди. Бу мумкинми эди?
Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси аттракционнинг тегишли келишув ва назоратсиз ўрнатилганини тасдиқлади. Ҳозирда ушбу ҳодиса тафсилотларини ўрганиш учун ишчи гуруҳ тузилган ва текширув натижаларига кўра қонунчиликка мувофиқ чоралар кўрилади.
Шуни таъкидлаш лозимки, бундай иншоотларни ўрнатиш қатъий норматив ҳужжатларга риоя қилишни ва зарур рухсатномаларни олишни талаб қилади. Бироқ, Чуст туманидаги боғдаги аттракцион рўйхатга олинмаган ва эксплуатация учун рухсатномага эга эмас, бу қонунбузарликдир. Нима учун бу ҳолатни маҳаллий ҳокимиятлар инкор қилишди? Илгари текширувчилар қаерда эдилар ва бундай қанча аттракционлар мамлакатимизда ишламоқда? Умид қиламизки, бу саволлар жавобсиз қолмайди.
Аттракционларнинг хавфсизлиги барча учун устувор бўлиши керак, шу билан бирга, уларнинг асосий фойдаланувчилари болалар эканлиги сабабли, фожиали ҳодисаларнинг олдини олиш керак. Шунинг учун маҳаллий ҳокимиятлар бундай объектларни назорат қилишни кучайтиришлари лозим.

Интересные подробности выясняются об аттракционе в Наманганской области, где в ходе катания пострадали четыре человека. Напомним, что из-за технической неисправности аттракциона сиденья с людьми столкнулись с ветками дерева, трое человек получили легкие травмы, еще один – перелом бедренной кости. После проверки власти сообщили, что данный аттракцион был установлен самовольно и не получал разрешение на эксплуатацию. А что так можно было?
Государственный комитет по промышленной безопасности подтвердил, что аттракцион был установлен без соответствующего согласования и контроля. В настоящее время создана рабочая группа для изучения обстоятельств этого происшествия, по итогам проверки будут приняты меры в соответствии с законодательством.
Отметим, что установка подобных сооружений требует строгого соблюдения нормативных актов и получения разрешительных документов. Однако аттракцион в парке в Чустском районе не был зарегистрирован и не имел разрешения на эксплуатацию, что является грубым нарушением законодательства. Почему это игнорировали местные власти? Где раньше были проверяющие и сколько еще таких аттракционов работает в нашей стране? Надеемся все эти вопросы не останутся без ответа.
Безопасность аттракционов должна быть приоритетом для всех, чтобы избежать трагических инцидентов, тем более что их основными пользователями являются дети. Поэтому власти должны усилить контроль за всеми подобными объектами.