O‘zbekiston Prezidenti bugungi yig‘ilishda asosiy oziq-ovqat mahsulotlari, xususan go‘sht va kartoshka narxlarining oshishi muammosiga e’tibor qaratib, bu borada Bosh prokuraturaga nazorat va monitoringni kuchaytirish topshirig‘ini berdi. Mamlakatning bir qancha hududlarida oziq-ovqat mahsulotlari narxining sezilarli darajada oshishi kuzatilgan bo‘lib, bunga zaxiralar va yetkazib berish tizimidagi kamchiliklar sabab bo‘lgan.
O‘tkazilgan yig‘ilishda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash choralari tanqidiy baholandi: respublikaning 18 ta tuman va shaharlarida go‘sht, kartoshka, sabzi, piyoz va guruch bilan ta’minotdagi uzilishlar aniqlanib, bu ta’minotdagi muammolar narx siyosatiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, aholining xarajatlarini oshirib yuborgan.
Prezident, shuningdek, Sirdaryo va Xorazm viloyatlarida, shuningdek, Toshkent shahrida mahalliy byudjetlardan oziq-ovqat zaxiralarini yaratish uchun mablag‘ ajratilmaganligini ta’kidladi, bu esa vaziyatni yanada og‘irlashtirgan.
Bozorni barqarorlashtirish maqsadida Bosh prokuratura, Raqobat qo‘mitasi va boshqa mas’ul idoralarga maxsus hududiy ishchi guruhlarini tuzish topshirildi. Bu guruhlar zaxiralarning mavjudligi va narxlarning o‘sishini kuzatib boradi hamda narxlar eng yuqori ko‘tarilgan hududlarda tezkor choralar ko‘radi. Bundan tashqari, viloyat, tuman va shahar hokimlariga 620 ming tonna mahsulot zaxirasini yaratish vazifasi yuklatildi.
Prezident oziq-ovqat xavfsizligi ustuvor vazifa ekanini ta’kidlab, oziq-ovqat narxlarini o‘sishiga qarshi tezkor choralar ko‘rish zarurligini qayd etdi.

Today, during a meeting, the President of Uzbekistan highlighted the issue of rising prices for essential food products, particularly meat and potatoes, instructing the Prosecutor General’s Office to strengthen monitoring and control in this area. Significant price increases for food items have been reported in several regions of the country, caused by shortcomings in stock reserves and supply chain management.
During the meeting, food security measures were critically assessed. In 18 districts and cities across the republic, disruptions in the supply of meat, potatoes, carrots, onions, and rice have been identified, negatively impacting pricing policies and causing an increase in costs for the public.
The President also noted that in the Syrdarya and Khorezm regions, as well as in Tashkent city, local budgets did not allocate funds for creating food reserves, worsening the situation.
To stabilize the market, the Prosecutor General’s Office, the Anti-Monopoly Committee, and other responsible agencies have been instructed to establish regional working groups. These groups will monitor stock levels, track price increases, and respond promptly to fluctuations in areas where the situation is particularly challenging. Additionally, regional and local authorities have been tasked with creating food reserves totaling 620,000 tons.
The President emphasized that food security remains a priority and stressed the need for prompt measures to curb rising food prices.