O‘zbekiston Prezidenti bugungi yig‘ilishda asosiy oziq-ovqat mahsulotlari, xususan go‘sht va kartoshka narxlarining oshishi muammosiga e’tibor qaratib, bu borada Bosh prokuraturaga nazorat va monitoringni kuchaytirish topshirig‘ini berdi. Mamlakatning bir qancha hududlarida oziq-ovqat mahsulotlari narxining sezilarli darajada oshishi kuzatilgan bo‘lib, bunga zaxiralar va yetkazib berish tizimidagi kamchiliklar sabab bo‘lgan.
O‘tkazilgan yig‘ilishda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash choralari tanqidiy baholandi: respublikaning 18 ta tuman va shaharlarida go‘sht, kartoshka, sabzi, piyoz va guruch bilan ta’minotdagi uzilishlar aniqlanib, bu ta’minotdagi muammolar narx siyosatiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, aholining xarajatlarini oshirib yuborgan.
Prezident, shuningdek, Sirdaryo va Xorazm viloyatlarida, shuningdek, Toshkent shahrida mahalliy byudjetlardan oziq-ovqat zaxiralarini yaratish uchun mablag‘ ajratilmaganligini ta’kidladi, bu esa vaziyatni yanada og‘irlashtirgan.
Bozorni barqarorlashtirish maqsadida Bosh prokuratura, Raqobat qo‘mitasi va boshqa mas’ul idoralarga maxsus hududiy ishchi guruhlarini tuzish topshirildi. Bu guruhlar zaxiralarning mavjudligi va narxlarning o‘sishini kuzatib boradi hamda narxlar eng yuqori ko‘tarilgan hududlarda tezkor choralar ko‘radi. Bundan tashqari, viloyat, tuman va shahar hokimlariga 620 ming tonna mahsulot zaxirasini yaratish vazifasi yuklatildi.
Prezident oziq-ovqat xavfsizligi ustuvor vazifa ekanini ta’kidlab, oziq-ovqat narxlarini o‘sishiga qarshi tezkor choralar ko‘rish zarurligini qayd etdi.

Президент Узбекистана сегодня в ходе совещания обратил внимание на проблему роста цен на основные продукты питания, в частности мясо и картофель, поручив Генеральной прокуратуре усилить контроль и мониторинг в этом направлении. В ряде регионов страны были отмечены случаи значительного повышения стоимости продовольственных товаров, что было вызвано недостатками в запасах и организации поставок.
На прошедшем совещании были критически оценены меры по обеспечению продовольственной безопасности: в 18 районах и городах республики выявлены сбои в обеспечении рынков мясом, картофелем, морковью, луком и рисом. Эти перебои в поставках негативно сказались на ценовой политике и вызвали рост стоимости для населения.
Президент также отметил, что в Сырдарьинской и Хорезмской областях, а также в городе Ташкенте местные бюджеты не выделили средств на создание продовольственных резервов, что усугубило ситуацию.
Чтобы стабилизировать рынок, Генеральной прокуратуре, Антимонопольному комитету и другим ответственным ведомствам поручено создать специальные региональные рабочие группы. Эти группы будут контролировать наличие запасов и отслеживать рост цен, а также оперативно реагировать на колебания стоимости в тех регионах, где ситуация наиболее сложная. Вдобавок к этому главы областей, районов и городов получили задачу — создать продовольственные резервы в объеме 620 тысяч тонн.
Президент подчеркнул, что продовольственная безопасность остается приоритетом, и указал на необходимость оперативных мер для сдерживания роста цен на продукты питания.