Yaqinda ijtimoiy tarmoqlarda ikki yigit o‘zlarining “Spark” avtomobilidan tushib, yo‘lni to‘sib qo‘ygan holda jamoat transporti haydovchisi va yo‘lovchilar bilan tortishayotgan videosi paydo bo‘ldi. Guvohlarning aytishicha, mojaroga avtobus haydovchisi o‘z yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanayotganda yengil avtomobilga yo‘l bermagani sabab bo‘lgan.
30-oktabr kuni yuz bergan ushbu voqea katta jamoatchilik e’tiborini tortdi va huquqni muhofaza qilish organlari tergov ishlari bilan shug‘ullanishdi. Tekshiruv davomida huquqbuzarlarning shaxsi aniqlangan.
Dastlabki surishtiruv natijalariga ko‘ra, yengil avtomobildagi ikki erkak avtobus haydovchisi va yo‘lovchilariga nisbatan hurmatsizlik ko‘rsatib, jamoat tartibini buzgan. Huquqbuzarlar ichki ishlar bo‘limiga chaqirilib, avtobus haydovchisi va keksa yo‘lovchidan uzr so‘rashdi. Shuningdek, ular voqeaning guvohi bo‘lgan mahalla aholisidan ham pushaymonligini bildirishdi.
Ushbu shaxslarga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzildi. Sud yig‘ilishidan so‘ng, qonuniy qaror qabul qilinadi, bu esa, kutilishicha, yo‘l harakati qoidalarini va boshqalarga hurmatni unutadigan boshqa haydovchilar uchun saboq bo‘ladi.
Huquqbuzarlarga uchdan beshgacha bazaviy hisoblash miqdorida (1,1 milliondan 1,8 million so‘mgacha) jarima yoki o‘n besh sutkagacha ma’muriy qamoq jazosi berilishi mumkin.
Ushbu holat yo‘llarda tajovuz muammosini ta’kidlaydi va jamoat transporti, ayniqsa, o‘z yo‘nalishida harakatlanayotganda, harakatlanish ustuvorligiga ega ekanligini eslatadi. Bunday holatlar takrorlanmasligi uchun o‘zaro hurmatni saqlash muhimdir.

На днях в социальных сетях появилось видео, в котором двое молодых людей выскакивают из своего автомобиля «Спарк», перегородившего дорогу общественному транспорту, и начинают конфликт с водителем и пассажирами автобуса. По словам очевидцев, причиной конфликта стало то, что водитель автобуса, следуя по маршруту, не уступил дорогу легковому автомобилю.
Ситуация, произошедшая 30 октября, вызвала широкий общественный резонанс, и к расследованию подключились правоохранительные органы. В ходе оперативных мероприятий были установлены личности правонарушителей.
По результатам доследственной проверки выяснилось, что двое мужчин из автомобиля проявили неуважение к водителю и пассажирам автобуса, нарушив общественный порядок. Правонарушители были вызваны в местное отделение внутренних дел, где принесли извинения водителю автобуса и пожилому пассажиру. Они также выразили сожаление за содеянное перед жителями махалли, ставшими свидетелями инцидента.
В отношении мужчин были составлены административные протоколы по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство). По итогам судебного заседания будет вынесено соответствующее законное решение, которое, как ожидается, станет уроком для других водителей, забывающих о правилах дорожного движения и уважении к окружающим.
Нарушителям грозит штраф в размере от трех до пяти базовых расчетных величин (от 1,1 миллиона до 1,8 миллиона сумов) или административный арест до пятнадцати суток.
Этот случай подчеркивает проблему агрессии на дорогах и напоминает, что общественный транспорт имеет право на приоритет в движении, особенно когда речь идет о соблюдении маршрута. Важно помнить о взаимоуважении, чтобы подобные конфликты больше не повторялись.