Yaqinda ijtimoiy tarmoqlarda ikki yigit o‘zlarining “Spark” avtomobilidan tushib, yo‘lni to‘sib qo‘ygan holda jamoat transporti haydovchisi va yo‘lovchilar bilan tortishayotgan videosi paydo bo‘ldi. Guvohlarning aytishicha, mojaroga avtobus haydovchisi o‘z yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanayotganda yengil avtomobilga yo‘l bermagani sabab bo‘lgan.
30-oktabr kuni yuz bergan ushbu voqea katta jamoatchilik e’tiborini tortdi va huquqni muhofaza qilish organlari tergov ishlari bilan shug‘ullanishdi. Tekshiruv davomida huquqbuzarlarning shaxsi aniqlangan.
Dastlabki surishtiruv natijalariga ko‘ra, yengil avtomobildagi ikki erkak avtobus haydovchisi va yo‘lovchilariga nisbatan hurmatsizlik ko‘rsatib, jamoat tartibini buzgan. Huquqbuzarlar ichki ishlar bo‘limiga chaqirilib, avtobus haydovchisi va keksa yo‘lovchidan uzr so‘rashdi. Shuningdek, ular voqeaning guvohi bo‘lgan mahalla aholisidan ham pushaymonligini bildirishdi.
Ushbu shaxslarga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzildi. Sud yig‘ilishidan so‘ng, qonuniy qaror qabul qilinadi, bu esa, kutilishicha, yo‘l harakati qoidalarini va boshqalarga hurmatni unutadigan boshqa haydovchilar uchun saboq bo‘ladi.
Huquqbuzarlarga uchdan beshgacha bazaviy hisoblash miqdorida (1,1 milliondan 1,8 million so‘mgacha) jarima yoki o‘n besh sutkagacha ma’muriy qamoq jazosi berilishi mumkin.
Ushbu holat yo‘llarda tajovuz muammosini ta’kidlaydi va jamoat transporti, ayniqsa, o‘z yo‘nalishida harakatlanayotganda, harakatlanish ustuvorligiga ega ekanligini eslatadi. Bunday holatlar takrorlanmasligi uchun o‘zaro hurmatni saqlash muhimdir.

Recently, a video surfaced on social media showing two young men jumping out of their “Spark” car, which had blocked the road for public transport, and starting an altercation with the bus driver and passengers. According to eyewitnesses, the conflict arose because the bus driver, following his route, did not yield to the car.
The incident, which took place on October 30, generated significant public outcry, prompting law enforcement to investigate. During their investigation, authorities identified the offenders.
According to the preliminary investigation, the two men in the car displayed disrespect towards the bus driver and passengers, thus disturbing public order. The offenders were summoned to the local internal affairs department, where they apologized to the bus driver and an elderly passenger. They also expressed regret for their actions in front of the neighborhood residents who witnessed the incident.
Administrative protocols were drawn up against the men under Article 183 of the Administrative Code (minor hooliganism). After the court hearing, an appropriate legal decision will be made, which is expected to serve as a lesson for other drivers who neglect traffic rules and respect for others.
The offenders face a fine ranging from three to five base calculation units (from 1.1 million to 1.8 million soums) or up to fifteen days of administrative detention.
This incident highlights the problem of road aggression and serves as a reminder that public transport has the right of way, especially when following a designated route. It’s important to maintain mutual respect to prevent such conflicts from occurring in the future.