O‘zbekiston hukumati davlat maktablarida darsliklar uchun to‘lovni qayta joriy etishini e’lon qildi va ushbu chorani 2025 yil byudjeti loyihasiga kiritdi. Rejaga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, 2–11-sinf o‘quvchilari uchun darsliklar va ish daftarlari ijarasi uchun ota-onalar yana to‘lov to‘lashlari lozim bo‘ladi.
Hujjatda ta’kidlanishicha, ushbu to‘lov ota-onalarni o‘quv materiallari bilan ta’minlash jarayonida faol ishtirok etishga jalb qilish, ularning kitoblarni asrab-avaylashga mas’uliyatliroq yondashishlariga rag‘batlantirish uchun joriy etilmoqda. Hozirda bir komplekt darsliklar va ish daftarlari davlatga o‘rtacha 450–500 ming so‘mga tushadi. Shundan taxminan 100–150 ming so‘mi ish daftarlarga ajratiladi. Rejaga ko‘ra, ota-onalar bir komplekt uchun taxminan 80 ming so‘m to‘lashlari kerak bo‘ladi — bu uning haqiqiy qiymatining faqat 16–18% ni tashkil qiladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yig‘ilgan mablag‘lar har yili 376,6 milliard so‘mni tashkil qilishi kutilmoqda va bu mablag‘lar o‘quvchilar uchun ish daftarlari chop etish va tarqatish xarajatlarini qisman qoplash uchun yo‘naltiriladi. Hokimiyat to‘liq bepul ijaradan voz kechib, qisman moliyalashtirishga o‘tish ota-onalarning mas’uliyatini oshirishini ta’kidlamoqda. Darsliklarni to‘liq davlat byudjeti hisobiga ta’minlash ko‘pchilik ota-onalar va o‘quvchilarda darsliklarni asrab-avaylashga e’tiborsiz munosabatni keltirib chiqardi, bu esa ularning holati va xizmat muddatiga ta’sir ko‘rsatgan. Endi esa ijara to‘lovi hukumat fikriga ko‘ra, o‘quv materiallaridan e’tiborliroq foydalanish uchun rag‘bat bo‘ladi.
O‘zbekistonda darsliklar ijara to‘lovi tizimi yangi emas — u ilk bor 2000-yillar boshlarida Osiyo taraqqiyot banki loyihasi doirasida joriy etilgan edi. Ammo 2022 yilda darsliklarning ijara to‘lovi keskin oshganda, jamoatchilik bunga keskin munosabat bildirdi va to‘lovni bekor qilishni talab qildi. Vaziyat shunday darajaga yetdiki, prezident shaxsan aralashib, bepul ijarani tashkil qilish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishni topshirdi va bu amalga oshirildi.
Shunday qilib, yangi tashabbus, ayniqsa, jamiyat darsliklarni bepul taqdim etishga o‘rganib qolgan sharoitda, yana bir muhokama va norozilik to‘lqinini keltirib chiqarishi mumkin.

The government of Uzbekistan has announced the reintroduction of fees for textbooks in public schools, incorporating this measure into the 2025 budget proposal. According to the plan, starting from the 2025/2026 academic year, parents will once again be required to pay for the rental of textbooks and workbooks for students in grades 2–11.
As stated in the document, this fee is being introduced to actively involve parents in providing educational materials, encouraging them to take greater responsibility in preserving and maintaining the books. Currently, the cost of a complete set of textbooks and workbooks averages between 450,000 and 500,000 soums for the state, with approximately 100,000–150,000 soums allocated to workbooks. It is expected that parents will pay around 80,000 soums per set—only 16–18% of the actual cost.
The collected funds, estimated to total 376.6 billion soums annually, will be used to partially cover the costs of printing and distributing workbooks among students. Authorities emphasize that moving from full free textbook rental to partial funding will increase parents’ responsibility. Full funding of educational materials by the state budget led many parents and students to develop a careless attitude toward preserving textbooks, which affected their condition and lifespan. Now, the government believes that the rental fee will serve as a motivation for more careful use of educational materials.
The textbook rental fee system is not new to Uzbekistan—it was first introduced in the early 2000s under an Asian Development Bank project. However, in 2022, when the rental fee significantly increased, the public reacted strongly, demanding the removal of the fee. The situation escalated to the point that the president personally ordered urgent measures to organize free rentals, which was promptly implemented.
This new initiative may spark another wave of debate and dissatisfaction, especially as society has become accustomed to the free provision of textbooks.