O‘zbekiston hukumati davlat maktablarida darsliklar uchun to‘lovni qayta joriy etishini e’lon qildi va ushbu chorani 2025 yil byudjeti loyihasiga kiritdi. Rejaga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab, 2–11-sinf o‘quvchilari uchun darsliklar va ish daftarlari ijarasi uchun ota-onalar yana to‘lov to‘lashlari lozim bo‘ladi.
Hujjatda ta’kidlanishicha, ushbu to‘lov ota-onalarni o‘quv materiallari bilan ta’minlash jarayonida faol ishtirok etishga jalb qilish, ularning kitoblarni asrab-avaylashga mas’uliyatliroq yondashishlariga rag‘batlantirish uchun joriy etilmoqda. Hozirda bir komplekt darsliklar va ish daftarlari davlatga o‘rtacha 450–500 ming so‘mga tushadi. Shundan taxminan 100–150 ming so‘mi ish daftarlarga ajratiladi. Rejaga ko‘ra, ota-onalar bir komplekt uchun taxminan 80 ming so‘m to‘lashlari kerak bo‘ladi — bu uning haqiqiy qiymatining faqat 16–18% ni tashkil qiladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yig‘ilgan mablag‘lar har yili 376,6 milliard so‘mni tashkil qilishi kutilmoqda va bu mablag‘lar o‘quvchilar uchun ish daftarlari chop etish va tarqatish xarajatlarini qisman qoplash uchun yo‘naltiriladi. Hokimiyat to‘liq bepul ijaradan voz kechib, qisman moliyalashtirishga o‘tish ota-onalarning mas’uliyatini oshirishini ta’kidlamoqda. Darsliklarni to‘liq davlat byudjeti hisobiga ta’minlash ko‘pchilik ota-onalar va o‘quvchilarda darsliklarni asrab-avaylashga e’tiborsiz munosabatni keltirib chiqardi, bu esa ularning holati va xizmat muddatiga ta’sir ko‘rsatgan. Endi esa ijara to‘lovi hukumat fikriga ko‘ra, o‘quv materiallaridan e’tiborliroq foydalanish uchun rag‘bat bo‘ladi.
O‘zbekistonda darsliklar ijara to‘lovi tizimi yangi emas — u ilk bor 2000-yillar boshlarida Osiyo taraqqiyot banki loyihasi doirasida joriy etilgan edi. Ammo 2022 yilda darsliklarning ijara to‘lovi keskin oshganda, jamoatchilik bunga keskin munosabat bildirdi va to‘lovni bekor qilishni talab qildi. Vaziyat shunday darajaga yetdiki, prezident shaxsan aralashib, bepul ijarani tashkil qilish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishni topshirdi va bu amalga oshirildi.
Shunday qilib, yangi tashabbus, ayniqsa, jamiyat darsliklarni bepul taqdim etishga o‘rganib qolgan sharoitda, yana bir muhokama va norozilik to‘lqinini keltirib chiqarishi mumkin.

Власти Узбекистана анонсировали возвращение платы за учебники в государственных школах, включив эту меру в проект бюджета на 2025 год. Согласно предложению, с 2025/2026 учебного года родители вновь будут обязаны платить за аренду учебников и рабочих тетрадей для учеников 2–11 классов.
Как указано в документе, эта плата вводится для активного привлечения родителей в процесс обеспечения учебными материалами, мотивируя их ответственнее относиться к сохранности и уходу за книгами.
На данный момент один комплект учебников и рабочих тетрадей обходится государству в среднем в 450–500 тысяч сумов. Из них примерно 100–150 тысяч сумов выделяется на рабочие тетради. Планируется, что родители будут оплачивать около 80 тысяч сумов за комплект — то есть всего лишь 16–18% от его реальной стоимости.
Собранные средства, общая сумма которых, по расчетам, составит 376,6 миллиарда сумов ежегодно, будут направляться на частичное покрытие расходов по печати и распространению рабочих тетрадей среди учеников.
Властями подчеркивается, что отказ от полной бесплатной аренды учебников в пользу частичного финансирования повысит ответственность родителей. Полное финансирование учебных материалов за счёт Государственного бюджета привело к тому, что у многих родителей и учеников возникло небрежное отношение к сохранности учебников, что повлияло на их состояние и срок службы. Теперь же плата за аренду станет, по мнению правительства, мотивацией более бережного использования учебных материалов.
Система платной аренды учебников не нова для Узбекистана — она была впервые введена в начале 2000-х годов в рамках проекта Азиатского банка развития. Однако в 2022 году, когда арендная плата за учебники значительно возросла, общественность остро отреагировала на это, требуя отмены платы. Ситуация достигла такого уровня, что президент лично поручил принять безотлагательные меры для организации бесплатной аренды, что и было выполнено.
Таким образом, новая инициатива может вызвать повторную волну обсуждений и недовольства, особенно в условиях, когда общество привыкло к бесплатному предоставлению учебников.