O‘zbekiston Prezidenti Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartirishlar kirituvchi qonunni imzoladi. Asosiy yangiliklardan biri — qoidalarni buzib, eng chap yo‘lakda harakatlanadigan yuk mashinalari haydovchilari uchun jarimaning joriy etilishidir.
Endi bu qoidabuzarlik haydovchiga yarim bazaviy hisoblash miqdorida (BHM) — 187,5 ming so‘mga tushadi. Bir yil ichida takroran sodir etilgan qoidabuzarlik uchun jarima 1 BHM (375 ming so‘m) ga oshadi, uchinchi marta qoidabuzarlik qilinsa — 3 BHM (1,1 million so‘m), to‘rtinchi va undan keyingi qoidabuzarliklar uchun esa 4 BHM (1,5 million so‘m) yoki 6 oyga haydovchilik huquqidan mahrum qilish jazosi qo‘llanadi. Nazariy jihatdan, ushbu qonun yo‘llarni xavfsizroq qilish va yuk mashinalari keltirayotgan tartibsizlik muammosini hal qilishi kerak, lekin u real o‘zgarishlarga olib keladimi?
Taqiqning bajarilishini nazorat qilish, odatda, faqat kirish postlarida amalga oshiriladi, shahar ichida esa qoidabuzarliklarni deyarli hech kim kuzatmaydi. Shu sababli, ko‘plab yuk mashinalari haydovchilari hech qanday jazo bo‘lmasligiga ishonib, taqiqqa amal qilmaydilar.
Yuk mashinalari bilan bog‘liq vaziyatni qanday yaxshilash mumkin?
Yo‘llardagi yuk mashinalari bilan bog‘liq vaziyatni yaxshilash uchun, avvalo, inspektorlar tomonidan nazoratni kuchaytirish zarur. Aks holda, har qanday qonunlar faqat qog‘ozda qoladi. Poytaxtning YHXB nafaqat kirish postlarida qoidabuzarliklarni kuzatishi, balki shahardagi yuk mashinalari harakatini ham faol nazorat qilishi lozim. Qoidalar ko‘pincha buziladigan hududlarda kuzatuv kameralarini o‘rnatish jarayonni avtomatlashtirish va qoidabuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlashga yordam beradi.
Yana bir yechim sifatida yuk tashish transporti uchun maxsus yo‘nalishlarni yaratish mumkin. Yirik shaharlarda bunday choralar allaqachon markazdagi yuk mashinalari harakatini kamaytirish maqsadida qo‘llaniladi. O‘zbekistonda ham ma’lum yo‘nalishlarni ajratish orqali yo‘llardagi yukni kamaytirish va tirbandliklarni qisqartirish mumkin.
Bundan tashqari, jarimalarni yanada samarali qilish uchun ularni kompaniyalar darajasida qo‘llash mumkin. Agar har bir qoidabuzarlik uchun kompaniyalar katta jarimalar to‘lashga majbur bo‘lsalar, bu egalarni barcha haydovchilar tomonidan yo‘l harakati qoidalariga rioya qilinishini ta’minlashga undashi mumkin edi.
Yuk tashishlarni kechasi amalga oshirishni rag‘batlantirish ham ma’noga ega. Kunduzi harakatlanishni taqiqlash o‘rniga, kechasi ishlash uchun sharoit yaratish, masalan, soliq imtiyozlari taqdim etish va kechki transport uchun infratuzilmani, jumladan, xavfsiz va yoritilgan avtoturargohlarni yaxshilash mumkin.
Qoidabuzarliklarni kuzatish tizimini avtomatlashtirish kuchli ta’sir vositasiga aylanishi mumkin edi. Qoidabuzarlikni qayd etadigan kameralar inson omilidan qochishga yordam beradi, choralar samaradorligini oshiradi va kompaniyalar qoidalarga amal qilmaslikning foydasiz ekanini tezda his qilishadi.
Samarali nazorat va qoidabuzarlarga nisbatan qat’iy choralar yo‘llardagi holatni yaxshilashga asosiy qadamdir, ayniqsa, Toshkent kabi megapolisda. Aks holda, yangi chora faqat qog‘ozda qoladi va yo‘llardagi tartibsizlik davom etadi.

Президент Узбекистана подписал закон, который вносит изменения в Кодекс об административной ответственности. Одно из главных нововведений — штраф для водителей грузовиков, которые нарушают правила, двигаясь по крайней левой полосе.
Нарушение теперь обойдется водителю в 1/2 базовой расчетной величины (БРВ) — 187,5 тысячи сумов. В случае повторного нарушения в течение года штраф увеличивается до 1 БРВ (375 тысяч сумов), за третье — 3 БРВ (1,1 миллиона сумов), а четвёртое и дальнейшие нарушения будут наказываться штрафом в 4 БРВ (1,5 миллиона сумов) или лишением водительских прав на шесть месяцев. В теории, этот закон должен сделать дороги безопаснее и решить проблему хаоса, который создают грузовики, но приведёт ли он к реальным изменениям?
Контроль за соблюдением запрета, как правило, осуществляется только на въездных постах, в то время как внутри города нарушений практически никто не отслеживает. Именно поэтому многие водители грузовиков нарушают запрет, не опасаясь последствий.
Как можно изменить ситуацию с грузовиками на дорогах?
Для того чтобы улучшить ситуацию с грузовиками на дорогах, прежде всего необходимо усилить контроль со стороны инспекторов. Без этого любые законы остаются лишь на бумаге. Столичное УБДД должно не только отслеживать нарушения на въездных постах, но и активно контролировать движение грузовиков в самом городе. Установка камер наблюдения в зонах, где чаще всего нарушаются правила, поможет автоматизировать процесс и своевременно выявлять нарушения.
Ещё одним решением может стать создание специальных маршрутов для грузового транспорта. В крупных городах уже действуют подобные меры, чтобы минимизировать движение грузовиков в центре. В Узбекистане тоже можно выделить определённые маршруты, чтобы разгрузить дороги и снизить количество заторов.
Кроме того, текущее повышение штрафов можно сделать ещё более действенным, распространив ответственность на уровень компаний. Если бы за каждое нарушение компании платили крупные штрафы, это могло бы мотивировать владельцев обеспечить соблюдение ПДД всеми водителями.
Есть смысл и в стимулировании грузоперевозок в ночное время. Вместо того чтобы запрещать движение днём, можно создать условия для работы в ночное время, предоставляя налоговые льготы и улучшая инфраструктуру для ночного транспорта, например, создавая безопасные и освещённые парковки.
Автоматизация системы отслеживания нарушений могла бы стать мощным рычагом воздействия. Камеры, фиксирующие нарушение правил, помогут избежать человеческого фактора, повысив эффективность мер, и компании быстро почувствуют, что несоблюдение правил им невыгодно. Все эти меры вместе могли бы существенно улучшить ситуацию с грузовым транспортом на дорогах города.
Эффективный контроль и строгие меры против нарушителей — это ключевые шаги к тому, чтобы улучшить ситуацию на дорогах, особенно в мегаполисе, таком как Ташкент. В противном случае, нововведение останется лишь на бумаге, и хаос на дорогах будет продолжаться.