Mang’istau viloyati hokimi Nurdaolet Qilibay Qozog’iston va O’zbekiston chegarasida yangi maxsus bojxona imtiyoziga ega savdo zonasini yaratishni taklif qildi. Ushbu zona Xitoy-Qozog’iston chegarasidagi «Xorgos» Xalqaro chegaraviy hamkorlik markazi modeli bo’yicha ishlaydi.
Qilibay ushbu taklifni 22-oktabr kuni Samarqandda bo’lib o’tgan Qozog’iston va O’zbekiston hukumatlarining hududlararo forumida ilgari surdi.
Yangi savdo zonasi
Loyihaning maqsadi o’zaro savdoni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo’lib, bu Mang’istau viloyati va O’zbekiston o’rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini to’rt baravarga oshirish imkonini beradi.
Qilibayning aytishicha, loyiha amalga oshirilishida Qozog’istonning yirik tovar taqsimlash kompaniyalaridan biri — «ORC Aktau» MChJ ishtirok etadi. Kompaniya savdo tashkil etish va o’zbek tadbirkorlari bilan hamkorlik qilish uchun zarur maydonlarni taqdim etishga tayyor. Bundan tashqari, ushbu zonada «O’zbekistonda ishlab chiqarilgan» savdo maydoni tashkil etiladi va bu yerda qishloq xo’jaligi yarmarkalari o’tkazilishi rejalashtirilmoqda, bu O’zbekistondan qishloq xo’jaligi mahsulotlari yetkazib beruvchilari uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.
Infratuzilmani rivojlantirish
Yangi zonaning muvaffaqiyatli faoliyat yuritishi uchun muhim jihatlardan biri transport infratuzilmasini rivojlantirishdir. Ayni vaqtda Mang’istau viloyati va O’zbekistonni hamda Qozog’iston hududidagi «Tajen» bojxona postini bog’laydigan avtomobil yo’li qurilmoqda. Yaqinda esa Qaraqalpog’iston markazini chegara bilan bog’laydigan yangi avtomobil yo’li ishga tushirildi. Ushbu transport aloqasining yaxshilanishi ikki mamlakat o’rtasidagi tovarlar tashilishini osonlashtiradi va savdo hajmini oshirishga imkon beradi.
Qilibayning ma’lumotlariga ko’ra, hozirda «Tajen» postidan kuniga 250–300 ta yuk mashinasi o’tadi, ularning taxminan 25–30 tasi Mang’istau viloyatiga yo’naltiriladi. Bu taxminan 11 ming tonna tovar bo’lib, asosiy qismini Buxoro, Samarqand, Nukus va Sirdaryo dalalarida yetishtirilgan meva, sabzavot va quritilgan mevalar tashkil etadi.
Qishloq xo’jaligini qo’shma rivojlantirish
Nurdaolet Qilibay qishloq xo’jaligini rivojlantirishni Mang’istau viloyati uchun ustuvor yo’nalishlardan biri ekanligini ta’kidladi. U O’zbekistonga Mang’istau viloyatida issiqxona xo’jaliklarini birgalikda rivojlantirish imkoniyatini ko’rib chiqishni taklif qildi. Qozog’iston esa investorlar uchun qulay sharoitlarni taklif qilishga tayyor: xarajatlarning bir qismini subsidiyalash, imtiyozli kreditlar, suv va o’g’itlar narxlarini pasaytirish, zarur infratuzilma va yer maydonlari bilan ta’minlash.
Qozog’iston va O’zbekiston chegarasida bojxona imtiyoziga ega savdo zonasining yaratilishi ikki mamlakat o’rtasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun kuchli rag’bat bo’lishi va tovar oqimini bir necha barobarga oshirish imkonini beradi. Yangi loyiha nafaqat savdoni rivojlantirish, balki qishloq xo’jalik ishlab chiqarishi uchun yangi istiqbollar ochishni ham ko’zda tutadi, bu esa ikkala davlat iqtisodiyotining o’sishini ta’minlab, ularning mintaqadagi mavqeini mustahkamlaydi.

Аким Мангистауской области Нурдаулет Килыбай предложил создать новую специальную зону беспошлинной торговли на казахстанско-узбекской границе. Зона будет работать по модели Международного центра приграничного сотрудничества «Хоргос» на китайско-казахстанской границе.
Это предложение Килыбай выдвинул 22 октября на межрегиональном форуме правительств Казахстана и Узбекистана, прошедшем в Самарканде. Целью проекта является создание благоприятных условий для роста взаимной торговли, что позволит увеличить товарооборот между Мангистауской областью и Узбекистаном в четыре раза.
Развитие инфраструктуры
Одним из важных аспектов для успешного функционирования новой зоны станет развитие транспортной инфраструктуры. На данный момент уже ведётся строительство автодороги, которая соединит Мангистаускую область с Узбекистаном и таможенным постом «Тажен» на территории Казахстана. Недавно была завершена новая автодорога, которая связывает центр Каракалпакстана с границей. Это значительное улучшение транспортного сообщения облегчит перевозку товаров между странами и позволит увеличить объемы торговли.
Согласно данным чиновника, сейчас через пост «Тажен» ежедневно проходят около 250–300 фур, примерно 25–30 из которых направляются в Мангистаускую область. Это около 11 тысяч тонн товаров, основная часть которых — фрукты, овощи и сухофрукты, выращенные на полях Бухары, Самарканда, Нукуса и Сырдарьи.
По словам Килыбая, в реализации совместных проектов примет участие одна из крупнейших компаний по распределению товаров в Казахстане — ТОО «ОРЦ Актау». Компания уже готова предоставить необходимые площади для организации торговли и сотрудничества с узбекскими предпринимателями. Более того, в этой зоне будет создана торговая площадка «Сделано в Узбекистане», где планируется проведение сельскохозяйственных ярмарок, что откроет новые возможности для поставщиков сельскохозяйственной продукции из Узбекистана.
Совместное развитие сельского хозяйства
Нурдаулет Килыбай также отметил важность развития сельского хозяйства как одного из приоритетных направлений для Мангистауской области. Он предложил Узбекистану рассмотреть возможность совместного развития тепличных хозяйств на территории Мангистауской области. Казахстан, в свою очередь, готов предложить выгодные условия для инвесторов: субсидирование части затрат, льготные кредиты, снижение стоимости воды и удобрений, а также обеспечение необходимой инфраструктурой и земельными участками.
Создание зоны беспошлинной торговли на казахстанско-узбекской границе может стать мощным стимулом для расширения сотрудничества между странами и увеличить поток товаров в несколько раз. Новый проект предполагает не только развитие торговли, но и открытие новых перспектив для сельскохозяйственного производства, что обеспечит рост экономик обоих государств и усиление их позиций в регионе.