Peterburg hukumati va Toshkent hokimiyati Yangi Toshkentda «Sankt-Peterburg kvartali» qurilishini rejalashtirmoqda. Loyihaning amalga oshirilishi bir yil ichida boshlanadi. Bu hamkorlik g‘oyasini Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putin bilan muzokaralar chog‘ida taklif qilgan edi. Dastlab birgina ko‘cha haqida gap borgan bo‘lsa, endi tomonlar butun kvartal qurishga qaror qilishgan. Bu haqda «Kommersant» gazetasi xabar berdi.
Sankt-Peterburg hukumati, Toshkent hokimiyati va Yangi Toshkent shahri qurilish direksiyasi o‘rtasidagi memorandum loyihasi Peterburg hukumatining saytida korrupsiyaga qarshi ekspertiza bo‘limida e’lon qilindi. Unda tomonlar «ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga hissa qo‘shishga intilishlari va hamkorlikni chuqurlashtirish hamda kengaytirishga qiziqish bildirayotganlarini» ta’kidlagan. Toshkent va Peterburg bu loyiha tayyorlanishi va amalga oshirilishida teng ishtirok etishlari rejalashtirilgan.
Hujjat imzolangandan keyin bir yil ichida tomonlar qurilish rejalari haqida muzokara olib borishi va loyiha kontseptsiyasi bo‘yicha yakdil kelishuvga erishishlari kerak. Keyin esa O‘zbekiston Bosh vazirligi huzuridagi direksiya loyiha ustidan ko‘rib chiqish ishlarini olib borib, uni Yangi Toshkent qurilish bo‘yicha muvofiqlashtirish kengashiga taqdim etadi.
“Agar kontseptsiya ma’qullansa, hokimiyat Sankt-Peterburg kvartali uchun yer uchastkasini ochiq savdolarda ijaraga yoki sotishga chiqarish niyatini bildiradi”, — deyiladi memorandumda.
Savdolar O‘zbekistonda o‘tkaziladi. Shuningdek, O‘zbekiston hukumat qaroriga ko‘ra, uchastka ijaraga beriladimi yoki sotiladimi, bu masala hal qilinadi. Rossiya kompaniyalari ham tanlovda ishtirok etishlari mumkin bo‘ladi.
Qurilish muddati va shartlari 2026 yilgacha aniqlanishi kerak, loyihaning o‘zi esa 2026 yildan 2030 yilgacha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Hujjat imzolangandan so‘ng Peterburg yangi shahar qurilishida Rossiya va O‘zbekiston qo‘shma ishchi guruhiga kiradigan mas’ul shaxslarni tayinlaydi. Peterburg tashqi aloqalar qo‘mitasi izoh berishdan bosh tortdi.
Nashrning suhbatdoshlari hozircha har ikki tomonning moliyaviy xarajatlari haqida gapirishga erta ekanligini, chunki memorandum yuridik yoki moliyaviy majburiyatlarni yuklamasligini ta’kidladilar. Hujjat qachon va qaysi shaharda imzolanishi haqida ma’lumot berishmadi. Ammo hujjatni imzolash marosimida Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov, Toshkent hokimligi rahbari Shavkat Umurzoqov va Yangi Toshkent qurilishi uchun mas’ul Davronjon Adilov ishtirok etishi ma’lum.
Sankt-Peterburg hukumati shahar merosini aks ettiruvchi, to‘liq Peterburgga bag‘ishlangan ko‘cha loyihasi uchun me’moriy tanlov o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Tanlov natijalariga ko‘ra, shahar O‘zbekistonga hajmiy-makondagi echimlarni taqdim etadi. Kvartal taxminan 400–500 metr bo‘lgan «blok» formatida qurilishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2024 yil may oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putinning rasmiy tashrifi chog‘ida Yangi Toshkentdagi ko‘chalardan biri «Sankt-Peterburg» deb nomlanishini e’lon qilgan edi. Rossiya prezidenti bu ko‘cha “eng go‘zali” bo‘lishini aytdi. Aleksandr Beglov O‘zbekiston prezidentining bu qarorini “bizning shaharimiz uchun katta sharaf” deb atadi va sobiq ittifoq respublikasini Peterburgning asosiy xalqaro hamkorlaridan biri deb bilishini qo‘shimcha qildi. Shu yilning bahorida Toshkent hokimiyati vakillari Smolniyda Beglov bilan uchrashib, mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni muhokama qilishgan. Aprel oyida Toshkentda Sankt-Peterburg kunlari o‘tkazildi. Smolniyda Tashkent kunlarini shu kuzda o‘tkazishga va’da berishdi.
O‘zbekiston hukumati rejasiga ko‘ra, poytaxtning aholisi ko‘paygani, transport inqirozi va dam olish zonalari bilan bog‘liq muammolar tufayli «Yangi Toshkent» loyihasi yaqin yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan. O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev loyiha rejasi bilan bir yil avval tanishgan edi. Tuman 20 ming gektar maydonni egallaydi (poytaxt hududining taxminan yarmi). Har biri taxminan 1000 gektar bo‘lgan uchastkalar savdoga qo‘yiladi (bir necha lentalar allaqachon joylashtirilgan). O‘zbekiston hukumati yangi shaharga zamonaviy loyihalarni jalb qilgan holda xorijiy investorlarga katta imkoniyatlar yaratmoqchi.

Правительство Петербурга и хокимият Ташкента планируют строительство «Квартала Санкт-Петербурга» в Новом Ташкенте. Реализация проекта начнется через год. Идею сотрудничества с Петербургом предложил Шавкат Мирзиёев в ходе переговоров с Владимиром Путиным. Однако речь изначально шла об одной улице, теперь же стороны намерены построить целый квартал.
Об этом сообщила газета «Коммерсант».
Проект меморандума о намерениях между правительством Санкт-Петербурга, Хокимиятом Ташкента и дирекцией по строительству города Новый Ташкент была опубликовали на сайте петербургского правительства в разделе антикоррупционной экспертизы. Согласно нему, стороны «стремятся внести вклад в развитие двусторонних отношений, принимая во внимание взаимную заинтересованность в углублении и расширении сотрудничества». Планируется, что Ташкент и Петербург будут принимать одинаковое участие в подготовке и реализации проекта квартала в новом районе Узбекистана.
Так, в течение одного года после подписания документа стороны должны обсудить планы застройки и сойтись на единой концепции проекта. Затем дирекция при узбекском Кабмине должна будет рассмотреть проект и согласовать его с координационным советом по строительству Нового Ташкента.
«В случае согласования концепции хокимият выражает намерение выставить земельный участок «Квартал Санкт-Петербурга» на открытые акционные торги для реализации права аренды на земельный участок», — следует из меморандума.
Торги будут проходить в Узбекистане. Страна также оставляет за собой право принять отдельное правительственное решение — участок будет выставлен все-таки в аренду или же на продажу. Российские компании также смогут принять участие в конкурсе.
Сроки и условия строительства стороны должны определить до 2026 года, сама реализация запланирована на период с 2026 по 2030 год. После подписания документа Петербург назначит ответственных лиц, которые войдут в общую рабочую группу Россия — Узбекистан для строительства нового города. В комитете по внешним связям Петербурга от комментариев отказались.
При этом собеседники издания отмечают, что пока рано говорить о денежных затратах обеих сторон, учитывая, что меморандум ни юридических, ни финансовых обязательств не накладывает. Подсказать, когда и в каком городе документ будет подписан, тоже не смогли. Во всяком случае ясно, что на подписании будут присутствовать губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов, глава ташкентской администрации Шавкат Умурзаков и ответственный за строительство Нового Ташкента Давронжон Адилов.
Правительство Санкт-Петербурга намерено провести в городе архитектурный конкурс на концепцию планировки улицы, полностью посвященной Петербургу и отражающей его наследие. По результатам конкурса предложения по объемно-пространственным решениям город передаст узбекской столице. Сам же квартал пока планируется в формате «блока» около 400–500 м по каждой стороне.
Напомним, что в мае 2024 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время официального визита Владимира Путина сообщил, что одна из улиц Нового Ташкента получит название «Санкт-Петербург». Российский президент в ответ на это сказал, что она будет «самой красивой». Александр Беглов назвал решение узбекского лидера «большой честью для нашего города» и добавил, что считает бывшую союзную республику одним из ключевых международных партнеров. Этой же весной он встречался в Смольном с ташкентскими властями и обсуждал «дорожную карту» развития межрегионального сотрудничества. В апреле в Ташкенте прошли Дни Санкт-Петербурга. Дни Ташкента в Петербурге в Смольном пообещали провести текущей осенью.
Проект «Новый Ташкент» по задумке правительства Узбекистана планируется реализовать в ближайшие годы из-за перенаселения столицы, транспортного коллапса и проблем с зонами отдыха. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом генплана немногим больше года назад. Район займет площадь в 20 тыс. га (около половины площади столицы). Лоты на продажу будут выставляться по примерно тысяче га (несколько лотов уже размещены). Узбекские власти намерены сделать новый город точкой притяжения зарубежных инвесторов с современными проектами.