Toshkentda deyarli har kuni yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzish holatlari qayd etilmoqda. Bu safar «Lacetti» avtomobili haydovchisi piyodalar o‘tish joyida to‘xtab, odamlarni o‘tkazish o‘rniga, qarama-qarshi yo‘lga chiqib, piyodalar o‘tish joyini aylanib o‘tgan va shu bilan bir piyodani deyarli urib yuborgan. Bu qoida buzarligi uchun u faqat jarima oldi va to‘lovni amalga oshirgandan so‘ng yana yo‘llarda harakatlanib, piyodalarga potensial xavf solishi mumkin.
Ushbu hodisa aks etgan video ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi. YHXB inspektorlari qoida buzilishiga tezkorlik bilan munosabat bildirishdi va haydovchini topib, unga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzdilar. Avtomobil jarima maydonchasiga yuborildi. Ammo, odatdagidek, jarima miqdori aniq ko‘rsatilmagan, bu esa savollar tug‘diradi — nima uchun huquq-tartibot idoralari jarima miqdorini aytmaydi? Ehtimol, u shunchalik kichikki, uni aytishdan uyalyaptilar?
Haydovchi o‘z xatti-harakatlarini tushuntirishga harakat qilib, avtohalokatdan qochish uchun qarama-qarshi yo‘lga chiqishga majbur bo‘lganini aytdi.
“Shoshganim uchun bu holat sodir bo‘ldi. Oldimda ketayotgan avtomobil to‘satdan tormoz berdi, men esa reaksiyaga ulgurmadim. Shundan keyin men boshqa yo‘lga chiqib qoldim. Xatoyimni angladim va bundan keyin bunday qilmayman”, — dedi haydovchi.
Shuni ta’kidlash joizki, videoda boshqa avtomobil ham ko‘ringan — haydovchisi ikki chiziqli yo‘ldan burilib, piyodalar o‘tish joyida to‘xtamagan yengil avtomobil. Biroq, nima sababdandir, huquq-tartibot idoralari faqat birgina qoidabuzarga e’tibor qaratib, yo‘ltanlamas haydovchisini jazolashni chetlab o‘tgan.
Bu holatlar O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalarini buzishga yetarlicha jiddiy e’tibor qaratiladimi, degan savolni ko‘ndalang qo‘ymoqda. Har kuni yo‘lni kesib o‘tayotgan piyodalar o‘zlarini xavfsiz his qilishlari kerak, ammo bu kabi voqealar jazolar va nazorat tizimini takomillashtirish zarurligini ko‘rsatmoqda.

In Tashkent, cases of gross traffic violations are recorded almost daily. This time, the driver of a “Lacetti” vehicle, instead of stopping at the pedestrian crossing to let people pass, drove into the oncoming lane and bypassed the crossing, nearly hitting one of the pedestrians. For this violation, the driver received only a fine, and after paying it, he will be able to continue driving, posing a potential danger to pedestrians.
A video of this incident caused a stir on social media. Traffic police inspectors responded quickly to the violation and located the driver, issuing an administrative protocol. The vehicle was sent to the impound lot. However, as is often the case, the exact amount of the fine was not disclosed, raising questions — why don’t law enforcement officers mention the amount? Perhaps it’s because the fine is so small that it’s embarrassing to announce it?
The driver tried to explain his behavior, claiming he had to drive into the oncoming lane to avoid a crash.
“Because I was in a bit of a hurry, this situation occurred. The car in front of me braked suddenly, and I didn’t have time to react. After that, I ended up in the other lane. I realized my mistake and won’t do it again,” the driver stated.
It’s worth noting that the video also captured another vehicle — an SUV, whose driver made an illegal U-turn across a double solid line and similarly failed to stop at the pedestrian crossing. Yet, the authorities focused their attention only on the first violator, leaving the SUV driver unpunished.
These situations raise important questions about whether traffic violations like this are taken seriously enough in Uzbekistan. Pedestrians who cross streets daily should feel safe, but incidents like this show that the system of penalties and enforcement needs improvement.