Toshkentda deyarli har kuni yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzish holatlari qayd etilmoqda. Bu safar «Lacetti» avtomobili haydovchisi piyodalar o‘tish joyida to‘xtab, odamlarni o‘tkazish o‘rniga, qarama-qarshi yo‘lga chiqib, piyodalar o‘tish joyini aylanib o‘tgan va shu bilan bir piyodani deyarli urib yuborgan. Bu qoida buzarligi uchun u faqat jarima oldi va to‘lovni amalga oshirgandan so‘ng yana yo‘llarda harakatlanib, piyodalarga potensial xavf solishi mumkin.
Ushbu hodisa aks etgan video ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi. YHXB inspektorlari qoida buzilishiga tezkorlik bilan munosabat bildirishdi va haydovchini topib, unga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzdilar. Avtomobil jarima maydonchasiga yuborildi. Ammo, odatdagidek, jarima miqdori aniq ko‘rsatilmagan, bu esa savollar tug‘diradi — nima uchun huquq-tartibot idoralari jarima miqdorini aytmaydi? Ehtimol, u shunchalik kichikki, uni aytishdan uyalyaptilar?
Haydovchi o‘z xatti-harakatlarini tushuntirishga harakat qilib, avtohalokatdan qochish uchun qarama-qarshi yo‘lga chiqishga majbur bo‘lganini aytdi.
“Shoshganim uchun bu holat sodir bo‘ldi. Oldimda ketayotgan avtomobil to‘satdan tormoz berdi, men esa reaksiyaga ulgurmadim. Shundan keyin men boshqa yo‘lga chiqib qoldim. Xatoyimni angladim va bundan keyin bunday qilmayman”, — dedi haydovchi.
Shuni ta’kidlash joizki, videoda boshqa avtomobil ham ko‘ringan — haydovchisi ikki chiziqli yo‘ldan burilib, piyodalar o‘tish joyida to‘xtamagan yengil avtomobil. Biroq, nima sababdandir, huquq-tartibot idoralari faqat birgina qoidabuzarga e’tibor qaratib, yo‘ltanlamas haydovchisini jazolashni chetlab o‘tgan.
Bu holatlar O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalarini buzishga yetarlicha jiddiy e’tibor qaratiladimi, degan savolni ko‘ndalang qo‘ymoqda. Har kuni yo‘lni kesib o‘tayotgan piyodalar o‘zlarini xavfsiz his qilishlari kerak, ammo bu kabi voqealar jazolar va nazorat tizimini takomillashtirish zarurligini ko‘rsatmoqda.

В Ташкенте практически каждый день фиксируются новые случаи грубого нарушения правил дорожного движения. В этот раз водитель автомобиля «Ласетти», вместо того чтобы остановиться на пешеходном переходе и пропустить людей, выехал на встречную полосу и объехал переход, при этом чуть не сбив одного из пешеходов. За это нарушение он получил лишь штраф, после оплаты которого сможет продолжить ездить по дорогам, представляя потенциальную опасность для пешеходов.
Видео с этим инцидентом наделало шуму в соцсетях. Инспекторы УБДД оперативно отреагировали на нарушение и нашли водителя, в отношении которого был составлен административный протокол. Автомобиль отправили на штрафстоянку. Однако, как это часто бывает, точный размер штрафа не был озвучен, что вызывает вопросы — почему правоохранители не называют сумму? Возможно, дело в том, что она настолько мала, что эту цифру просто стыдно озвучивать?
Сам водитель попытался объяснить своё поведение, утверждая, что был вынужден выехать на встречную полосу, чтобы избежать ДТП.
«Из-за того, что я немного спешил, произошла эта ситуация. Машина, ехавшая впереди меня, резко затормозила, и я не успел среагировать. После этого я оказался на другой полосе. Я понял свою ошибку и больше так не буду», — заявил водитель.
Стоит отметить, что на видео также попал другой автомобиль — внедорожник, водитель которого развернулся через двойную сплошную полосу и тоже не остановился на пешеходном переходе. Однако, почему-то внимание правоохранителей было сосредоточено лишь на одном нарушителе, оставляя водителя внедорожника без наказания.
Эти ситуации поднимают важный вопрос о том, достаточно ли серьёзно в Узбекистане относятся к подобным нарушениям ПДД. Пешеходы, которые ежедневно пересекают улицы, должны чувствовать себя в безопасности, а такие инциденты лишь показывают, что система наказаний и контроля нуждается в усовершенствовании.