Sankt-Peterburgda 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan boquvchi ayolning qaramog‘ida bo‘lgan yarim yoshli chaqaloqning vafoti bilan bog‘liq fojiya sodir bo‘ldi. Chaqaloq 15 oktyabr kuni vafot etgan. Bir versiyaga ko‘ra, boquvchi ayol chaqaloqqa haroratni tushirish uchun nurofen bergan, bu halokatli oqibatlarga olib kelgan bo‘lishi mumkin. Boshqa versiyaga ko‘ra, boquvchi ayol bolani yuvinyotganda tasodifan qo‘yib yuborib, chaqaloq boshi bilan vannaga urilib, jarohat olgan bo‘lishi mumkin.
Bu haqda Rossiya ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda.
Bolani onasi boquvchi ayolni Telegram-kanal orqali topganini aytib o‘tgan. Yosh ayolning hujjatlarini tekshirmagan, chunki boquvchi qo‘shni uyda yashagan va uning xizmatlaridan boshqa mahalliy ayollar ham foydalangan. Ayol to‘rt hafta davomida ertalab bolasini boquvchi ayolning qaramog‘iga qo‘yib ketar va ishga yo‘l olardi.
Fojiya sodir bo‘lgan kuni onasi telefonni uyda unutib, uni faqat ish kunining oxirida tekshirishga ulgurgan. Telefonida boquvchi ayoldan bir necha habar bor edi, unda bolasining holati yomonlashgani aytilgan edi.
Boquvchi ayolning so‘zlariga ko‘ra, bolaning tana harorati kutilmaganda ko‘tarilgan va u yig‘lay boshlagan. Boquvchi chaqaloqning tishlari chiqyapti deb o‘ylab, unga nurofen bergan. Biroq, ko‘p o‘tmay bolaning ahvoli yomonlashgan: unda tirishishlar boshlangan va nafas olishi qiyinlashgan. Boquvchi shundan so‘ng tez yordam chaqirgan.
Onasining aytishicha, u bolasini tez yordam xodimlari olib chiqib ketishyotgan vaqtda yetib kelgan. Bolani klinik o‘lim holatida shifoxonaga olib borishgan, ammo shifokorlar uning hayotini saqlab qololmagan. Keyinroq o‘tkazilgan patologik ekspertiza bolaning o‘limi sababini aniqlashga yordam berishi kerak edi.
Ayni paytda tergov fojianning bir necha versiyasini ko‘rib chiqmoqda. Sud-tibbiy ekspertizasi natijalariga ko‘ra, chaqaloqning o‘limiga sabab bo‘lgan jarohat boshga urilish oqibatida yuzaga kelgan. Bu versiyaga ko‘ra, bola yuvinyotganda tasodifan qo‘yib yuborilib, boshini vannaga urgani mumkin.
Tergov davom etmoqda va huquqni muhofaza qilish organlari voqeaning barcha tafsilotlarini aniqlashmoqda. Bolaning onasi o‘g‘lining fojiaviy o‘limiga oydinlik kiritishga yordam beradigan ekspertiza natijalarini kutmoqda.

A tragedy occurred in St. Petersburg, where a 24-year-old nanny from Uzbekistan is suspected of the death of a six-month-old baby who was under her care. The baby passed away on October 15. According to one version, the nanny gave the child Nurofen to reduce a fever, which could have led to fatal consequences. Another version suggests that the baby hit his head on the bathtub after the nanny accidentally dropped him while bathing.
This was reported by Russian media.
The mother of the child said she found the nanny through a Telegram channel. She did not check the young woman’s documents, as the nanny lived nearby and was used by other residents in the area. For four weeks, the mother left her son in the care of the nanny in the mornings while she went to work.
On the day of the tragedy, the mother forgot to take her phone with her and was only able to check it at the end of the workday. She found numerous messages from the nanny saying that something was wrong with her son.
According to the nanny, the baby suddenly developed a fever and started crying. The nanny assumed the baby was teething and gave him Nurofen. However, the baby’s condition soon worsened: he started having seizures and difficulty breathing. The nanny then called an ambulance.
The mother arrived just as paramedics were carrying her son out of the house. The baby was taken to the hospital in a state of clinical death, and despite the doctors’ efforts, they were unable to save him. The autopsy conducted later was expected to help determine the cause of death.
At this point, the investigation is considering several versions of the tragedy. According to the forensic medical examination, the cause of the baby’s death was a traumatic brain injury caused by a blunt object. This may support the version that the baby was accidentally dropped during bathing and hit his head on the bathtub.
The investigation is ongoing, and law enforcement authorities are working to clarify all the details of the incident. The baby’s mother is awaiting the final results of the autopsy, which should shed light on the tragic death of her son.