Sankt-Peterburgda 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan boquvchi ayolning qaramog‘ida bo‘lgan yarim yoshli chaqaloqning vafoti bilan bog‘liq fojiya sodir bo‘ldi. Chaqaloq 15 oktyabr kuni vafot etgan. Bir versiyaga ko‘ra, boquvchi ayol chaqaloqqa haroratni tushirish uchun nurofen bergan, bu halokatli oqibatlarga olib kelgan bo‘lishi mumkin. Boshqa versiyaga ko‘ra, boquvchi ayol bolani yuvinyotganda tasodifan qo‘yib yuborib, chaqaloq boshi bilan vannaga urilib, jarohat olgan bo‘lishi mumkin.
Bu haqda Rossiya ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda.
Bolani onasi boquvchi ayolni Telegram-kanal orqali topganini aytib o‘tgan. Yosh ayolning hujjatlarini tekshirmagan, chunki boquvchi qo‘shni uyda yashagan va uning xizmatlaridan boshqa mahalliy ayollar ham foydalangan. Ayol to‘rt hafta davomida ertalab bolasini boquvchi ayolning qaramog‘iga qo‘yib ketar va ishga yo‘l olardi.
Fojiya sodir bo‘lgan kuni onasi telefonni uyda unutib, uni faqat ish kunining oxirida tekshirishga ulgurgan. Telefonida boquvchi ayoldan bir necha habar bor edi, unda bolasining holati yomonlashgani aytilgan edi.
Boquvchi ayolning so‘zlariga ko‘ra, bolaning tana harorati kutilmaganda ko‘tarilgan va u yig‘lay boshlagan. Boquvchi chaqaloqning tishlari chiqyapti deb o‘ylab, unga nurofen bergan. Biroq, ko‘p o‘tmay bolaning ahvoli yomonlashgan: unda tirishishlar boshlangan va nafas olishi qiyinlashgan. Boquvchi shundan so‘ng tez yordam chaqirgan.
Onasining aytishicha, u bolasini tez yordam xodimlari olib chiqib ketishyotgan vaqtda yetib kelgan. Bolani klinik o‘lim holatida shifoxonaga olib borishgan, ammo shifokorlar uning hayotini saqlab qololmagan. Keyinroq o‘tkazilgan patologik ekspertiza bolaning o‘limi sababini aniqlashga yordam berishi kerak edi.
Ayni paytda tergov fojianning bir necha versiyasini ko‘rib chiqmoqda. Sud-tibbiy ekspertizasi natijalariga ko‘ra, chaqaloqning o‘limiga sabab bo‘lgan jarohat boshga urilish oqibatida yuzaga kelgan. Bu versiyaga ko‘ra, bola yuvinyotganda tasodifan qo‘yib yuborilib, boshini vannaga urgani mumkin.
Tergov davom etmoqda va huquqni muhofaza qilish organlari voqeaning barcha tafsilotlarini aniqlashmoqda. Bolaning onasi o‘g‘lining fojiaviy o‘limiga oydinlik kiritishga yordam beradigan ekspertiza natijalarini kutmoqda.

В Санкт-Петербурге произошла трагедия, в которой подозревают 24-летнюю няню из Узбекистана. Полугодовалый младенец, находившийся под ее присмотром, скончался 15 октября. По одной из версий, няня дала ребенку нурофен для снижения температуры, что могло привести к фатальным последствиям. По другой версии, младенец ударился головой о ванну после того, как няня случайно уронила его во время купания.
Об этом сообщают российские СМИ.
Мать ребенка рассказала, что нашла няню через Telegram-канал. Документы у молодой женщины она не проверяла, так как няня жила по соседству и её услугами пользовались другие жители района. В течение четырех недель женщина оставляла своего сына на попечение няни по утрам, пока уходила на работу.
В день трагедии мать забыла взять с собой телефон и смогла посмотреть сообщения только в конце рабочего дня. Она обнаружила множество сообщений от няни, в которых говорилось, что с ее сыном «что-то не так».
По словам няни, у ребенка внезапно поднялась температура и он начал плакать. Няня решила, что у младенца режутся зубы, и дала ему нурофен. Однако вскоре состояние малыша ухудшилось: начались судороги, дыхание стало затрудненным. Няня вызвала скорую помощь.
Мать прибыла на место как раз в тот момент, когда врачи скорой помощи выносили ее сына. Мальчика в состоянии клинической смерти доставили в больницу, но, несмотря на все усилия врачей, спасти его не удалось. Вскрытие, проведенное позже, должно было помочь установить причину смерти.
На данный момент следствие рассматривает несколько версий трагедии. Согласно результатам судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти младенца стала черепно-мозговая травма, вызванная ударом тупым предметом. Это может подтверждать версию, что ребенок был случайно уронен во время купания, ударившись головой о ванну.
Расследование продолжается, и правоохранительные органы выясняют все детали инцидента. Мать младенца ожидает окончательные результаты экспертизы, которые должны пролить свет на трагическую гибель ее сына.