Bugun O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga xorijiy investorlar ishtirokida quriladigan sakkizta yirik chiqindini qayta ishlovchi zavodlar loyihalari taqdim etildi. Ushbu chora-tadbirlar zarur, chunki mamlakatda har yili taxminan 14 million tonna chiqindi hosil bo‘ladi, shundan atigi 4–5 foizi qayta ishlanadi. Natijada chiqindi poligonlarida hosil bo‘ladigan 7 million tonnadan ortiq issiqxona gazlari va 43 ming tonna zaharli filtratlar atmosfera va tuproqqa kirib, ekologik vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Chiqindilarni qayta ishlash ularning atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytiradi va iqtisodiy foyda keltiradi. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi xorijiy investorlar bilan hamkorlikda 8 ta chiqindini yoqish zavodini qurish va Axangaron poligonida chiqindi gazini qayta ishlash bo‘yicha loyihalar ishlab chiqdi. Ushbu loyihalarga jami taxminan 1,3 milliard dollar miqdorida investitsiya kiritiladi.
Asosiy loyihalar
- Xitoyning CAMC Engineering kompaniyasi Andijon va Toshkent viloyatlarida ikkita zavod qurish uchun 350 million dollar miqdorida investitsiya kiritadi. Ushbu zavodlar kuniga 4 ming tonna chiqindini qayta ishlaydi va yiliga 630 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi.
- Xitoyning Shanghai SUS Environment kompaniyasi Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida ikkita zavod qurish uchun 310 million dollar investitsiya kiritadi. Ushbu korxonalar kuniga 3 ming tonna chiqindini qayta ishlaydi va yiliga 480 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi.
- Birlashgan Arab Amirliklarining Tadweer Group kompaniyasi Buxoro va Navoiy viloyatlari uchun bir zavod qurish uchun 200 million dollar investitsiya kiritadi. Zavod kuniga 1,5 ming tonna chiqindini qayta ishlaydi va yiliga 363 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi.
- Janubiy Koreyaning Sejin kompaniyasi Axangaron tumanidagi poligonda chiqindi gazidan elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihasiga 55 million dollar investitsiya kiritadi. Zavodning quvvati 16 megavatt elektr energiyasini tashkil etadi.
Kutilayotgan natijalar
Ushbu loyihalar amalga oshirilgach, qattiq maishiy chiqindilardan oqilona foydalanish imkoniyati yaratiladi va har yili 4,7 million tonnadan ortiq chiqindi yoqiladi, 2,1 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarilib, 97 million AQSh dollari miqdorida daromad keltiradi. Bu, shuningdek, 152 million kubometr tabiiy gazni tejashga va 2,4 million tonna issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga olib keladi. Natijada 1,2 ming yangi ish o‘rni yaratiladi.
Loyihalarni 2025–2027 yillarda Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Farg‘ona, Toshkent viloyatlarida va Toshkent shahrida amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalarning muhimligini alohida ta’kidladi:
«Bu shunchaki zavodlar emas, balki hayot-mamot masalalaridan biridir. Ushbu soha yerlarimiz va suvlarimizning yaroqliligi, aholi salomatligi, havoning tozaligi va energetika barqarorligi bilan chambarchas bog‘liq. Agar chiqindilar to‘g‘ri yig‘ilib, ko‘proq qayta ishlansa, ekologik muvozanat yaxshilanadi, tabiat yanada pokiza bo‘ladi, jamiyat o‘zgaradi», – dedi u.
Prezident mas’ul shaxslarga ushbu loyihalarni namunali qilish va ularning sonini hududlarda ko‘paytirishni topshirdi.
Bundan tashqari, investorlar chiqindilarni qayta ishlovchi zavodlar yaqinida qurilish materiallari va organik o‘g‘itlar ishlab chiqaruvchi yangi korxonalarni joylashtirishni taklif qildi, bu energiya va resurslardan samarali foydalanishga yordam beradi.
Shuningdek, bunday loyihalar sonini ko‘paytirish va ularning barcha hududlarda muvozanatli rivojlanishini ta’minlash uchun «yo‘l xaritasi» ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Сегодня президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву представили проекты строительства восьми крупных мусороперерабатывающих заводов, которые будут построены с участием иностранных инвесторов. Эти меры необходимы, так как в стране ежегодно образуется около 14 миллионов тонн отходов, из которых лишь 4–5% перерабатывается. Из-за этого в атмосферу выбрасывается более 7 миллионов тонн парниковых газов и 43 тысячи тонн фильтратов, образующихся на полигонах отходов, что значительно ухудшает экологическую ситуацию.
Переработка отходов позволит уменьшить их негативное воздействие на окружающую среду, а также принесёт экономическую выгоду. Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с иностранными инвесторами разработало проекты, предусматривающие строительство 8 мусоросжигательных заводов, а также переработку свалочного газа на Ахангаранском полигоне. Общая сумма инвестиций в проекты составит около 1,3 миллиарда долларов.
Основные проекты
- Китайская компания CAMC Engineering инвестирует 350 миллионов долларов в строительство двух заводов в Андижанской и Ташкентской областях. Эти заводы будут перерабатывать 4 тысячи тонн отходов в день и вырабатывать 630 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
- Компания Shanghai SUS Environment из Китая вложит 310 миллионов долларов в строительство двух заводов в Самаркандской и Кашкадарьинской областях. Эти предприятия будут перерабатывать 3 тысячи тонн отходов в день и генерировать 480 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
- Tadweer Group из ОАЭ инвестирует 200 миллионов долларов в строительство одного завода для Бухарской и Навоийской областей. Завод будет перерабатывать 1,5 тысячи тонн отходов в день и производить 363 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год.
- Компания Sejin из Южной Кореи вложит 55 миллионов долларов в проект по выработке электроэнергии из свалочного газа на полигоне в Ахангаранском районе Ташкентской области. Завод будет производить 16 мегаватт электроэнергии.
Ожидаемые результаты
Реализация этих проектов позволит рационально использовать твёрдые бытовые отходы и ежегодно перерабатывать более 4,7 миллиона тонн отходов, вырабатывая 2,1 миллиарда киловатт-часов электроэнергии на сумму 97 миллионов долларов. Это также приведёт к экономии 152 миллионов кубометров природного газа и снижению выбросов парниковых газов на 2,4 миллиона тонн. В результате будет создано 1,2 тысячи новых рабочих мест.
Проекты планируется реализовать в период с 2025 по 2027 год в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ферганской, Ташкентской областях и в Ташкенте.
Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул важность данных проектов.
«Это не просто заводы, а один из судьбоносных вопросов. От этой сферы зависят и пригодность наших земель и вод, и здоровье населения, и чистота воздуха, и стабильность энергетики. Если отходы будут правильно собираться и больше перерабатываться, улучшится экологический баланс, природа станет чище, изменится общество», – отметил он.
Президент поручил ответственным лицам сделать эти проекты образцовыми и расширить их количество в регионах.
Кроме того, инвесторам предложено размещать новые предприятия строительных материалов и органических удобрений вблизи мусороперерабатывающих заводов для эффективного использования энергии и ресурсов.
Также поставлена задача разработать «дорожную карту» по увеличению количества таких проектов и сбалансированному развитию во всех регионах.